eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Dr Marta Sylla ze stypendium MEN dla wybitnych młodych naukowców

Naukowczyni z UPWr została nagrodzona stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców za osiągnięcia naukowe w dyscyplinie geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.

Stypendium ministra przyznawane jest młodym naukowcom prowadzącym innowacyjne, wysokiej jakości badania naukowe i posiadającym imponujące osiągnięcia naukowe o międzynarodowym wydźwięku. Laureaci konkursu otrzymują stypendium w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata.

W tegorocznej edycji wszystkich wniosków o stypendium było aż 1828, a laureatów jedynie 230. Aby uzyskać stypendium ministra edukacji i nauki należy posiadać status młodego naukowca, czyli być doktorantem lub nauczycielem akademickim, nieposiadającym lub posiadającym doktorat, ale nie dłużej niż 7 lat. Dr Marta Sylla dostała nagrodę w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, jako jedna z pięciu osób w tej dyscyplinie w Polsce.

Doceniono ją za autorstwo wysoko punktowanych publikacji naukowych, kierowanie projektem badawczym o wysokim poziomie innowacyjności, zastosowanie praktyczne wyników badań naukowych i zrealizowanie staży zagranicznych w ośrodkach o wysokim prestiżu.

warzywa
Młoda naukowczyni jest też zaangażowana w projekt FoodSHIFT2030. W praktyce projekt ten to m.in. ogrody społeczne i przyszkolne, które w ostatnich latach powstały we Wrocławiu
fot. Shutterstock

Dr Marta Sylla naukowo zajmuje się usługami ekosystemów w kontekście geograficznym i ekonomicznym i krótkimi łańcuchami dostaw żywności. Usługi ekosystemów to inaczej korzyści, jakie czerpią ludzie ze środowiska. Dr Sylla zajmuje się analizą ich potencjału dostarczania i wyceną środowiska. Przykładem takich usług jest np. retencja wody, obniżanie temperatury w mieście, czy pochłanianie i magazynowanie węgla przez ekosystemy.

– Badania nad usługami ekosystemów są istotne, ponieważ stanowią punkt odniesienia dla polityki Zielonego ładu czy Celów Zrównoważonego Rozwoju – podkreśla dr Sylla, która właśnie zakończyła swój projekt dotyczący usług ekosystemów a korzyści w kontekście rachunków środowiskowo-gospodarczych w ramach programu PRELUDIUM finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Młoda naukowczyni jest również zaangażowana razem z dr Małgorzatą Świąder w projekt FoodSHIFT2030. W praktyce projekt ten to m.in. ogrody społeczne i przyszkolne, które w ostatnich latach powstały we Wrocławiu, stworzenie mapy działek możliwych do wykorzystania pod zakładanie takich ogrodów, a także ruch społeczny, który promuje takie rozwiązania. Dr Marta Sylla i dr Małgorzata Świąder przeanalizowały również potencjalną zdolność lokalnych systemów żywnościowych do zapewnienia zaopatrzenia w dietę roślinną dla wybranych miast europejskich, w tym Wrocławia. Więcej o wynikach tego badania można przeczytać tutaj.

RWS
Dr Sylla bierze też udział w inicjatywie pracowników Instytutu Gospodarki Przestrzennej zaangażowanych w projekt Horyzont 2020, FoodSHIFT2030 i Katedry Ogrodnictwa, dotyczącej Rolnictwa Wspieranego Społecznie na uczelni
fot. Tomasz Lewandowski

Pytana o stypendium przyznaje, że chciałaby spożytkować je na dalszy rozwój naukowy i mówi: – Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Jest prestiżowe ze względu na fakt, iż stosunkowo niewiele osób w danej dyscyplinie je dostaje. Jest również sukcesem Instytutu Gospodarki Przestrzennej i docenieniem dyscypliny geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. To też świetny start dla naszego nowego Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu. Uważam, że u nas jest wielu wybitnych młodych naukowców i naprawdę zachęcam do aplikowania o tę nagrodę. Nie jest to łatwe, sama kilkukrotnie składałam wniosek, ale z pomocą przyszła mi pani Renata Jarosz z Działu Nauki, która podpowiedziała, jak najlepiej wypełnić formularz i wspierała mnie przez cały czas – mówi dr Sylla, zachęcając innych młodych naukowców do wzięcia udziału w konkursie i podkreślając, że wsparcie ze strony administracji może być w tym procesie nieocenione.

is

Powrót
28.07.2023
Głos Uczelni
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg