eu_green_logo_szare.png

Aktualności

FoodSHIFT2030 – strefa żywicielska Wrocławia

Tworzenie społecznych ogrodów miejskich, wspieranie lokalnych rolników, informowanie mieszkańców o tym, gdzie w ich okolicy można kupić lokalne produkty, edukowanie dzieci – UPWr w kolejnym projekcie H2020.

Wrocław jest jednym z 9 europejskich miast zaangażowanych w projekt, który powinien się przyczynić do zmiany systemu żywienia mieszkańców miast i – co za tym idzie – zahamowania degradacji środowiska (według ONZ do 2050 roku 2/3 ludzi na Ziemi będzie mieszkać w miastach).

FoodSHIFT2030 to projekt międzynarodowy finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont2020, realizowany w Atenach, Awinionie, Barcelonie, Braszowie, Berlinie, Kopenhadze, Ostendzie i we Wrocławiu. Każde miasto będzie prowadzić działania w ramach tzw. laboratoriów, podczas których testowane będą innowacyjne rozwiązania globalnych problemów.

ogrodki-3
fot. Shutterstock

Małgorzata Świąder z Katedry Gospodarki Przestrzennej wyjaśnia: – Globalne problemy, takie jak wyżywienie, trzeba rozwiązywać lokalnie. Miasta nie są w stanie same się wyżywić, stąd dobrze jest znać otoczenie, zweryfikować lokalnych i regionalnych producentów, grupy produktów i produkty, które są dostępne w najbliższym otoczeniu, czyli w tzw. strefie żywicielskiej miasta. Poza badaniem otoczenia, promowaniem lokalnej żywności, lokalnych – krótkich łańcuchów dostaw żywności, z drugiej strony mamy za zadanie edukowanie oraz angażowanie różnych grup interesariuszy – od najmłodszych mieszkańców w szkołach po dorosłych mieszkańców miasta. W związku z tym miasto Wrocław i Fundacja EkoRozwoju przy wsparciu merytorycznym UPWr planuje działania systemowe, pilotażowe oraz edukacyjne w zakresie rozpoznania i rozwoju miejskiego rolnictwa.

Wrocławski FoodSHIFT2030 jest rozpisany do 2023 roku. W tym czasie wyznaczona zostanie strefa żywicielska miasta, a konsumenci zyskają dostęp do informacji, gdzie i jacy producenci w okolicy wytwarzają żywność zgodnie ze standardami niskoemisyjnej produkcji (czyli nieszkodzącej klimatowi). Skorzystają też producenci żywności w regionie, bo dostaną wsparcie merytoryczne i narzędzia, by tworzyć sieci korzystnych powiązań między sobą i konsumentami. Określenie i zbadanie strefy żywicielskiej dużego miasta, to także doskonałe źródło wiedzy dla przedsiębiorców i decydentów o tym, czego nam brakuje, jakie gałęzie produkcji powinny się jeszcze rozwinąć, jakich produktów mogą konsumenci potrzebować.

Uruchomione zostaną działania na rzecz tworzenia ogrodów społecznych w mieście – to jeden z elementów miejskiego rolnictwa, mogącego stać się dla mieszkańców źródłem warzyw, ziół, owoców, a znacząco wpływający na zjawiska klimatyczne. We wrocławskim magistracie opracowane będą specjalne procedury zakładania takich ogrodów, a grupy mieszkańców zainteresowane ich prowadzeniem dostaną wsparcie w postaci narzędzi, sadzonek, porad ekspertów. UPWr i Fundacja EkoRozwoju planują uruchomienie telefonicznych konsultacji, dzięki którym mieszkańcy będą mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia ogrodniczego doradcy. Naukowcy z UPWr nie tylko mieli okazję sprawdzić, jak funkcjonują ogrody społeczne w europejskich aglomeracjach, ale prowadzą własne badania nad najskuteczniejszymi w naszych warunkach formami miejskich upraw.

ogrodki-2
fot. Shutterstock

Pokazowe, dydaktyczne ogrody pilotażowe powstaną przy wrocławskich szkołach – za realizację tego zadania będzie odpowiedzialny urząd miasta. Działania projektowe nawiązują do aktualnych działań Wrocławia realizowanych w ramach takich projektów jak „Grow Green” czy „Szare na Zielone”.

Dla wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z wiedzy i doświadczenia naukowców i działaczy już zaangażowanych w projekty miejskiego rolnictwa organizowane będą warsztaty i szkolenia. Za te działania odpowiada Monika Onyszkiewicz z Fundacji EkoRozwoju, która mówi: – Chcemy podnosić świadomość różnych grup, promować lokalne – krótkie łańcuchy dostaw, integrować lokalnych producentów, zachęcać do zmiany diety na bardziej roślinną.

jc

Powrót
27.01.2020
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg