eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Trenerka SWiFS zdobyła złoty medal w turnieju Polish Open

Iga Butrym wywalczyła złoty medal w konkurencji kumite kobiet podczas turnieju Polish Open w Bielsku-Białej. Nauczycielka Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UPWr jest aktywną zawodniczką karate WKF i od 10 lat zdobywa medale na największych turniejach w Polsce i Europie.

Absolwentka UPWr na uczelni dziś odpowiedzialna jest za szkolenie grupy początkującej i średnio zaawansowanej w ramach zajęć sekcji AZS – Akademickiego Związku Sportowego, prowadzi także zajęcia dydaktyczne Karate Shotokan z elementami samoobrony, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród studentów. Sama trenuje pod okiem Andrzeja Zarzyckiego i bierze udział w zawodach krajowych i międzynarodowych. 

Iga butrym podczas walki
Iga Butrym stoczyła cztery pojedynki z zawodniczkami ze Szkocji, Norwegii i reprezentacji Polski
fot. archiwum prywatne

Podczas turnieju Polish Open w Bielsku-Białej Iga Butrym stoczyła cztery emocjonujące pojedynki, a w pokonanym polu zostawiła zawodniczki ze Szkocji, Norwegii i reprezentacji Polski. Pokonała nawet aktualną Akademicką Mistrzynię Europy. Podczas tych samych zawodów Michał Bąbos, zawodnik klubu AZS UP Wrocław, zdobył brązowy medal w konkurencji kumite mężczyzn. Wspólnie z Igą Butrym promują karate na uczelni i zarażają pasją do sztuk walki. 

 – Był to mój pierwszy start w sezonie, a zarazem roku akademickim 2022/23, więc jechałam na turniej, by sprawdzić swoją formę po sezonie przygotowawczym, bez większych oczekiwań i nastawienia na wynik. Okazało się to kluczem do sukcesu. Oprócz niezmiernej radości z osiągnięcia jednego z najlepszych wyników w mojej karierze, byłam zaskoczona, że moja forma już na początku sezonu jest tak wysoka i wygrywam z najlepszymi zawodniczkami w Europie. Przyznaję, że pierwsze turnieje po przerwie wakacyjnej nigdy nie były moimi najlepszymi i w poprzednich latach potrzebowałam więcej czasu, aby wejść na najwyższe obroty – opowiada Iga Butrym.

Jak przyznaje zawodniczka, odnieść zwycięstwo w turnieju takiej rangi nigdy nie jest łatwo. Polish Open to zawody pełne medalistów mistrzostw Europy i Świata, rywalizują w nim także uczestnicy Igrzysk Olimpijskich w Tokio, a więc ścisła czołówka światowego karate.

Iga Butrym
Trenerka i zawodniczka wywalczyła złoty medal w konkurencji kumite kobiet podczas turnieju Polish Open w Bielsku-Białej
fot. Polish Open

– Co ciekawe, każdą ze swoich walk zaczęłam od stracenia punktu, ale dzięki doświadczeniu, spokojowi i wskazówkom trenera Andrzeja Zarzyckiego, odrabiałam straty i wychodziłam zwycięsko z pojedynków – mówi Iga Butrym, która pierwszą walkę z zawodniczką ze Szkocji wygrała aż 9:1. Jak przyznaje, najtrudniejsza i najbardziej emocjonująca była walka drugiej rundy, gdzie rywalizowała z aktualną Akademicką Mistrzynią Europy Kingą Harast. – Było dużo emocji i zmian na prowadzeniu podczas 3-minutowej walki. Ostatecznie zwyciężyłam 5:4, ale była to bardzo trudna przeprawa. Walka półfinałowa z zawodniczką z Norwegii również nie należała do najłatwiejszych, a rezultat 4:3 pokazuje, że była to kolejne starcie na styku. Podczas tej walki popełniłam też najwięcej błędów, jednak znowu uratował mnie spokój i doświadczenie i nie dałam sobie odebrać zwycięstwa. Zakładałam, że w finale spotkam się ze świetną zawodniczką ze Szkocji – medalistką Mistrzostw Europy w kategorii do 21 lat – relacjonuje Iga Butrym i podkreśla, że po raz kolejny sport pokazał swoją nieprzewidywalność, udowadniając, że to nie rankingi mają znaczenie, ale postawa na tatami. Faworytka została pokonana w półfinale przez młodą i obiecującą Polkę – Julię Daniszewską. 

– Walkę finałową stoczyłam więc z koleżanką z reprezentacji Polski. Na podium stanęłam więc obok dwóch medalistek mistrzostw Europy, co daje mi powody do jeszcze większej satysfakcji ze złotego medalu – mówi zawodniczka.

Sztuki walki według Igi Butrym to nie tylko szybkość, wytrzymałość, gibkość, ale przede wszystkim umiejętność dostosowania taktyki do przeciwnika, do sytuacji na tatami, co wymaga lat praktyki, a zwycięstwo w tak dużym turnieju to lata przygotowań. Obozy szkoleniowe i treningi podczas wakacji to dla zawodnika element niezbędny, żeby być w wysokiej formie już na początku października. Jednak bez wieloletniego doświadczenia, stoczenia kilkudziesięciu walk na najwyższym poziomie w zawodach międzynarodowych ten sukces nie byłby możliwy. 

Iga Butrym z współzawodniczkami na podium
Iga Butrym od 10 lat zdobywa medale na największych turniejach w Polsce i Europie
fot. archiwum prywatne

Kolejny turniej to Mistrzostwa Polski Seniorów w karate WKF, które odbędą się już w listopadzie. To do nich się teraz pieczołowicie przygotowuje Iga Butrym, bo jak twierdzi, rywalizacja w jej kategorii wagowej na krajowym podwórku jest coraz większa. Gra toczy się o powołania do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Guadalajarze w Hiszpanii, które odbędą się w marcu 2023 roku. Z kolei na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku odbędą się Igrzyska Europejskie, na których dyscyplina karate również będzie obecna. 

– Aby się do nich zakwalifikować będziemy musieli wziąć udział w kilku bardzo mocnych europejskich turniejach. Ale mierzymy wysoko, a sezon 2022/2023 zapowiada się intensywnie – mówi zwyciężczyni złotego medalu.

is

Powrót
28.10.2022
Głos Uczelni
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg