Sukcesy UPWr w dwóch międzynarodowych rankingach

Pierwsze miejsce w Polsce w dziedzinie Food Science & Technology Rankingu Szanghajskiego czy drugie miejsce we wskaźniku industry w dyscyplinie Veterinary Science rankingu THE WUR by subject to tylko niektóre przykłady sukcesów UPWr w największych i najbardziej prestiżowych zestawieniach świata.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu po raz kolejny znajduje się w prestiżowym gronie uczelni zakwalifikowanych do Rankingu Szanghajskiego, a także brytyjskiego zestawienia Times Higher Education. W obu rankingach uczelnia nie tylko utrzymuje część pozycji, ale także awansuje w kilku wskaźnikach.

Shanghai Ranking

Ranking GRAS, czyli Global Ranking of Academic Subjects wykorzystuje szereg obiektywnych wskaźników akademickich i danych stron trzecich do pomiaru wyników światowych uniwersytetów w poszczególnych dziedzinach, w tym wyników badań (Q1), wpływu badań (CNCl), współpracy międzynarodowej (IC), jakości badań (Top) i międzynarodowych nagród akademickich (Award). W Rankingu znalazło się w tym roku ponad 1900 uniwersytetów ze 104 krajów i regionów.

zdjęcie przedstawiające wykres i lupę
fot. pexels.com

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu utrzymuje pierwsze miejsce w Polsce i 151-200 na świecie w dziedzinie Food Science & Technology, a także awansuje w dziedzinie Veterinary Sciences - z czwartego miejsca w ubiegłym roku na trzecie w kraju i z miejsc 201-300 aż na 151-200 na świecie. Po raz pierwszy w historii rankingu UPWr pojawia się w zestawieniu Agricultural Sciences, zajmując od razu niezłą pozycję - szóste miejsce w Polsce i 201-300 na świecie.

THE WUR by subject

W tym roku w rankingu THE World University Rankings by subject wzięło udział 1059 uczelni z całego świata. Zestawienie wyróżnia uniwersytety, które są liderami w rolnictwie i leśnictwie, naukach biologicznych, naukach weterynaryjnych i naukach sportowych. Ogólna metodologia jest skalibrowana dla każdego przedmiotu, z wagami zmienionymi w celu dostosowania do każdej dyscypliny. Wskaźniki dla każdego z przedmiotów to:

• nauczanie: środowisko uczenia się (teaching),
  • środowisko badawcze: wielkość, dochód i reputacja (research environment),
  • jakość badań: siła i wpływ (research quality),
  • perspektywy międzynarodowe: pracownicy, studenci i badania naukowe (international outlook),
  • przemysł: przychody i patenty (industry).

W tegorocznym rankingu UPWr zajmuje bardzo wysokie miejsca w dyscyplinach wiodących na uczelni. W zestawieniach Agriculture and Forestry oraz Veterinary Science (Life Sciences) plasuje się na drugim miejscu w Polsce we wskaźniku industry i na trzecim we wskaźniku international outlook. Jeszcze lepiej wyglądają wyniki w zestawieniu geography w dziedzinie Social Sciences - UPWr zajmuje pierwsze miejsce w Polsce we wskaźnikach industry i research quality oraz drugie we wskaźniku international outlook. Awans dotyczy też ogólnego zestawienia w dyscyplinie Social Sciences - z szóstego miejsca w Polsce, UPWr wskoczył w tym roku na piąte.

Więcej na temat Shanghai Ranking GRAS można przeczytać tutaj. O rankingu THE WUR by subject mozna dowiedzieć się więcej na stronie internetowej.

ah

sukcesy