eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Złoty Medal targów Polagra Premiery dla projektu UPWr!

Innowacyjny system sterowania obiegiem wody na obiektach melioracyjnych INOMEL – rozwiązanie, które opracowali m.in. naukowcy Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr – otrzymał Złoty Medal targów Polagra Premiery w kategorii „Maszyny, urządzenia i usługi dla rolnictwa”.

Złote Medale targów Polagra Premiery to nagrody promujące produkty wyróżniające się innowacyjnością i wytwarzane w oparciu o autorskie rozwiązania. W tym roku podczas gali Polska Wieś XXI – Europejskiego Kongresu Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa – laureatom wręczał je Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi. W kategorii „Maszyny, urządzenia i usługi dla rolnictwa” Złoty Medal otrzymał innowacyjny system sterowania obiegiem wody na obiektach melioracyjnych INOMEL, projekt, który naukowcy Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr realizują w konsorcjum m.in. z Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego oraz firmami AGROCOM Polska i Geofabryka.

System INOMEL to odpowiedź polskich naukowców na wyzwania klimatyczno-rynkowe wpływające na warunki produkcji rolniczej. Docelowe grupy odbiorców to rolnicy, dzierżawcy gruntów, spółki wodne i inne organizacje z otoczenia rolnictwa. System opiera się na matematycznych modelach nawodnień podsiąkowych i regulowanych odwodnień, prognozach meteorologicznych i prostych urządzeniach melioracyjnych oraz wsparciu teledekcyjnym przydatnym do oceny stanu upraw polowych.

Projekt realizowany jest w ramach programu BIOSTRATEG współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Składa się z dwóch części: badawczej, która została zakończona z końcem 2020 roku oraz części związanej z przygotowaniem do wdrożenia produktów projektu, ktorej zakończenie planowane jest na październik 2022 roku.

row-melioracyjny.jpg

System INOMEL opiera się m.in. na matematycznych modelach nawodnień podsiąkowych i regulowanych odwodnień
fot. Shutterstock

W części naukowo-badawczej w ramach konsorcjum pracował zespół z UPWr pod kierownictwem prof. Andrzeja Żyromskiego. Zespół zajmował się badaniami związanymi z systemem naziemnego i teledekcyjnego monitorowania i prognoz agro-hydro-meteorologicznych, w tym np. opracowaniem metody wyznaczania rzeczywistego zużycia wody przez rośliny uprawne. Stworzył również oprogramowanie służące do przygotowania parametrów dla programu komputerowego obliczającego m.in. prognozowane zasoby wody w glebie.

– W ramach przygotowań do wdrożenia produktów projektu INOMEL nasi pracownicy współpracują z liderem tej części, czyli firmą AGROCOM Polska z Żędowic, której właścicielem jest nasz absolwent dr inż. Jerzy Koronczok. W tej części projektu zajmujemy się doradztwem wdrożeniowym i promowaniem rozwiązań INOMEL na wystawach, konkursach i targach rolniczych – mówi dr Stanisław Minta z Katedry Ekonomii Stosowanej UPWr. Dodaje, że jego zadania dotyczą koordynacji badań potencjalnego zapotrzebowania rynkowego na produkty projektu INOMEL i możliwości ich wykorzystania w praktyce rolniczej wśród rolników. – Korzystając z wyników tych badań rynkowych, przygotowuję strategie marketingowe i działania mające na celu promocję rozwiązań uzyskanych w projekcie INOMEL w celu ich komercjalizacji i upowszechnienia wyników projektu zarówno w środowiskach biznesowych, jak i naukowych oraz wśród rolników i otoczeniu rolnictwa – podkreśla naukowiec UPWr.

mm

Przeczytaj również:

  • 150 tysięcy złotych na badania nad terapią przeciwnowotworową u psów, łubinem wąskolistnym i ocenę właściwości przecicukrzycowych kruchych ciastek na bazie wytłoków owocowych z programu Miniatura 4.
  • Dzięki grantom z programu Miniatura 3 naukowczynie z UPWr będą badać m.in. flawonoidy, grzyby strzępkowe, „zielone” rozpuszczalniki, preparaty białkowe i związki stosowane w leczeniu przeciwnowotworowym.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg