eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Geodezja na UPWr. Studia dla ciekawych i ambitnych

Teledetekcja – najprostszy opis wyjaśnia, że to wykonywane za pomocą specjalistycznych czujników badania zdalne, a więc przeprowadzane z samolotów, przestrzeni kosmicznej lub z powierzchni ziemi. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu – 13 grudnia – będzie można poznać tajemnice teledetekcji. I wybrać studia magisterskie z nowej specjalności. Uwaga: nie trzeba być geodetą i kartografem.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu rusza nowa specjalność na studiach magisterskich z geodezji i kartografii. To teledetekcja. Andrzej Ciołkosz na portalu Geoforum.pl wyjaśnia, że pojęcie to zostało wprowadzone na początku lat 60. ubiegłego wieku przez Evelyn L. Pruitt z Office of Naval Research i początkowo oznaczało obserwację i pomiar obiektów odfotografowanych na zdjęciach lotniczych. Z czasem określeniem tym zaczęto jednak obejmować pozyskiwanie danych o środowisku geograficznym za pomocą urządzeń rejestrujących różne zakresy promieniowania elektromagnetycznego w celu ich przetworzenia na użyteczne informacje. Samo słowo „teledetekcja” powstało z połączenia greckiego tele – daleko i łacińskiego detectio – wykrywać, ujawniać.

Globalne korporacje i sztuczna inteligencja

Czym zajmuje się teledetekcja (i nie tylko) będzie można się dowiedzieć 13 grudnia od godziny 14 do 17 – absolwenci kierunku geodezja i kartografia na UPWr opowiedzą o tym, czym zajmują się na co dzień i dlaczego warto wybrać studia magisterskie na tym kierunku. A przede wszystkim pokażą, że zawód geodety, to coś znacznie więcej niż tylko pomiary terenowe i charakterystyczna żółta kamizelka. Sebastian Wuczkowski to programista w firmie Capgemini, działającej w ponad 50 krajach świata, zatrudniającej ponad 350 tysięcy pracowników i specjalizującej się w technologii chmury, danych, sztucznej inteligencji, łączności, oprogramowaniu, inżynierii cyfrowej i platformach. Joanna Górska opowie o HERE, kolejnym globalnym gigancie – tym razem w obszarze cyfrowej kartografii. Mapy opracowane przez zatrudnionych w HERE specjalistów są wykorzystywane m.in. do zarządzania flotą systemów transportu publicznego. Firma obsługuje też korporacje, dla których dane geolokalizacyjne i ich przetwarzanie w chmurze jest istotne. Here Maps są zainstalowane w autach takich marek jak Audi, BMW czy Daimler.  

Karolina Kaleta opowie z kolei o firmie COWI, działającej w dziedzinie infrastruktury, budownictwa, środowiska, energii, przemysłu i planowania przestrzennego w Europie, Afryce, Ameryce Środkowej, na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Dział Woda i Środowisko w COWI Polska zajmuje się projektowaniem sieci sanitarnych, jak również działalnością w obszarze GIS i akustyką. Projekty realizowane są głównie w Skandynawii i Afryce we współpracy z oddziałami z Danii, Szwecji i Norwegii, a wykorzystanie nowoczesnych narzędzi projektowych, systematyczne szkolenia, dostęp do najnowszych technologii zapewniają interesującą pracę i możliwości rozwoju.

gisday_skn-geodetow-fb.jpg
GIS Day to coroczna akcja promująca geodezję organizowana przez naukowców i studentów
fot. SKN Geodetów

Alicja Omiecińska opowie o firmie GISPRO Szczecin, która działalność zaczynała w 2006 roku – pięcioosobowym zespołem, który jako jeden z nielicznych w Polsce odpowiadał za opracowanie topograficznych baz danych na potrzeby cyfryzacji opracowań kartograficznych. Dzisiaj firma nie tylko działa na rynku globalnym, ale też realizuje prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem multimodalnego systemu mapowania na potrzeby śródlądowych i morskich dróg wodnych oraz obszarów eksploatacji. Opracowywana technologia ma integrować sensory pomiarowe działające w różnych środowiskach, elementy nadwodne i podwodne będą mierzone jednocześnie, a uzyskiwane dane będą przetwarzane w półautomatycznych i automatycznych procesach opartych m.in. o sztuczną inteligencję.

Student może wiele

Geodezyjne spotkanie nie tylko pokaże możliwości znalezienia ciekawej pracy po studiach na UPWr, ale co można interesującego robić już w trakcie studiów. Adam Pałęcki z Centrum Digitalizacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opowie o działalności SKN Geodetów w ramach teledetekcji – dokładniej zaś o projekcie Sensorowo-roWeRowO. Wrocławskie Centrum Akademickie przyznało fundusze FAST na badania realizowane przez studentów z tego koła na pomiary jakości powietrza, w tym zapylenia PM 1.0, PM 2.5 oraz PM 10 oraz jakości dróg rowerowych we Wrocławiu z poziomu przechodnia, a dokładnej użytkownika roweru. Dzięki studenckiemu projektowi powstał sensor rowerowy zbierający dane o stanie nawierzchni i jakości powietrza na wrocławskich trasach rowerowych.

Historie o tym, co może dzisiaj geodezja i dlaczego warto ją studiować podsumuje dr Kamila Pawłuszek-Filipiak z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr, która oczywiście opowie o teledetekcji. Młoda naukowczyni rok temu w konkursie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii zdobyła pierwsze miejsce w kategorii prac doktorskich. Promotorem jej rozprawy zatytułowanej „Application of airborne laser scanning data for the identification of landslide areas (Wykorzystanie danych lotniczego skaningu laserowego do identyfikacji obszarów osuwiskowych)” był zmarły niedawno prof. Andrzej Borkowski.

Jak tłumaczyła po zdobyciu nagrody ministra, nowa era obserwacji Ziemi zaczęła się w 1783 roku, kiedy człowiek wzniósł się ponad jej powierzchnię balonem. – Dzisiaj obserwacje Ziemi prowadzimy w myśl idei „z góry widać więcej” począwszy od sensorów niskiego pułapu, czyli dronów, po sensory wysokiego pułapu, a więc satelity. Wśród tych sensorów, lotniczy skaning laserowy (ALS) posiada zdolność przenikania przez szatę roślinną, dzięki czemu umożliwia pozyskanie wysokorozdzielczej informacji o ukształtowaniu powierzchni terenu, również na obszarach zalesionych. Dzięki tym właściwościom, dane ALS są stosowane w modelowaniu otaczającej nas rzeczywistości, identyfikacji tworzących ją obiektów oraz w monitorowaniu zachodzących zjawisk. Dla mnie jednak kluczowe jest to, że dają one możliwość rozwoju zdalnych metod badań osuwiskowych – mówiła dr Kamila Pawłuszek-Filipiak z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Dr Kamila Pawłuszek-Filipiak wykorzystuje lotniczy skaning laserowy do badania osuwisk
Dr Kamila Pawłuszek-Filipiak wykorzystuje lotniczy skaning laserowy do badania osuwisk
fot. archiwum prywatne

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 14 – w budynku UPWr przy placu Grunwaldzkim 24, w sali II M na parterze. Wydarzenie zamkną godzinne warsztaty z teledetekcji, które rozpoczną się o 16:00). Poprowadzi je Natalia Wielgocka. Na prelekcje wstęp jest wolny, będzie można także dołączyć on-line, link opublikujemy przed spotkaniem.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja – https://forms.gle/411iLsLxsUAPp4y59

Czego się nauczysz?

Studia II stopnia na kierunku geodezja i kartografia trwają 3 semestry, czyli 1,5 roku. Do wyboru jest pięć specjalności. To geoinformatyka (GF), teledetekcja (TD), geodezja inżynieryjna (GI), wycena nieruchomości (WN) i geodezja satelitarna (GS). Studia są zarówno rozszerzeniem i uzupełnieniem studiów geodezyjnych stopnia pierwszego, jak i ofertą dla absolwentów innych kierunków studiów. Specjalność geodezja inżynieryjna dedykowana jest przede wszystkim inżynierom geodezji, podczas gdy pozostałe specjalności, w tym nowo uruchomiona teledetekcja, pozwalają podjąć studia na geodezji i kartografii absolwentom innych kierunków studiów.

Kształcenie na geodezji i kartografii odbywa się zarówno w zakresie przedmiotów ogólnych, obejmujących między innymi: matematykę stosowaną, ekonomię, innowacje, jak i w zakresie przedmiotów kierunkowych. Kształcenie kierunkowe prowadzone jest na przedmiotach takich jak: modelowanie kartograficzne, cyfrowe przetwarzanie obrazu, podstawy inżynierii geoprzestrzennej, geodezja planetarna, bezzałogowe systemy latające w geodezji, oraz na przedmiotach obligatoryjnych, przewidzianych dla danej specjalności. Dla specjalności geoinformatyka (GF) są to przedmioty z zakresu zaawansowanych metod opracowania obserwacji, przetwarzania chmur punktów oraz technologii informatycznych (bazy danych przestrzennych, metody eksploracji danych, projektowanie i programowanie systemów GIS i technologie internetowe).

sensorowo_rowerowo.jpg
Adam Pałęcki jako student i członek SKN Geodetów realizował projekt Sensorowo-roWeRowO, w którym zbierano dane zbierający dane o stanie nawierzchni i jakości powietrza na wrocławskich trasach rowerowych
fot. SKN Geodetów

Dla specjalności teledetekcja (TD) są to przedmioty z zakresu fotogrametrii cyfrowej, przetwarzania chmur punktów, teledetekcji satelitarnej (pasywnej i aktywnej), teledetekcji GNSS, automatyzacji przetwarzania danych teledetekcyjnych. Dla specjalności geodezja inżynieryjna (GI) są to: geodezja inżynieryjno-przemysłowa, fotogrametria cyfrowa, teledetekcyjne monitorowanie deformacji powierzchni terenu, geodezyjna obsługa budowy tras komunikacyjnych oraz pomiary i analiza deformacji. Dla specjalności wycena nieruchomości (WN) są to głównie przedmioty związane z gospodarką nieruchomościami (wybrane zagadnienia z rzeczoznawstwa majątkowego, gospodarka nieruchomościami, wycena nieruchomości, wycena nieruchomości specjalnych, ekonomiczne podstawy rynku nieruchomości oraz kosztorysowanie w budownictwie). Dla specjalności geodezja satelitarna (GS) są to przedmioty dotyczące zaawansowanych metod opracowania obserwacji, satelitarnych technik pomiarowych, teledetekcji GNSS, analizy i przetwarzania obserwacji satelitarnych, nawigacji satelitarnej oraz dynamiki orbit sztucznych satelitów Ziemi. Dla każdej specjalności realizowane są również cztery przedmioty wybierane przez studentów z szerokiej oferty przedmiotów do wyboru.

Gdzie znajdziesz pracę?

Absolwenci geodezji i kartografii uzyskują pełne przygotowanie zawodowe do realizacji zadań z zakresu szeroko rozumianej geodezji. Absolwenci specjalności geodezja inżynieryjna będą pożądani w administracji samorządowej i rządowej, biurach projektowych, prywatnych i państwowych jednostkach wykonawstwa geodezyjnego, zajmujących się np. przygotowaniem map czy obsługą inwestycji budowlanych, lub prowadzenia samodzielnej działalności na rzecz różnych podmiotów gospodarczych. Absolwenci teledetekcji będą przygotowani do pracy w firmach zajmujących się fotogrametrią i teledetekcją, które realizują wielkopowierzchniowe zobrazowania terenu lub trójwymiarowe modele obiektów. Po specjalności geoinformatyka będą posiadali umiejętności z zakresu programowania, budowy baz danych i prowadzenia analiz przestrzennych. Mogą być więc zatrudnieni w różnorodnych biurach projektowych, planistycznych i z sektora IT. Absolwenci specjalności geodezja satelitarna mogą pracować w firmach z branży kosmicznej, zajmujących się m.in. nawigacją czy projektowaniem misji satelitarnych. Po ukończeniu specjalności wycena nieruchomości absolwenci są przygotowani do pracy w biurach rzeczoznawstwa majątkowego, zarządzania nieruchomościami i pośrednictwa w ich obrocie.

kbk

 

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg