eu_green_logo_szare.png

Aktualności

UPWr w European University Association

Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów – EUA – obchodzi w tym roku 20-lecie swojego istnienia. I właśnie przyjęło do swojego grona nowych członków. To uczelnie z Chorwacji, Włoch i Francji oraz z Polski – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów (EUA) reprezentuje ponad 800 uniwersytetów i krajowych konferencji rektorów w 48 krajach europejskich – tak liczne członkostwo sprawia, że odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim i wpływa na politykę Unii Europejskiej w zakresie szkolnictwa wyższego, badań i innowacji. Powstało 20 lat temu, kiedy członkowie Stowarzyszenia Europejskich Uniwersytetów (CRE) i Konfederacji Konferencji Rektorów Unii Europejskiej zdecydowali na konferencji w Salamance o połączeniu siły i stworzeniu jednego organu przedstawicielskiego, reprezentującego uniwersytety i ich krajowe stowarzyszenia na forum europejskim. 

Grono członkowskie co roku powiększa się o nowe uczelnie. Pod koniec kwietnia Rada EUA zatwierdziła wnioski czterech kolejnych, starających się o przyjęcie – to University North z Chorwacji, COMUE University Bourgogne Franche-Comté z Francji, IMT School for Advanced Studies Lucca z Włoch oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

eua-infografika.jpg

Na stronie EUA można przeczytać, że Stowarzyszenie zapewnia swoim członkom możliwości dzielenia się najlepszymi praktykami poprzez uczestnictwo w projektach, wydarzeniach czy webinarach, które w okresie pandemii zyskały nowe oblicze. Nad pracami EUA czuwają komitety sterujące, a ich obszary działania odzwierciedlają nie tylko obszary aktywności uczelni, ale też wyzwania, jakie stoją przed światem nauki – obok nauczania i kształcenia doktoranckiego są więc polityka badawcza, innowacje czy nauka 2.0.

Prof. Charlie Jeffery z University of York w Wielkiej Brytanii w liście do EUA przesłanym z okazji 20-lecia Stowarzyszenia napisał, że nie tylko stworzyło ono świetną platformę współpracy uczelni, ale też odegrało ważną rolę ich rzecznika na forum europejskim. Prof. Marilen Gabriel Pirtea z West University of Timisoara w Rumunii podkreślił z kolei, że przynależność do EUA wspiera wizję jedności i zaufania do edukacji i badań jako odpowiedzi na skomplikowany i złożony kontekst globalny. „W ten sposób porzucamy ideę uniwersytetów jako wież z kości słoniowej i torujemy drogę do uniwersytetów bez murów, dla sieci współpracy studentów, naukowców, badaczy i instytucji, wszystkie silnie związane z ekonomicznymi, kulturowymi, społecznymi i politycznymi kontekstami, w których funkcjonują” – dodał prof. Pirtea.

Naukowcy zaangażowani w prace Stowarzyszenia nie tylko z okazji 20-lecia jego istnienia podkreślają, że łączą ich wartości i wiara w to, że współpraca między instytucjami szkolnictwa wyższego w kwestiach edukacji, nauki i innowacji jest kluczem do lepszej przyszłości Europy i poza nią. Dla rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Jarosława Bosego przyjęcie UPWr do EUA to przede wszystkim realizacja strategii „nic o nas bez nas”.

– Obserwator może być co najwyżej komentatorem, a nam zależało na aktywnym uczestnictwie w Stowarzyszeniu. To zaś oznacza z jednej strony możliwości wymiany naukowej, szukanie partnerów do badań, czy realizacji staży podoktorskich, a więc tego, co jest podstawą nauki i uniwersytetów. Z drugiej strony to uczestnictwo w procesie decyzyjnym i to na poziomie europejskim. Głos Stowarzyszenia naprawdę jest ważny nie tylko we wspólnotowej debacie na temat szkolnictwa wyższego, ale przede wszystkim w decyzjach, którego go dotyczą – mówi rektor UPWr Jarosław Bosy. 

O tych decyzjach ważnych nie tylko dla samych uczelni, ale przede wszystkim dla całej Wspólnoty mówi też prof. Francesco Ubertini z Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech, który w swoim liście przesłanym do EUA z okazji 20-lecia Stowarzyszenia napisał: „Moim zdaniem najważniejsze jest uczestnictwo EUA w Procesie Bolońskim. Aktywnie wspierając kluczowe zobowiązania Procesu Bolońskiego, EUA zajmuje się również innymi kwestiami, które są kluczowe dla wszystkich uniwersytetów w Europie i poza nią, takimi jak mobilność, zarządzanie, uczenie się i nauczanie oraz społeczny wymiar instytucji szkolnictwa wyższego, który uważam za najważniejszy ze wszystkich.”

Polskę w EUA reprezentuje obecnie 36 uczelni oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg