eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Dr Karolina Bierowiec finalistką konkursu Młode Talenty

Naukowczyni z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dr Karolina Bierowiec, została finalistką konkursu Młode Talenty.

Konkurs Młode Talenty to inicjatywa Dolnośląskiego Klub Kapitału, który kilka lat temu zdecydował o tym, że warto promować i nagradzać studentów oraz młodych pracowników nauki, którzy odnieśli znaczący sukces naukowy, w działalności innowacyjnej, ale też artystyczny, społeczny, sportowy oraz jako młodzi przedsiębiorcy. Konkursowi i gali, podczas której laureaci i wyróżnieni otrzymują nagrody pieniężne i statuetkę autorstwa wrocławskiego artysty-rzeźbiarza Jarosława Nowaka, patronują marszałek województwa dolnośląskiego i wojewoda.

Nagroda przyznawana jest w kategoriach sukces naukowy, sukces w zakresie innowacji, sukces artystyczny, sukces w działalności społecznej, sukces w zakresie działalności przedsiębiorczej i sukces sportowy.

Sukces naukowy

Dr Karolina Bierowiec została finalistką konkursu w kategorii sukces naukowy – jej osiągnięcia sięgają jeszcze czasów studenckich. W 2011 roku, wraz z dyplomem ukończenia studiów wyższych, dr Karolina Bierowiec odebrała Nagrodę Rektora UPWr dla najlepszej absolwentki kierunku weterynaria. Podjęła wtedy decyzję o kontynuowaniu akademickiej ścieżki zawodowej. 

W swojej pracy badawczej skoncentrowała się na charakterystyce epidemiologicznej bakterii z rodzaju Staphylococcus, stanowiących jedne z najczęściej izolowanych bakterii oportunistycznych skóry i błon śluzowych ludzi i zwierząt. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat stworzyła unikatowy cykl artykułów, dotyczący kolonizacji skóry i błon śluzowych kotów przez bakterie z rodzaju Staphylococcus. Jest też pierwszą i korespondencyjną autorką siedmiu publikacji o tej tematyce, opublikowanych w czasopismach z listy JCR. Przedstawiła w nich dane o częstości występowania poszczególnych gatunków gronkowców, ich antybiotykooporności i zjadliwości oraz czynnikach zwiększających częstość ich występowania u kotów. Wyniki badań zostały uzyskane w trakcie realizacji pracy doktorskiej oraz poprzez wykonanie projektu Preludium 11, finansowanego z Narodowego Centrum Nauki. – Prowadząc badania w tym obszarze stworzyłam bogatą kolekcję ponad 2000 szczepów gronkowców, które są obecnie wykorzystywane przeze mnie w badaniach aplikacyjnych. W 2021 r. wraz ze studentami Medycyny Weterynaryjnej powołaliśmy Studenckie Koło Naukowe EZA, w ramach którego prowadzone są dalsze badania podstawowe z tego zakresu – mówi naukowczyni.

Dr Karolina Bierowiec
Dr Karolina Bierowiec została finalistką konkursu w kategorii sukces naukowy
fot. archiwum prywatne

W listopadzie 2022 roku dr Karolina Bierowiec uzyskała grant Lider XIII z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na projekt StaphiX, dotyczącego innowacyjnego rozwiązania do kontroli mikrobiomu skóry i błon śluzowych w weterynarii na bazie bakteriocyn. Badania te mają przyczynić się do opracowania innowacyjnego preparatu dla psów i kotów na bazie bakteriocyny o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, skierowanych przeciwko bakteriom S. aureus i S. pseudintermedius, szczególnie szczepom metycylinoopornym i wielolekoopornym. – Przeprowadzone przeze mnie badania wstępne wykazały, że powszechnie występujący u kotów gatunek gronkowca S. felis ma duży potencjał do wytwarzania substancji o działaniu hamującym względem koagulazo- dodatnich gronkowców, takim jak S. aureus i S. pseudintermedius. Bakterie te stanowią jedną z głównych przyczyn zakażeń skóry oraz ran pooperacyjnych u zwierząt towarzyszących – tłumaczy dr Bierowiec i wyjaśnia, że bakteriocyny można zdefiniować, jako biologicznie czynne substancje o bakteriobójczym działaniu. Są one odmienne od aktualnie stosowanych środków przeciwdrobnoustrojowych i cechują się głównie wąskim spektrum działania. – Wybiórcze oddziaływanie bakteriocyn na patogeny i ich naturalne pochodzenie są ich niewątpliwymi zaletami. Wstępne wyniki badań w tym zakresie są bardzo obiecujące, jednak bakteriocyny nie weszły jeszcze do lecznictwa na masową skalę. Dlatego  uzyskany przeze mnie prototyp produktu leczniczego będzie unikatowy na skalę światową – dodaje.

W swojej, ponad dziesięcioletniej, pracy naukowej dr Bierowiec konsekwentnie rozwija kierunek badań obrany na początku kariery. Pozwoliło jej to na przejście z poziomu badań podstawowych na poziom badań rozwojowych. – Mój kolejny cel, to wdrożenie na rynek produktów, które będą praktycznym wykorzystaniem wyników moich badań – mówi finalistka konkursu.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg