Ustanowiono nowy samorząd wydziałowy

Utworzenie nowego Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu oznacza nie tylko autonomię naukową, ale także powstanie nowego samorządu studenckiego. Wiceprzewodniczący Piotr Małolepszy i członkini zarządu ds. współprac Klaudia Kwietniewska widzą w nowym wydziale szansę na rozwój i innowacje.

Instytut Gospodarki Przestrzennej oraz Katedra Architektury Krajobrazu wcześniej funkcjonowały w strukturze Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Zdaniem prof. Beaty Raszki, dziekan nowego wydziału, po ponad dwudziestu latach nadszedł czas na utworzenie samodzielnej jednostki. Dziedziny gospodarki przestrzennej i architektury krajobrazu nie tylko są ze sobą ściśle związane społecznym kontekstem i dynamiczną rzeczywistością, ale także tworzą zintegrowane środowisko badawcze we współpracy z kołami naukowymi studentów – SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE oraz SKN Architektury Krajobrazu.

nowy_wydzial_glowne-2.jpg
Przedstawiciele nowego wydziału (od lewej: prof. Piotr Krajewski, prof. Renata Gubańska, prof. Beata Raszka)
fot. Tomasz Lewandowski

Nowy wydział obejmuje dwa kierunki studiów: architekturę krajobrazu i gospodarkę przestrzenną. Z uwagi na to, że badania prowadzone przez wydział mają realny wpływ na środowisko i realizują cele zrównoważonego rozwoju, absolwenci obu kierunków muszą mieć szeroki zakres wiedzy. Jak podkreśla prof. Piotr Krajewski, prodziekan ds. kierunku gospodarka przestrzenna, priorytetem jest m.in. opracowanie nowego programu studiów dla gospodarki przestrzennej i rozszerzenie oferty o nowy kierunek magisterski, wykorzystując potencjał obu jednostek wchodzących w skład wydziału. Absolwenci gospodarki przestrzennej powinni posiadać wiedzę z zakresu kształtowania krajobrazu, podobnie jak absolwenci architektury krajobrazu powinni umieć czytać dokumenty planistyczne i posiadać umiejętności w zakresie wykonywania analiz społecznych.

Wraz z nowym wydziałem powstaje też nowy, wydziałowy samorząd studencki

Na stanowisko przewodniczącego wybrany został student gospodarki przestrzennej Daniel Okraj, a wiceprzewodniczącym Piotr Małolepszy, również z kierunku gospodarka przestrzenna. Klaudia Kwietniewska, członkini zarządu ds. współprac, jest jedyną przedstawicielką architektury krajobrazu w samorządzie.

samorzad_wgpiak_glowne.jpg
Członkowie samorządu studenckiego WGPiAK. Na środku przewodniczący Daniel Okraj
fot. Tomasz Lewandowski

– W nowej roli planuję być jednocześnie głosem studentów architektury krajobrazu, jak i reprezentować potrzeby i opinie całej społeczności studenckiej – mówi Klaudia, podkreślając, że chciałaby, aby samorząd stanowił most pomiędzy studentami a administracją. – To będzie miejsce, gdzie pomysły i potrzeby studentów znajdą odpowiednie wsparcie – wyjaśnia.

Klaudia Kwietniewska – członkini zarządu ds. współprac
fot. Tomasz Lewandowski

Członkowie samorządu zgodnie twierdzą, że mniejszy wydział stwarza dogodniejsze warunki do przeprowadzania działań i inicjatyw na rzecz studentów. Pomysły na organizację wydarzeń, takich jak pokazy mody z materiałów przeznaczonych na recycling, mają stanowić atrakcję dla społeczności studenckiej.

– Muszę przyznać, że na początku miałem wątpliwości co do stworzenia nowego wydziału, zwłaszcza dla tych osób, które już rozpoczęły studia na WIKŚiG-u. Teraz jednak widzę szansę na rozwój i realizację nowych projektów, bo jako osobna jednostka mamy większą niezależność i większe możliwości – tłumaczy wiceprzewodniczący samorządu Piotr Małolepszy. Warto podkreślić, że pomimo samodzielności organizacyjnej, studenci nowego wydziału i tego, z którego „wyszli", jak i obu kierunków nadal korzystają z tych samych biur obsługi.

Piotr Małolepszy
Piotr Małolepszy – wiceprzewodniczący
fot. Tomasz Lewandowski

Samorząd wydziałowy z entuzjazmem zaczyna swoją działalność. Nowo powołani członkowie liczą na owocną współpracę i rozwój społeczności studenckiej na Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu.

is