Styczniowe posiedzenie senatu

Na pierwszym posiedzeniu senatu w 2016 r. przedstawiono sprawozdanie z działalności Samorządu Studentów, Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz ocenę realizacji strategii promocji uczelni.

Styczniowe posiedzenie senatu, w zastępstwie rektora prof. Romana Kołacza, poprowadził prorektor do spraw nauki i innowacji prof. Tadeusz Trziszka. Senatorowie uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego studenta, członka senatu, Przemysława Matyszczaka.

Następnie wręczone zostały stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2015/2016.

Uzupełniono skład komisji skrutacyjnej, zatwierdzono porządek dzienny obrad i protokół z poprzedniego posiedzenia senatu. Podjęto uchwałę wprowadzającą zmiany do Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

O działalności Samorządu Studentów UPWr opowiedział przewodniczący Adam Poznar – w 2015 r. zarząd opiniował projekty i zmiany regulaminowe dotyczące studentów, organizował m.in. UPnalia, festiwal Food Tracków i wykłady dla studentów pierwszorocznych, współpracował z innymi jednostkami uczelni w zakresie np. promocji oferty edukacyjnej.

Prorektor do spraw studenckich i kształcenia prof. Danuta Parylak przekazała natomiast informację o innych agendach i organizacjach studenckich. W ubiegłym roku na uczelni działało 49 kół naukowych (za najlepsze uznano SKN Medyków Weterynaryjnych „Chiron”, SKN Geodetów i SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE). Do programu studenckich konferencji naukowych na stałe weszły 3 wydarzenia: „Egzotyka okiem praktyka” (SKN Zwierząt Egzotycznych „Mephitis”), „Cyfryzacja edukacji na uczelniach przyrodniczych” (Centrum Kształcenia na Odległość i SKN Technologii Informacyjnej i Mediów) oraz Sejmik Studenckich Kół Naukowych, który odbył się już po raz trzydziesty drugi.

Działalność Studium Języków Obcych omówiła kierownik Ewa Hajdasz, natomiast Studium Wychowania Fizycznego i Sportu – Piotr Marszał. W 2015 r. SJO organizowało m.in. egzaminy doktorskie, kwalifikujące do wyjazdu za granicę, certyfikacyjne, kursy dla pracowników UPWr, tłumaczenia i konsultacje językowe dla studentów i pracowników, spacery edukacyjne. Planowany jest również trzyjęzyczny (polsko-angielsko-łaciński) słownik weterynaryjny.

Program dydaktyczny SWFiS obejmował w 2015 r. 21 kursów sportowych. Były to m.in. cross training, hatha joga, ćwiczenia redukujące tkankę tłuszczową, nordic walking, futsal mężczyzn, narciarstwo alpejskie, karate. Organizowane były również zajęcia sportowe dla pracowników UPWr, słuchaczy Uniwersytetu Otwartego i studentów, którzy odbyli już obowiązkowe kursy.

Dyrektor Biura Informacji i Promocji Dorota Sikora przedstawiła ocenę realizacji strategii promocji uczelni. W ubiegłym roku, dzięki działalności rzecznika prasowego, wzrosła obecność uczelni w mediach (radio, telewizja i prasa), a zintensyfikowane działania w mediach społecznościowych przyniosły wymierne korzyści.

Prorektor do spraw nauki i innowacji prof. Tadeusz Trziszka omówił projekty naukowe finansowane przez Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz programy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i podmiotów gospodarczych. Uczelnia realizowała 66 projektów badawczych, m.in. Diamentowy Grant, Opus, Preludium, Sonata, Fuga. Przyznano 6 stypendiów dla wybitnych młodych naukowców.

W części senatu poświęconej sprawom różnym i interpelacjom poruszono kwestie: zewnętrznych firm sprzątających i pobierania kluczy do ogólnouczelnianych sal wykładowych.

mj

01.02.2016