eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Geodezja – od wnętrza Ziemi po kosmos

Nie tylko pomiary działek i gruntów, ale też teledetekcja, sztuczna inteligencja, nawigacja satelitarna czy zarządzanie transportem publicznym – bo geodezja niejedną ma twarz.

Świadectwem tego, że praca po geodezji to nie tylko pomiary terenowe i charakterystyczna żółta kamizelka, jest między innymi Tymon Lewandowski, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu po geodezji i kartografii. 

Dziś zatrudniony jest w firmie EY (Ernst&Young), która jest światowym liderem rynku usług obejmujących audyty, i doradztwo podatkowe, biznesowe i transakcyjne. Tymon Lewandowski pracuje tam na stanowisku data scientist. Jak przyznaje, umiejętności które na co dzień wykorzystuje zdobył na studiach.

– Podczas studiów miałem możliwość rozwijania wiedzy między innymi na temat uczenia maszynowego (ang. machine learning), programowania czy nawet na temat misji satelitarnych. Jestem ścisłowcem, więc to te przedmioty, wraz z matematyką, sprawiły, że naprawdę polubiłem te studia. Bo sam kierunek wybrałem z powodów praktycznych i za namową rodziców – mówi Tymon Lewandowski. 

Tymon Lewandowski
Tymon Lewandowski po geodezji znalazł pracę w firmie EY
fot. archiwum prywatne

Podczas studiów absolwent działał aktywnie w SKN Geodetów, które odnosi niemało sukcesów. W 2021 roku członkowie koła podczas pomiarów niwelacyjnych na Szczelińcu Wielkim, które prowadzone są od lat 70., udowodnili, że wysokość szczytu podawana w podręcznikach i atlasach – 919 m n.p.m. – jest błędna i zaniżona o 3 metry. W zeszłym roku przeprowadzili też np. projekt Sensorowo RoWeRoWo – dzięki któremu koło naukowe zostało laureatem programu Funduszu Aktywności Studenckiej (FAST). Projekt polegał na pomiarze jakości powietrza, w tym zapylenia PM 1.0, PM 2.5 i PM10 oraz jakości dróg rowerowych we Wrocławiu z poziomu przechodnia, a dokładnej użytkownika roweru. Dzięki studenckiemu projektowi powstał sensor rowerowy zbierający dane o stanie nawierzchni i jakości powietrza na wrocławskich trasach rowerowych.

Geoinformatyka, geodezja inżynieryjna, wycena nieruchomości, geodezja satelitarna, a teraz także i teledetekcja

Studia II stopnia na kierunku geodezja i kartografia trwają trzy semestry, a do wyboru jest pięć specjalności. To geoinformatyka, teledetekcja (nowość), geodezja inżynieryjna, wycena nieruchomości i geodezja satelitarna. Studia są zarówno rozszerzeniem i uzupełnieniem studiów geodezyjnych stopnia pierwszego, jak i ofertą dla absolwentów innych kierunków studiów. Specjalność geodezja inżynieryjna dedykowana jest przede wszystkim inżynierom geodezji, podczas gdy pozostałe specjalności, w tym nowo uruchomiona teledetekcja, pozwalają podjąć studia na geodezji i kartografii absolwentom innych kierunków studiów.

Michalina Paszek
Michalina Paszek planuje swoją przyszłość związać z nauką
fot. archiwum prywatne

Teledetekcja to technologia pozyskiwania danych o obiektach, zjawiskach i procesach, które zachodzą na powierzchni Ziemi łącznie z ich późniejszym przetwarzaniem i interpretacją. Dane mają postać informacji obrazowej. Informacje uzyskuje się za pomocą urządzeń niewchodzących w bezpośredni kontakt z badanym obiektem.

Studentka geodezji i kartografii Michalina Paszek zafascynowała się teledetekcją podczas studiów. Jej zainteresowanie zapoczątkowały zajęcia, na których dowiedziała się o różnorodnych metodach obserwacji Ziemi.

Więcej o kierunku można dowiedzieć się na stronie rekrutacji

Warto też zapoznać się z terminarzem zapisów na studia

– Geodezja i kartografia to kierunek, który obejmuje wiele ciekawych zagadnień. Jest fascynujący pod tym względem, że jest jeszcze mnóstwo do odkrycia. A do tego geodezja znajduje zastosowanie w wielu innych dziedzinach naukowych. Cieszę się, że postanowiłam kontynuować studia na tym kierunku, bo umożliwiają mi rozwój moich zainteresowań. Stale poznaję nowoczesne technologie, które będę mogła wykorzystać do pomiarów i badań – mówi Michalina, która swoją przyszłość wiąże z nauką. – Chciałabym dalej pogłębiać wiedzę na temat teledetekcji i zdalnego obserwowania zmian na powierzchni Ziemi – dodaje studentka, która być może zostanie kiedyś naszą doktorantką.

Studia na UPWr to szansa na rozwój

Studenci, którzy tak jak Michalina zainteresowani są teledetekcją, mają szansę zdobyć dodatkowe doświadczenie na przykład przez udział w projekcie GATHERS, który trwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Projekt ten służy integracji technik geodezyjnych w celu monitorowania i modelowania deformacji powierzchni Ziemi i ryzyka sejsmicznego. W ramach projektu GATHERS zostaną sfinansowane miesięczne staże we Włoszech, Austrii czy Holandii. To niepowtarzalna szansa na zdobycie doświadczenia pod okiem specjalistów w dziedzinach teledetekcji, geoinformatyki i geodezji satelitarnej. 

GATHERS
Projekt GATHERS służy integracji technik geodezyjnych w celu monitorowania i modelowania deformacji powierzchni Ziemi i ryzyka sejsmicznego
fot. archiwum prywatne

Ze strony UPWr projekt prowadzi Instytut Geodezji i Geoinformatyki. – Projekt GATHERS ma na celu podniesienie doskonałości naukowej UPWr w trzech technologiach obserwacyjnych: GNSS, LiDAR i InSAR. W każdej z tych technologii pracujemy z najlepszymi specjalistami w Europie. Mamy zaplanowane trzy prace magisterskie i trzy staże w ośrodkach zagranicznych. Każda z tych uczelni to europejska i światowa czołówka, a realizacja pracy magisterskiej i stażu w tych ośrodkach to pozyskanie nowych unikatowych kompetencji – mówi dyrektor instytutu, prof. Witold Rohm.

is

Powrót
31.01.2023
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg