eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Doktorant Jayson Pasaol z nagrodą MCO za najlepszy esej

Pochodzący z Filipin doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr, Jayson Pasaol, zdobył pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Magna Charta Observatory.

Doktorant Jayson Pasaol, który poza działalnością naukową aktywnie promuje rolę uniwersytetów w kształtowaniu społeczeństwa, został doceniony przez Magna Charta Observatory za esej „Katalizatory Zmian: Wspieranie międzynarodowych studentów z Filipin w Polsce i na Filipinach w kształtowaniu przyszłości zaangażowania uniwersytetu.” Nagrodzony esej prezentuje perspektywę na to, w jaki sposób studenci mogą wpływać na swoje uczelnie, aby te skuteczniej służyły społeczeństwu.

Esej doktoranta głęboko zakorzeniony jest w zasadach określonych w Karcie Uniwersytetów Magna Charta (MCU) z 2020 roku, która podkreśla obowiązek uniwersytetów wobec ludzkości i zrównoważonego rozwoju. Rozważa różne metody i podejścia, jakie studenci wykorzystują, aby wzmocnić swoje uczelnie i w efekcie zwiększyć ich wpływ na społeczeństwo.

Magna Charta Universitatum to dokument, który został pierwotnie podpisany przez 388 rektorów 18 września 1988 r., w 900. rocznicę powstania Uniwersytetu Bolońskiego. Dokument zawiera zasady wolności akademickiej i autonomii instytucjonalnej jako wytyczne dla dobrego zarządzania i samorozumienia uniwersytetów w przyszłości. W 2018 r. utworzono międzynarodową grupę – Magna Charta Observatory – by przejrzeć Magna Charta Universitatum w kontekście zmian mających miejsce od 1988 roku na uniwersytetach i w środowiskach, w których działały. UPWr dołączył do Obserwatorium Magna Charta (Magna Charta Observatory) w 2021 roku.

53285109836_537749c809_c.jpg

Uroczystość podpisania deklaracji Magna Charta Universitatum przez rektorów 36 uczelni polskich i zagranicznych była zwieńczeniem trzydniowej konferencji MCU, której uczestników w dniach 23-25 października gościł Uniwersytet Łódzki. W imieniu UPWr dokument podpisała prorektor ds. umiędzynarodowienia Anna Chełmońska-Soyta.

Jak studenci mogą wpłynąć na większe zaangażowanie społeczne uczelni?

Jako międzynarodowy student pochodzący z małej wyspy na Filipinach, doktorant wniósł unikalną perspektywę do swojego eseju. Podzielił się osobistym doświadczeniem, podkreślając znaczenie przezwyciężania różnic przez międzykulturową współpracę i dzielenie się dobrymi praktykami. Esej zagłębia się w konkretne metody stosowane w Polsce, które mają wzmocnić uczelnię, takie jak związki studenckie, projekty grupowe i pokojowe protesty.

Jayson porównuje podejście do zaangażowania uniwersytetów w społeczeństwo między polskimi i filipińskimi uczelniami. – Według mnie polskie uczelnie słyną z nacisku na badania i aktywne zaangażowanie w społeczeństwo, podczas gdy filipińskie uniwersytety skupiają się na lokalnych potrzebach – mówi doktorant, podkreślając, że oba systemy mają swoje mocne i słabe strony.

Esej Jaysona Pasaola nie kończy się na identyfikacji wyzwań; proponuje on także praktyczne rozwiązania. Rekomenduje kroki zwiększające zaangażowanie uczelni. Kroki te obejmują wzmocnienie partnerstw społecznych, promowanie nauki przez doświadczenie, wspieranie współpracy interdyscyplinarnej, tworzenie centrów innowacji społecznych, integrację odpowiedzialności społecznej z programem nauczania i wykorzystanie technologii. Jayson podkreśla też, że rola studentów w kształtowaniu zaangażowania uczelni, w celu stworzenia bardziej inkluzywnego i zrównoważonego społeczeństwa, jest kluczowa.

mco_glowna.jpg
Esej Jaysona został doceniony przez Magna Charta Observatory
fot. Shutterstock

Przygoda z nauką, pochodzącego z Filipin Jaysona, rozpoczęła się od studiów ze specjalizacją w hematologii i immunoserologii. Później, pracując jako technolog medyczny w największym szpitalu na Filipinach, zdecydował się pogłębić wiedzę w dziedzinie nauk onkologicznych. Po otrzymaniu stypendium, Jayson zapisał się na studia z onkologii i epidemiologii w Korei Południowej, w Narodowym Centrum Onkologii, gdzie zdobył tytuł magistra.

Przed dołączeniem do Szkoły Doktorskiej UPWr, Jayson był pracownikiem akademickim i naukowym na Uniwersytecie Świętego Tomasza na Filipinach, gdzie uczył studentów biologii i biotechnologii. Obecnie, będący na trzecim roku doktoratu Jayson Pasaol z nadzieją patrzy w przyszłość. – Jestem wdzięczny prof. Aleksandrze Pawlak, mojej promotorce, za nieocenione wsparcie i doradztwo – mówi Jayson, którego obecny obszar badań naukowych to onkologia weterynaryjna i porównawcza, koncentrująca się na opracowaniu i ocenie autorskiego podejścia terapeutycznego z wykorzystaniem inhibitorów PARP do walki z rakiem u zwierząt. Jayson liczy na to, że w przyszłości będzie można przenieść tę wiedzę do medycyny ludzkiej.

is

Powrót
24.10.2023
Głos Uczelni
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg