eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Technologia żywności – nauka z przyszłością

Żywność funkcjonalna i bezpieczeństwo żywności. Nowe technologie i nowe wyzwania. O trendach i rozwiązaniach w produkcji żywności opowiada prof. Agnieszka Kita – nowa prezes Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności.

– Lata 90. ubiegłego wieku to był czas, kiedy przetwórstwo ziemniaczane dopiero zaczynało się w naszym kraju rozwijać, pojawiły się firmy produkujące chipsy, wcześniej nieosiągalne, duże zakłady produkujące frytki czy susze ziemniaczane – opowiada prof. Agnieszka Kita, od 2009 r. kierownik Zakładu Technologii Przetworów Ziemniaczanych, od 2014 r. najmłodszy profesor na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, a od niedawna również prezes Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności (PTTŻ): – Kiedy kończyłam studia, uruchamiano studia doktoranckie. Tak jak w naturalny sposób zostałam na uczelni, tak zajęłam się badaniem chipsów i innych smażonych przekąsek.

prof Agnieszka Kita nominacja profesorska Bronisław Komorowski prezes Polskie Towarzystwo Technologów Żywności technologia żywności
fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska

– Od kilkunastu lat prowadzę badania z zakresu tłuszczów smażalniczych, ostatnio skupiam się szczególnie na estrach glicydylowych – są to substancje niekoniecznie pożądane w żywności, ale występujące w tłuszczach rafinowanych. Sprawdzam, co się z nimi dzieje podczas smażenia i w jakiej ilość pozostają w gotowym produkcie – prof. Kita przyznaje, że w natłoku obowiązków prodziekana Wydziału Nauk o Żywności, niestety nie ma już tak dużo czasu na badania. Ale zakład, którym kieruje nie próżnuje: – Razem z Uniwersytetem Rolniczym w Pradze, zajmujemy się też tzw. kolorowymi ziemniakami. Odmiany tradycyjne dla Polaków – żółte, kremowe, białe – zostały otrzymane na drodze hodowlanej. Tam, skąd pochodzą ziemniaki, czyli w Ameryce Południowej, w Peru, ziemniaki rosną wysoko w górach i są bogate w antocyjany, które nadają im kolory – różowy, fioletowy, niektóre są z białą obwódką, jedne jaśniejsze, drugie ciemniejsze, ale nie są to ziemniaki, do których my jesteśmy przyzwyczajeni. Wartość biologiczna kolorowych odmian jest znacznie wyższa, dlatego prowadzimy badania nad stabilnością antocyjanów w przetworach – jak ich ilość zmienia się w czasie otrzymywania chipsów, frytek, suszów czy ziemniaków konserwowych. Okazuje się, że chociaż ich zawartość się zmniejsza, to jednak zawsze coś zostaje – nawet w chipsach poddawanych dość drastycznej obróbce.

prof Agnieszka Kita prodziekan Wydział Nauk o Żywności prezes Polskie Towarzystwo Technologów Żywności technologia żywności
fot. Tomasz Lewandowski

W maju 2016 roku planowana jest kolejna konferencja „Ziemniak spożywczy i przemysłowy oraz jego przetwarzanie”. Jej inicjatorem, jak i poprzednich odbywających się co dwa lata, jest prof. Wacław Leszczyński. Wydział organizuje ją wraz z Polskim Towarzystwem Technologów Żywności i jego wrocławską Sekcją Technologii Węglowodanów.

PTTŻ od 25 lat skupia przedstawicieli zawodu zatrudnionych na uczelniach i w przemyśle. Integruje środowisko, wydaje czasopismo „Żywność”, współorganizuje konferencje. Jest także liderem projektu „MOST – Model Ograniczania Strat i Marnowania Żywności z Korzyścią dla Społeczeństwa”, związanego ze zmniejszaniem strat i marnowania żywności w łańcuchu dostaw żywności na przykładzie branży mleczarskiej. Szacuje się, że w samej tylko Europie marnuje się blisko 100 mln ton żywności rocznie.

prof Agnieszka Kita rektor prof Roman Kołacz prezes Polskie Towarzystwo Technologów Żywności technologia żywności
fot. Tomasz Lewandowski

Ale konsumenci stają się coraz bardziej świadomi: – Żywność i jej przygotowanie cały czas ewoluują. Od jakiegoś czasu rośnie zainteresowanie produktami mniej przetworzonymi, ludzie zwracają uwagę na to, co jedzą. Producenci zmieniają więc receptury swoich produktów i poszukują dodatków jak najbardziej naturalnych, nieprzetwarzanych, niemodyfikowanych. Rozrasta się rynek żywności funkcjonalnej – i nie chodzi tutaj już tylko o wegetarian czy wegan, ale o osoby z pewnymi nietolerancjami żywieniowymi, których jest coraz więcej. Mleko bez laktozy można już kupić prawie w każdym sklepie, tak jak produkty bezglutenowe. Coraz więcej produktów wzbogaca się też naturalnie występującymi związkami bioaktywnymi, które zwiększają ich wartość żywieniową – wylicza prof. Kita i tłumaczy, że za wszystkimi zmianami na rynku, idą zmiany technologiczne:

– Uwaga skupia się głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa, wytwarzaniu bezpiecznej żywności. Jednym z trendów, a jest ich naprawdę bardzo dużo, jest poszukiwanie żywności jednocześnie trwałej, bezpiecznej i naturalnej. Wszystkie te zmiany wymagają zmian technologicznych, poszukiwania nowych surowców, dopasowania procesów produkcyjnych. Świetną ilustracją zmian na rynku żywnościowym są zmiany zachodzące na uczelniach – kilkadziesiąt lat temu wszystkie wydziały nazywane były wydziałami technologii żywności, bo to był główny trend, teraz w większości, tak jak nasz, mają w nazwie naukę o żywności, bo szerszy jest zakres kształcenia i sama nauka. Na pewno jest to dziedzina z przyszłością i będzie się cały czas rozwijać, nie ma innego wyjścia – podsumowuje.

mj

Powrót
10.02.2016
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg