XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki
Nauka Porusza – to hasło tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Jak co roku program imprezy jest bogaty i atrakcyjny, a naukowcy UPWr mają w
tym spory udział. Fascynująca podróż do świata owadów oraz wirusów, bakterii i grzybów, odkrywanie tajemnic pszczelego ula, czy wykład o tym, jakie rośliny sprzyjają miłości, to tylko niewielka część naszych propozycji dla Dolnoślązaków.
Dolnośląski Festiwal Nauki rozpocznie 16 września tradycyjnie już wykład prof. Jana Miodka, a zakończy 22 września koncert przygotowany przez AMKL pod nazwą „Grawitacja w muzyce - o przyciąganiu słów kilka".
DFN organizowany jest przez uczelnie wyższe Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane święto nieprzerwanie od 1998 roku.
– Chcielibyśmy, aby nauka nie była postrzegana jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała. Chcemy przybliżyć jej tematy, problemy, które rozwiązuje, korzyści, jakie z niej płyną, pokazać jej postęp w różnych dyscyplinach oraz nowe kierunki, jak biotechnologia, nanotechnika i nanotechnologia. Nie unikamy spraw trudnych i drażliwych, a podejmowane tematy są odpowiedzią na ważne dylematy społeczne. W atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie staramy się prezentować osiągnięcia nauki we wszystkich dziedzinach wiedzy – podkreślają organizatorzy.
Naukowcy UPWr zapraszają na warsztaty i wykłady
W organizację DFN zaangażowanych jest wielu naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy przygotowali interesujące warsztaty i wykłady.
Etymolodzy z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego zapraszają na fascynującą podróż do świata owadów (podczas warsztatów będzie można obserwować cud przemiany gąsienicy w motyla). Prof. Paweł Chorbiński opowie co dzieje się w pszczelim ulu, a dr Mirosława Pietryka o „ciemnej stronie” roślin: jakie trucizny roślinne wykorzystywane były do wyeliminowania władców czy wichrzycieli porządku społecznego; ale też jakie rośliny mają magiczną moc uzdrawiania, przynoszenia szczęścia czy sprzyjają miłości.
Prof. Magdalena Zatoń-Dobrowolska przygotowała ważną prelekcję, o tym, na co trzeba zwracać uwagę podczas wyboru zwierzęcia i dlaczego nasz charakter i tryb życia ma tak duże znaczenie. Prof. Krzysztof Grzymajło opowie o tym, jak ogromny wpływ na środowisko w którym żyjemy, na stan naszego zdrowia, a nawet na sposób naszego zachowania mają wirusy, bakterie czy grzyby.
Na warsztatach dla najmłodszych dzieci dowiedzą się m.in. dlaczego tak ważne jest, aby glebę utrzymywać w dobrej kondycji oraz jak o nią dbać, poznają sekrety mleka i dowiedzą się jak wyprodukować smaczny dżem o obniżonej zawartości cukru.
Będzie też sporo wiedzy praktycznej, m.in. dr Łukasz Kuta nauczy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale za pomocą specjalnej aplikacji. Będzie można ćwiczyć zakładanie wirtualnego opatrunku, zabezpieczenie złamanej kończyny itp. A dr Marcelina Mazur i dr Anna Żołnierczyk zabiorą nas w świat kuchni molekularnej.
To oczywiście nie wszystko! Szczegółowy program DFN, gdzie znaleźć można wszystkie wykłady i warsztaty m.in. naukowców UPWr jest bardzo bogaty.
W tym roku nowością będzie „Miasteczko Naukowe” organizowane na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (ulica Borowska 211) w sobotę 16 września. Organizatorzy przygotowali czterdzieści stoisk i wydarzeń! Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a samo „Miasteczko” zostało zaaranżowane tak, by móc wygodnie spędzić cały dzień na pogłębianiu wiedzy i obcowaniu z nauką. To m.in. „Astronomiczna Kawiarenka dla najmłodszych” – czyli niebo na wyciągnięcie ręki, czy „Kącik z eksperymentem małego naukowca i przyszłego inżyniera”, gdzie będzie można przypomnieć sobie lub poznać proste zagadnienia z fizyki, i sprawdzić jak one funkcjonują w naszym otoczeniu.
mm