eu_green_logo_szare.png

Prof. Agnieszka Kita

Urodziła się 1 września 1971 r. w Pszczynie. Po skończeniu szkoły podstawowej uczęszczała w latach 1986–1990 do Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. W 1990 r. rozpoczęła studia na Wydziale Technologii Żywności ówczesnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu, które ukończyła w roku 1995, uzyskując tytuł magistra inżyniera technologii żywności i żywienia. Po ukończeniu studiów podjęła w 1995 r. pracę w Zespole Szkół Rolniczych im. Karola Miarki w Pszczynie. W grudniu tego samego roku podjęła studia doktoranckie na Wydziale Technologii Żywności Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Prace badawcze prowadziła w Katedrze Technologii Rolnej i Przechowalnictwa pod kierunkiem prof. dr hab. Grażyny Lisińskiej.

Stopień doktora nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia otrzymała w 1999 r. na Wydziale Technologii Żywności Akademii Rolniczej we Wrocławiu na podstawie rozprawy pt. „Wpływ składu chemicznego ziemniaka i rodzaju przypraw na konsystencję czipsów”. W 2006 r. na podstawie dorobku naukowego i rozprawy pt. „Wpływ wybranych parametrów technologicznych na jakość smażonych produktów przekąskowych” uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia. Reprezentuje dyscyplinę naukową technologia żywności i żywienia, specjalność: technologia żywności pochodzenia roślinnego.

Odbyła długoterminowe staże naukowe w Norwegii (Norwegia Food Research Institute) i Hiszpanii (Department of Nutrition and Metabolism, Instituto del Frio) oraz staże krótkoterminowe w Chinach, Grecji, na Litwie i w Niemczech. Staż przemysłowy odbyła w Zakładach Tłuszczowych „Bielmar” w Bielsku-Białej.

Od roku 2009 pełni funkcję Kierownika Zakładu Technologii Przetworów Ziemniaczanych Katedry Technologii Rolnej i Przechowalnictwa, a od 2012 prodziekana ds. naukowych Wydziału Nauk o Żywności. Jest członkiem Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jest koordynatorem umowy o współpracy naukowej między Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i Aleksandras Stulginskis University w Kownie (Litwa – od 2007 r.).

Od 1997 r. jest członkiem Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności sekcji Technologów Węglowodanów oraz sekcji Chemii i Technologii Tłuszczów. Od 2009 r. pełni funkcję prezesa Wrocławskiego Oddziału PTTŻ i jest członkiem Zarządu Głównego PTTŻ, w którym od 2013 r. pełni funkcję wiceprezesa. Jest członkiem European Federation for the Science and Technology of Lipids, American Oil Chemist’s Society i Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego. Od 2009 r. należy do Rady Programowej „Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego”.

Jest promotorem 1 zakończonej i 2 w realizacji rozpraw doktorskich oraz 33 prac magisterskich i 16 prac inżynierskich. Wykonała dwie recenzje na stopień doktora habilitowanego i jedną pracy habilitacyjnej (Litwa). Recenzowała 75 prac naukowych publikowanych w renomowanych czasopismach zagranicznych, 5 prac w czasopismach krajowych i 6 zagranicznych projektów badawczych.

Jej dorobek naukowy obejmuje 284 opracowania, z czego 91 stanowią oryginalne prace twórcze, 8 – rozdziały w monografiach, 18 artykuły popularnonaukowe, 2 skrypty dla studentów, 104 komunikaty naukowe prezentowane na konferencjach i sympozjach krajowych oraz zagranicznych, a także dwa patenty. Pozostałe pozycje stanowią opracowania nieopublikowane. Uczestniczyła w wielu konferencjach krajowych i zagranicznych w Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Czechach, Słowacji i Litwie.

Odznaczona Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, wyróżniona Odznaką Honorową Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego oraz 11 nagrodami Rektora.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg