eu_green_logo_szare.png

Aktualności

UPWr ponownie współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną

Europejska Agencja Kosmiczna razem z Instytutem Geodezji i Geoinformatyki i Instytutem Inżynierii Środowiska UPWr zorganizują szkolenie z zakresu teledetekcji środowiska, hydrologii i zjawisk niebezpiecznych związanych z wodą.

To nie pierwszy wspólny projekt 

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu od lat współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną. Realizują m.in. wspólnie projekt dotyczący budowy rozwiązań technologicznych systemu nawigacyjnego dla Księżyca, który zostanie wdrożony do realizacji w 2026 r., a następnie wykorzystany przez przyszłe misje załogowe i bezzałogowe na Księżyc. UPWr odpowiada w nim m.in. za definicję struktury sygnału, który będzie nadawany przez sztuczne satelity obiegające Księżyc oraz treści informacji na temat poprawek orbit i zegarów atomowych znajdujących się na satelitach, zawierających dane o perturbacjach grawitacyjnych i niegrawitacyjnych działających na orbitery. Ponadto, UPWr odpowiada za analizę możliwości wykorzystania słabych sygnałów GPS i Galileo, które docierają do Księżyca, w celu określenia pozycji satelitów. 

Wcześniejsze projekty realizowane dla ESA w UPWr dotyczyły wyznaczania precyzyjnych orbit satelitów Galileo, a także GPS i GLONASS. Naukowcy z UPWr i ESA po raz pierwszy udowodnili na podstawie obserwacji trajektorii ruchu satelitów nawigacyjnych, że Albert Einstein prawidłowo przewidział zmiany kształtu orbit obiektów krążących wokół Ziemi. Wykorzystali do tego 3 lata ciągłych obserwacji z ponad 100 stacji rozmieszczonych na wszystkich kontynentach śledzących nieustannie ok. 80 satelitów systemów GPS, GLONASS i Galileo. Udało się potwierdzić efekty wynikające z ogólnej teorii względności z błędem względnym 0.36% po przeanalizowaniu 3 lat z okresu, gdy dane satelitarne były najdokładniejsze. Tym samym, można stwierdzić, że Einstein miał rację z prawdopodobieństwem 99.64%, a reszta niepewności wynika z ograniczenia dokładności pomiarów.

Europejska Agencja Kosmiczna i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu podpisały też niedawno porozumienie, w wyniku którego powstaje nowe laboratorium ESA w Polsce – ESA_Lab@UPWr. Będzie ono miejscem rozwoju systemów nawigacyjnych, transferu technologii oraz wymiany dla młodych naukowców chcących rozwijać się w obszarze badań kosmicznych i satelitarnych. ESA_Lab@UPWr będzie się specjalizować w obszarze rozwoju Globalnych Nawigacyjnych Systemów Satelitarnych (GNSS) do celów precyzyjnego pozycjonowania i nawigacji, wyznaczania orbit satelitów niskich i średnich, transferu czasu, badania ziemskiej atmosfery, w tym troposfery oraz jonosfery, czyli tzw. pogody kosmicznej, ruchu obrotowego Ziemi, a także procesów geodynamicznych. Laboratorium zajmie się nie tylko rozwojem systemów nawigacyjnych, ale też organizacją wspólnych szkoleń, seminariów, transferem technologii oraz wymiany dla młodych naukowców, doktorantów i studentów chcących rozwijać się w obszarze badań kosmicznych i satelitarnych.

Sztuczny satelita
fot. Freepik

Kolejna współpraca uniwersytetu z ESA

We wrześniu tego roku, Instytut Geodezji i Geoinformatyki oraz Instytut Inżynierii Środowiska UPWr wraz z ESA zorganizują na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu zaawansowany kurs szkoleniowy z zakresu teledetekcji środowiska z uwzględnieniem hydrologii i zjawisk niebezpiecznych związanych z wodą. W ramach pięciodniowego wydarzenia przeprowadzone zostanie szkolenie dla naukowców i ekspertów dziedzinowych, zajmujących się hydrologią lub związanymi z nią zagrożeniami, w zakresie wykorzystania danych z misji Copernicus Sentinels i innych satelitów.

- Rozszerzenie współpracy z ważnym dla nas partnerem, jakim jest ESA, jest kolejnym krokiem do umiędzynarodowienia uczelni. To dla nas zaszczyt, że na kilka dni będziemy gościć najlepszych specjalistów z zakresu hydrologii z całego świata. Postaramy się wraz z ESA rozszerzyć ich wiedzę o wykorzystanie danych satelitarnych, z którymi pracujemy na co dzień - mówi Krzysztof Stasch, jeden z organizatorów kursu szkoleniowego z ramienia Instytutu Geodezji i Geoinformatyki.

Kurs jest częścią programu EO Science for Society w ramach programu ESA FutureEO. Będzie opierał się o wykłady, warsztaty i ćwiczenia terenowe, prowadzone przez specjalistów z ESA, UPWr i innych partnerów wydarzenia. Na szkoleniu poruszone zostaną tematy, takie jak wykrywanie zmian poziomu wody i bezpieczeństwo nasypów, szacowanie temperatury powierzchni ziemi, monitorowanie suszy, czy wykrywanie i monitorowanie zagrożeń hydrologicznych.

Więcej informacji oraz zapisy można znaleźć na stronie wydarzenia

Powrót
25.04.2023
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg