Święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Święto UPWr to zawsze okazja do przypomnienia sukcesów, nagrodzenia najlepszych naukowców i wieloletnich pracowników uczelni, a także nadania najwyższych akademickich tytułów – profesora honorowego i doktora honoris causa.

To było wyjątkowe święto. Nie tylko dlatego, że jako ostatnie w tej kadencji władz uczelni, stało się okazją do podsumowań, ale również przez fakt nadania dwóch najwyższych akademickich tytułów podczas jednej uroczystości. Profesorem honorowym UPWr został dr Wojciech Myślecki, a doktorem honoris causa – prof. Tomasz Janowski.

swieto_upwr_2019-1.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

– Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, jak trudne były trzy lata tej kadencji: wdrażamy nową ustawę, restrukturyzujemy uczelnię, równocześnie tworząc i realizując program gospodarczy „Zielonej Doliny”. A udało nam się wprowadzić uczelnię na wyżyny polskiej nauki, zachowując wzrost wynagrodzeń i poczucie bezpieczeństwa naszej społeczności akademickiej – mówił podczas uroczystości rektor, prof. Tadeusz Trziszka. – Nasuwa się wniosek: miejmy odwagę iść do przodu i twórzmy poprzez pracę uniwersytet, który jest i będzie naszą dumą. Nie bójmy się wyzwań. Miejmy świadomość, że to my budujemy własny dom i tworzymy wygodne i dostojne miejsce pracy dla siebie.

swieto_upwr_2019-2.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

W czasie święta wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa wręczył Medale za Długoletnią Służbę, a dolnośląski wicekurator oświaty Janusz Wrzal – medale Komisji Edukacji Narodowej. Rektor Tadeusz Trziszka wręczył medale i odznaki „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”, jak również nagrody specjalne i za całokształt działalności.

swieto_upwr_2019-3.jpg
Dr Łukasz Bobak otrzymał odznakę „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”
fot. Tomasz Lewandowski

Dr Adam Urantówka z Katedry Genetyki został wyróżniony na publikację z najwyższym Impact Factor w 2018 r. Najwyższą liczbą cytowani w latach 2015-2018 mogą pochwalić się prof. Krzysztof Marycz, prof. Aneta Wojdyło, dr hab. Jan Kazak, prof. Jacek Bania i prof. Cezary Kabała. Trzech naukowców: Tomasz Hadaś, Krzysztof Lech i Błażej Poźniak uzyskało tytuł doktora habilitowanego prze 35. rokiem życia.

swieto_upwr_2019-4.jpg
Od lewej: dr hab. Krzysztof Lech, prof. Cezary Kabała, dr hab. Jan Kazak,
rektor prof. Tadeusz Trziszka, prof. Jacek Bania, dr Adam Urantówka, dr hab. Błażej Poźniak
fot. Tomasz Lewandowski

Profesorem honorowym UPWr został dr Wojciech Myślecki – członek konwentu UPWr w kadencji 2016-2018, absolwent i wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Wrocławskiej, działacz opozycji w PRL, a obecnie prezes zarządu spółki doradczej Global Investment Corp. Dr Myślecki brał udział w tworzeniu Wrocławskiego Parku Technologicznego i klastra NUTRIBIOMED, wspierał powstanie programu „Dolny Śląsk. Zielona Dolina Żywności i Zdrowia” oraz działania na rzecz przekształcania uczelni w uniwersytet 3G. Dzięki jego zaangażowaniu program „Zielona Dolina Żywności i Zdrowia” został wpisany do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju Polski.

swieto_upwr_2019-5.jpg
Profesor honorowy UPWr – dr Wojciech Myślecki
fot. Tomasz Lewandowski

Tytuł doktora honoris causa został natomiast nadany prof. Tomaszowi Janowskiemu, kierownikowi  Katedry Rozrodu Zwierząt z Kliniką Wydziału Weterynaryjnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prof. Janowski jest organizatorem systemu lekarsko-weterynaryjnej opieki nad zdrowiem, produkcyjnością i rozrodem krów mlecznych. Główny obszar jego zainteresowań naukowych to endokrynologia rozrodu oraz diagnozowanie i leczenie zaburzeń płodności zwierząt. Jest przewodniczącym Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN i Komisji ds. Specjalizacji Lekarzy Weterynarii przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Krajowym Specjalistą ds. Rozrodu Zwierząt.

swieto_upwr_2019-6.jpg
Tytuł doktora honoris causa otrzymał prof. Tomasz Janowski
fot. Tomasz Lewandowski

Podczas uroczystości profesor wygłosił wykład o medycynie weterynaryjnej wczoraj i dziś, a po uroczystości nazwisko prof. Janowskiego zostało odsłonięte na tablicy upamiętniającej doktorów honoris causa UPWr w gmachu głównym.

Przemówienie rektora

Lista wszystkich nagrodzonych