eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studentki UPWr ze stypendium na zagraniczne studia

Sześć studentek Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zostało laureatkami Studenckiego Programu Stypendialnego. To Marta Marcinek, Maria Karpeta, Klaudia Marzec, Maria Malinowska, Adrianna Czupryna i Weronika Kuźnia.

Studencki Program Stypendialny realizowany jest z inicjatywy prezydenta miasta Wrocławia, a prowadzony przez Wrocławskie Centrum Akademickie. W edycji letniej stypendia otrzymało 45 studentów (z siedmiu wrocławskich uczelni) wyjeżdżających na studia za granicę. W tym roku dla stypendystów programu przeznaczono kwotę 121.500 zł.

Oceny wniosków dokonuje komisja stypendialna, powołana zarządzeniem prezydenta. Brana jest pod uwagę średnia ocen za ostatni ukończony semestr studiów oraz prezentacja, którą przesyła osoba aplikująca. Wysokość stypendium wynosi 500 zł miesięcznie, a pobierać je można przez maksymalnie 9 miesięcy.

Studia w Hanowerze

– Na zdobycie stypendium składa się kilka rzeczy, m.in. wysoka średnia, osiągnięcia naukowe i wśród społeczności akademickiej. W moim przypadku, pozytywnie oceniono moją średnią i działalność na studiach. Pracuję obecnie jako IVSA Europe Project Manager, gdzie działam globalnie – zorganizowaliśmy na przykład sympozjum w Turynie w Włoszech. Jestem w zarządzie SKN-u Lancet, a także mam publikacje naukowe dotyczące np. komplikacji po ekstrakcji zębów policzkowych u koni. Oprócz tego w zeszłym roku zajęłam pierwsze miejsce na sejmiku – wymienia Marta Marcinek, studentka weterynarii i stypendystka programu prowadzonego przez Wrocławskie Centrum Akademickie.

Marta Marcinek
Marta Marcinek dzięki stypendium dofinansowuje swój pobyt na University of Veterinary Medicine Hannover
fot. archiwum prywatne

Aktualnie Marta przebywa na wymianie Erasmus+ w Hanowerze w Niemczech. Dzięki stypendium może dofinansowywać swój pobyt na University of Veterinary Medicine Hannover, z którego jest zadowolona. Ma dużo zajęć praktycznych, zajęcia wyjazdowe i własnych pacjentów. – Zawsze chciałam być lekarzem weterynarii, a do tego od dziecka jeżdżę konno, więc postanowiłam połączyć te dwie pasje, by pracować z tymi zwierzętami – mówi Marta i podkreśla, że wyjazd za granicę, jak np. na wymianę Erasmus+, jest dla studenta nieocenionym doświadczeniem, podczas którego wiele można się nauczyć, zarówno o innym kraju, jak i o sobie, wychodząc ze swojej strefy komfortu. 

Erasmus+ na Uniwersytecie Nauk Weterynaryjnych w Brnie

Studentka weterynarii Maria Karpeta, stypendium z miasta Wrocław dostała za pracę nad liniami komórek nowotworowych w Katedrze

Maria Karpeta
Maria Karpeta stypendium 

dostała za pracę nad liniami komórek nowotworowych w Katedrze Farmakologii i Toksykologii
fot. archiwum własne

Farmakologii i Toksykologii.  – Na czwartym roku studiów pod okiem dr. Marty Henklewskiej i prof. Bożeny Obmińskiej-Mrukowicz pracowałam z liniami komórek nowotworowych – głównie kostniakomięsaków. W wyniku tych badań udało mi się przeprowadzić analizę wytwarzania tlenku azotu w stymulowanych i niestymulowanych komórkach linii makrofagów mysich oraz komórkach linii nowotworowych – opowiada Maria, która aktualnie jest na wyjeździe z programu Erasmus+ na Uniwersytecie Nauk Weterynaryjnych w Brnie gdzie realizuję swój dziesiąty semestr medycyny weterynaryjnej. – Bazując na tym wyjeździe starałam się o stypendium – dodaje. 

Latem będzie realizowała praktyki kliniczne na Estońskim Uniwersytecie Przyrodniczym w Tartu – również w ramach programu Erasmus+. Ale to nie jej pierwsze zagraniczne praktyki. Wcześniej miała okazję pracować w Granada Veterinary Clinic w Los Angeles, w Stanach Zjednoczonych, gdzie realizowała wolontariat kliniczny. Dzięki stypendium zamierza również wziąć udział w wyjeździe na staż absolwencki z programu Erasmus+, celując w kraje skandynawskie bądź Wielką Brytanię.

Erasmus+ w Bolonii

Klaudia Marzec, kolejna stypendystka programu, jest studentką studiów magisterskich z ochrony środowiska na UPWr, która odznaczyła się nie tylko wysoką średnią, ale i udziałem w wielu krótkich, ale intensywnych wydarzeniach naukowych.

W lipcu i wrześniu zeszłego roku, brała udział w krótkoterminowej wymianie naukowej „Erasmus + Blended Intensive Program in Food

Klaudia Marzec
Klaudia Marzec aktualnie studiuje w Bolonii
fot. archiwum prywatne

Sustainability & Climate Changes” w Parmie. W trakcie tego wydarzenia uczestniczyła w wykładach z zakresu rolnictwa, ochrony środowiska i technologii żywności prowadzonych przez profesorów z czterech uniwersytetów: Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu w Parmie, Uniwersytetu w Extremadurze oraz Uniwersytetu w Angres.

W zeszłym roku brała też udział w szkoleniu pt. „Szkoła Sprawiedliwości Klimatycznej” prowadzonym przez Stowarzyszenie Jeden Świat- SCI Poland, gdzie w ramach podsumowania szkolenia przeprowadziła warsztaty dla grupy międzynarodowej na temat sprawiedliwości klimatycznej. 

– Biorę aktywny udział w programach krótkoterminowych Erasmus +. Ostatni taki program, w którym brałam udział miał miejsce w kwietniu 2022 roku w Lyon, dotyczył praw dzieci w Europie. Dodatkowo, od 2018 roku jestem wolontariuszką w Tatrzańskim Parku Narodowym. W 2019 roku zostałam wybrana Wolontariuszką Roku, a w 2018 i 2020 roku otrzymałam wyróżnienie za moją pracę na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego – wymienia studentka, która aktualnie przebywa na Erasmusie+ w Bolonii.

Wymiana semestralna w Brnie

Adrianna Czupryna wyjechała w lutym 2023 roku na wymianę semestralną do Brna, żeby podszkolić język obcy i pogłębić wiedzę w zakresie weterynarii. Stypendium dostała nie tylko za wysoką średnią, ale także za aktywność charytatywną. Oprócz tego, że jest członkinią Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Zwierząt Dziko Żyjących "Hubert", gdzie angażuje się w zbieranie próbek terenowych od zwierząt dzikich, to pomaga w fundacji DKMS i co wakacje jeździ zajmować się zwierzętami w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Klekusiowo". – Angażowałam się również w akcje charytatywne fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci oraz fundacji Iskierka – dodaje studentka.  

Adrianna Czupryna
Adrianna Czupryna zdobyła stypendium w dużej mierze za działalność charytatywną
fot. archiwum prywatne

Studia w Budapeszcie

Maria Malinowska oraz Weronika Kuźnia, studentki weterynarii, również zostały wyróżnione stypendium organizowanym przez Wrocławskie Centrum Akademickie. Weronika przebywa aktualnie na Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej w Budapeszcie. W tym samym mieście studiuje obecnie również Maria.

Powrót
29.05.2023
Głos Uczelni
studenci
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg