Dr Marta Sylla nominowana do Nagrody Naukowej „Polityki”

Nagroda Naukowa „Polityki” przyznawana jest od ponad 20 lat. W gronie 23. finalistów jest dr Marta Sylla z Instytutu Gospodarki Przestrzennej. Jest jedną z trójki młodych naukowców nominowanych w kategorii Nauki społeczne – z dyscypliny geografia.

W konkursie „Polityki” dorobek młodych naukowców oceniają naukowcy z dorobkiem i pozycją, ale też dziennikarze tygodnika oraz członkowie tzw. Kapituły Społecznej. W I etapie, który wyłania finalistów w kategorii Nauki społeczne ta odpowiedzialność spoczywa na prof. Henryku Domańskim Socjologia z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz prof. Uniwersytetu Warszawskiego Sylwii Kulczyk z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW. W Kapitule Społecznej, która wybiera zwycięzców poszczególnych kategorii, są m.in. Marek Belka, były premier, wicepremier i minister finansów, prezes NBP w latach 2010–16, poseł do Parlamentu Europejskiego, Andrzej Jacek Blikle, profesor matematyki i informatyki, członek Europejskiej Akademii Nauk, przedsiębiorca i trener biznesu, udziałowiec firmy A. Blikle, Henryka Bochniarz – założycielka i prezydent Konfederacji Lewiatan (w latach 1999–2019), obecnie przewodnicząca Rady Głównej tej organizacji, ekonomistka, była minister przemysłu, jedna z animatorek Kongresu Kobiet i Robert Firmhofer, historyk filozofii, współtwórca i dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, uznany popularyzator nauki.

Nagrody Naukowe „Polityki” przyznawane są w kategoriach: nauki humanistyczne, społeczne, o życiu, ścisłe i techniczne. W kategorii Nauki społeczne obok dr Marty Sylli nominowani są także dr Marek Muszyński z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk i dr hab. Łukasz Okruszek z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.

Dr Marta Sylla naukowo zajmuje się usługami ekosystemów w kontekście geograficznym i ekonomicznym i krótkimi łańcuchami dostaw żywności. Usługi ekosystemów to inaczej korzyści, jakie czerpią ludzie ze środowiska. Dr Sylla zajmuje się analizą ich potencjału dostarczania i wyceną środowiska, co jest punktem odniesienia dla polityki Zielonego ładu czy Celów Zrównoważonego Rozwoju. Przykładem takich usług jest np. retencja wody, obniżanie temperatury w mieście, czy pochłanianie i magazynowanie węgla przez ekosystemy.

Nominowana do Nagrody Naukowej „Polityki” dr Marta Sylla latem tego roku została nagrodzona stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców za osiągnięcia naukowe w dyscyplinie geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna – byłą jedną z pięciu osób, którym w tej dyscyplinie przyznano stypendium. W tegorocznej edycji wszystkich wniosków o stypendium było aż 1828, a laureatów jedynie 230.

Lauratów tegorocznej nagrody „Polityki” poznamy w niedzielę 22 października. Początek uroczystości o godzinie 14.