UPWr w rankingu „Perspektyw”

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zajął 32. miejsce w rankingu uczelni wyższych z całej Polski. Najlepsi jesteśmy w innowacyjności.

Ranking uczelni akademickich jest od osiemnastu lat przygotowywany przez dziennik „Rzeczpospolita” i miesięcznik „Perspektywy”. W tym roku Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zajął 32. miejsce wśród wszystkich uczelni w Polsce i 3. wśród uczelni rolniczych. Złożyło się na nie siedem ocenianych kategorii: prestiż, absolwenci na rynku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie studiów.

Najlepiej UPWr od lat wypada w innowacyjności – tym razem uplasował się na 6. pozycji (w 2016 r. było to miejsce 12.), mając przed sobą cztery politechniki (wrocławską, gdańską, lubelską i łódzką) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W kategorii tej liczą się środki pozyskane z Unii Europejskiej, patenty i prawa ochronne, sprzedane licencje oraz firmy spin-off i spin-out.

perspektywy2016_2

fot. Tomasz Lewandowski

19. miejsce zajęliśmy w kategorii prestiż, 23. – potencjał naukowy, a 34. pod względem efektywności naukowej.

„Perspektywy” przeprowadziły również ranking najlepszych kierunków studiów – pod uwagę są tu brane m.in. preferencje pracodawców, ekonomiczne losy absolwentów, uprawnienia wydziałów do nadawania stopni naukowych, nadane stopnie naukowe, publikacje naukowe pracowników, cytowania i ocena prametryczna.

Weterynaria na UPWr, podobnie jak w 2016 r., znalazła się na drugiej pozycji, architektura krajobrazu podskoczyła o trzy pozycje – z miejsca 6. na 3., zootechnika o jedno – i ostatecznie znalazła się na 4. miejscu. Również 4. pozycję w kraju zajęły nasze kierunki o żywności i żywieniu. Pierwszą piątkę zamykają studia magisterskie z biotechnologii.

Nad przebiegiem rankingu czuwa kapituła złożona z reprezentantów środowisk akademickich i zatrudniających absolwentów uczelni. Jej przewodniczącym jest prof. Michał Kleiber – były prezes Polskiej Akademii Nauk i minister nauki i informatyzacji.

Pełny ranking można znaleźć na stronie www.perspektywy.pl.

mj

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png