eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Znajdź swojego mistrza! - tutoring na UPWr

Zadajesz sobie pytania o przyszłość po studiach? Zastanawiasz się nad wyborem tematu pracy? A może po prostu chcesz studiować ciekawiej oraz umieć więcej i lepiej? Zaloguj się dzisiaj na spotkanie z tutorami i znajdź swojego mistrza. Początek godzina 12.

Tutorów, a więc ludzi, którzy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu podjęli się roli mistrza, który będzie wspierał studentów w ich rozwoju, jest 26. Z Katedry Żywienia Człowieka na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności tutorami są: prof. Maciej Bienkiewicz, prof. Danuta Figurska-Ciura, dr Dorian Nowacki. Z Katedry Technologii Fermentacji i Zbóż na tym samym wydziale – prof. Joanna Chmielewska. Dr Ewa Zdybel i dr Ewa Tomaszewska-Ciosk to tutorki z Katedry Technologii Rolnej i Przechowalnictwa WBiNŻ, dr Anna Żołnierczyk z Katedry Chemii Żywności i Biokatalizy na tym wydziale oraz dr Piotr Ordon z Katedry Fizyki i Biofizyki.

Tutorzy z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności
Tutorzy z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności
fot. Tomasz Lewandowski

Z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji roli tutora podjęli się: dr Edyta Hadaś (Instytut Geodezji i Geoinformatyki), dr Joanna Kamińska (Katedra Zastosowań Matematyki), prof. Paweł Lochyński i prof. Katarzyna Pawęska (Instytut Inżynierii Środowiska). Na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym to dr Justyna Janowska-Biernat (Katedra Ekonomii Stosowanej) i dr Anna Wondołowska-Grabowska (Instytut Agroekologii i Produkcji Roślinnej).

Tutorki z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego
Tutorki z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego
fot. Tomasz Lewandowski

Utworzony w 2023 roku nowy Wydział Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu ma tutorów z Instytutu Gospodarki Przestrzennej. To: prof. Jan Kazak, prof. Tomasz Malczyk, dr hab. Magdalena Raftowicz i dr Agnieszka Stacherzak.

Tutorki z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt – wszystkie z Katedry Genetyki
Tutorki z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt – wszystkie z Katedry Genetyki
fot. Tomasz Lewandowski

Z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt tutorki są trzy wszystkie z Katedry Genetyki: dr Magda Mielczarek, prof. Joanna Szyda i prof. Magdalena Zatoń-Dobrowolska.

Tutorki z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej
Tutorki z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej
fot. Tomasz Lewandowski

Tutorki z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej to: prof. Katarzyna Kosek-Paszkowska (Katedra Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Konsumenta), prof. Dorota Miśta (Katedra Biostruktury i Fizjologii Zwierząt) i dr n. wet. Natalia Siwińska (Katedra Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów). Są też tutorki ze Studium Języków Obcych i Nauk Humanistyczno-Społecznych – to Ewa Hajdasz i Marta Zięba.  

Tutorki ze studium języków obcych
Tutorki ze studium języków obcych
fot. Tomasz Lewandowski

Tutoring na UPWr prowadzony jest – formalnie – od 2019 roku, bo wtedy uczelnia przystąpiła do programu ministerialnego pn. „Mistrzowie dydaktyki”  (co nie oznacza, że wcześniej, bez oficjalnego programu, relacja uczeń-mistrz, bo na tym właśnie polega tutoring, nie istniała). W ciągu trzech lat na budowanie relacji pomiędzy nauczycielami i studentami „poszło” 2 745 godzin dydaktycznych tutoriali. 

Kolejny nabór, w którym studenci mogą wybrać swojego mistrza, właśnie rusza. Spotkanie z tutorami rozpocznie się dzisiaj w samo południe (potrwa godzinę). Oczywiście w trybie on-line, ale mejle do każdego z tutorów znajdziecie w zakładkach z ich biogramami. Pamiętajcie też o tym, by wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy.

Tutorzy z Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu
Tutorzy z Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu
fot. Tomasz Lewandowski

Zasada jest prosta: tutorzy wraz z zaproszonymi do współpracy tutee określają cel współpracy, który będzie wspierał osiąganie kierunkowych efektów uczenia się na kierunku studiów tutee. Współpraca będzie trwać co najmniej przez 1 semestr i ma charakter dodatkowych zajęć/ konsultacji. 

Tutoring nie jest dla wszystkich – wybierając taką ścieżkę decydujesz się na wysiłek, więcej pracy, ale też więcej satysfakcji i zauważalnej nagrody. Ale warto ten wysiłek podjąć. Studenci, którzy tutoring mają już za sobą, podkreślają, że pozwolił im odkryć i rozwinąć naukowe talenty, ale też zainteresowania i pasje. Dał im przestrzeń do kształtowania kompetencji kluczowych tzw. 4: krytycznego i kreatywnego myślenia, komunikacji i kooperacji. Pozwolił też zdobyć doświadczenie studiowania w bliskiej, życzliwej relacji z mistrzem, dał poczucie sprawczości i odpowiedzialności za własny rozwój i studiowanie.  

Mistrzowie dydaktyki z UPWr, czyli tutorzy, to ludzie, którzy dzielą się nie tylko swoją wiedzą i doświadczeniem, ale też pasjami, które doprowadziły ich do nauki. Poszukują seDNA rzeczy, dzielą się widzą o zarządzaniu i budowaniu ścieżki kariery, certyfikują systemy zarządzania jakością, fascynuje ich zrównoważone miasto (i chcieliby w takim mieście żyć), zajmują się żywieniem człowieka, które lubią poznawać od kuchni, pasjonują się kartografią i geodezją satelitarną, potrafią zainteresowanie sportami samochodowymi przekuć w badania nad… spalinami, szukają rozwiązań, które przeniesione z laboratorium do przemysłu pozwolą lepiej (i skuteczniej) chronić środowisko, w którym żyjemy.

Sprawdźcie się. Aplikujcie do wybranych przez siebie tutorów. I poznajcie swoich mistrzów! Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje o tutorach i zasadach rekrutacji dostępne są w ekstranecie studenckim – dla studentów i pracowników.

 

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg