eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Sukces kół naukowych w konkursie KoKoN

SKN Geodetów i SKN Planowania Przestrzennego „Puzzle" nagrodzeni w konkursie KoKon w kategoriach „Cyfryzacja” oraz „Innowacja i nowe technologie w ekologii i ochrony środowiska”. Wyniki ogłoszono 14 października podczas Gali Środowiska Studenckiego na Politechnice Warszawskiej

Konkurs KoKoN organizowany przez Forum Uczelni Technicznych promuje rozwijanie aktywności naukowej i społecznej studentów uczelni technicznych. To również doskonała okazja do integracji środowiska studenckiego i promocji działalności naukowej.

Uczelnia na mapie

Projekt „NaviUP," zgłoszony przez Studenckie Koło Naukowe Geodetów, okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. W jego ramach, 11 członków koła pod opieką naukową dr. Pawła Bogusławskiego, dr. Kamila Kaźmierskiego i dr. Adriana Kaczmarka, stworzyło innowacyjne narzędzie do nawigacji dla studentów i pracowników uczelni. – W naszym serwisie wystarczy wpisać miejsce, w którym się znajdujemy i miejsce docelowe na uczelni. Wtedy pojawia się mapa budynku i ścieżka, która nawiguje i kieruje nas do wybranego miejsca. Zauważyliśmy potrzebę takiej aplikacji w momencie powrotu ze studiów zdalnych. Serwis potrzebny jest także pierwszorocznym studentom, którzy mają problem ze znalezieniem konkretnej sali czy budynku. Do tej pory na stronie uczelni dostępna była jedynie ogólna mapa kampusów, a my skupiliśmy na stworzeniu dokładnych ścieżek między budynkami i salami – tłumaczą członkowie SKN-u.

Rozpoczęty w maju 2022 roku projekt „NaviUP" to owoc wcześniejszego sukcesu studenckiego koła, które zdobyło grant na badania od Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dzięki temu wsparciu, członkowie koła mogli rozwijać swój pomysł i zgłosić go do konkursu KoKoN.

NaviUP
Projekt „NaviUP" zdobył nagrodę w dziedzinie „Cyfryzacja"
fot. archiwum prywatne

Projekt „NaviUP" wziął udział w dwóch kategoriach konkursu: „FUT Favourite", gdzie internauci oddawali swoje głosy, i w kategorii „Cyfryzacja," gdzie oceniali go członkowie komisji składającej się m.in. z przedstawicieli Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, członków Prezydium Forum Uczelni Technicznych 2023, a także niezależnego eksperta.

Projekt „NaviUP" zdobył uznanie Komisji i zwyciężył w kategorii „Cyfryzacja." To nie pierwszy sukces tego projektu, który wcześniej zdobywał wyróżnienia na konferencjach naukowych i wygrał w dwóch ostatnich edycjach konkursu na projekty badawcze UPWr. Aktualnie studenci kontynuują pracę nad projektem, rozwijając serwis dla kolejnych budynków kampusu.

Mobilna Odra

Oprócz projektu „NaviUP," w konkursie KoKoN w kategorii „Innowacja i nowe technologie w ekologii i ochrony środowiska” zwyciężyło również Studenckie Koło Naukowe Planowania Przestrzennego „PUZZLE."

Ich projekt – „Clear Waste-Mobilna Odra" – zakłada stworzenie mobilnej aplikacji opartej na rozwiązaniach chmurowych, która umożliwi geo-lokalizację zanieczyszczeń odpadami stałymi na danych odcinkach i nabrzeżu rzeki Odry. Ten innowacyjny pomysł stanowił odpowiedź na potrzebę monitorowania i zarządzania środowiskiem naturalnym wokół Odry, jednej z najważniejszych rzek w Polsce.

Aplikacja stworzona przez członków SKN Planowania Przestrzennego „PUZZLE" pod okiem opiekunów Grzegorza Chrobaka i dr Małgorzaty Świąder nie tylko pozwoliła na identyfikację miejsc, w których występowały zanieczyszczenia, ale także umożliwiła zbieranie cennych danych, które posłużyły do przeprowadzenia dalszych analiz przestrzennych. W efekcie projekt ten stanowi istotny wkład w monitorowanie i ochronę środowiska naturalnego wokół rzeki Odry.

puzzle.jpg
SKN „PUZZLE" wygrał w kategorii „Innowacja i nowe technologie w ekologii i ochrony środowiska”
fot. archiwum prywatne

Badane tereny obejmowały szereg obszarów nadbrzeżnych, takie jak nabrzeża Oławy, nabrzeża Starej Odry („Wały – Stara Odra"), park z dziką przyrodą od fragmentu ROD „Zorza" do Mostu Szczytnickiego, oraz nabrzeża Starej Odry od Mostu Zwierzynieckiego do Mostu Szczytnickiego. Projekt skupił się także na obszarach nadbrzeżnych Wyspy Słodowej i Wyspy Bielarskiej.

Wyniki analizy były zaskakujące i jednocześnie alarmujące. W obszarach nadbrzeżnych Wyspy Słodowej i Wyspy Bielarskiej, oraz na nadbrzeżach Oławy przeważały odpady plastikowe i metalowe. Natomiast na terenach nadbrzeżnych od ROD „Zorza" przez Most Szczytnicki aż do Mostu Zwierzynieckiego, dominowały odpady plastikowe i szklane. Dodatkowo, stwierdzono obecność odpadów wielkogabarytowych oraz urządzeń elektrycznych.

Projekt „Clear Waste-Mobilna Odra" dostarcza ważnych informacji, które mogą pomóc w opracowaniu strategii zarządzania odpadami i w promowaniu świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa. Działania koła Planowania Przestrzennego „PUZZLE" są nie tylko dowodem na zaangażowanie młodych ludzi w ochronę środowiska, ale także potwierdzeniem, że innowacyjne podejście i technologia mogą być skutecznym narzędziem w rozwiązywaniu problemów ekologicznych.

is

Powrót
27.10.2023
Głos Uczelni
studenci
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg