UPWr w gronie najlepszych uczelni świata

Nasza uczelnia znalazła się w gronie najlepszych uczelni świata według najnowszego zestawienia The Center for World University Ranking „Global 2000”. UPWr zajął 1783 miejsce na ponad 20 tysięcy ocenionych.

Center for World University Rankings (CWUR) to najobszerniejsze tego typu zestawienie na świecie. Ranking to wynik własnych analiz, nie opiera się na ankietach i danych zebranych przez uniwersytety. CWUR publikuje go od 2012 roku. Tworzony jest w oparciu o osiem kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów.

Tegoroczne zestawienie „Global 2000” objęło listę 2000 najlepszych uczelni świata spośród 20 531 ocenianych. Pierwsze miejsce zajął Harvard University, a najlepszą uczelnią w Europie okazał się Uniwersytet Cambridge (4. na świecie).

Zobacz cały ranking CWUR

W zestawieniu tym Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu został sklasyfikowana na 1783 pozycji w świecie i 587 w Europie. Zajmuje też 34 miejsce wśród polskich uczelni i jednostek badawczych (na ponad 400 ocenianych).

srodek.jpg
Jednym z kryteriów rankingu są sukcesy kadry w międzynarodowych konkursach
fot. Shutterstock

– To kolejny ranking, w którym nasz uniwersytet jest widoczny i to jest dobra informacja. Pozycję naukową uczelni systemowo budujemy bowiem od kilku lat i cieszy nas wyraźna tendencja: jesteśmy coraz bardziej zauważani i rozpoznawani na zewnątrz – mówi prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr i dodaje: – Pracujemy nad coraz lepszym pozycjonowaniem aktywności UPWr w rankingach, ale przede wszystkim systemowo, planowo doskonalimy te aktywności badawcze i dydaktyczne, inwestując w ludzi, ich kompetencje, ich mobilność. Dobry uniwersytet to ten, na którym osób, które budują jego markę, jest wiele. Harvard jest najlepszy, bo cały czas szuka, ściąga do siebie i tworzy warunki pracy najlepszym w danej dziedzinie nauki. To, co teraz robimy na UPWr, to próba tworzenia warunków dla najlepszych. Czytamy więc szczegółowe analizy rankingów, bo to jedno ze źródeł wiedzy, co jeszcze możemy zrobić.

mm

sukcesy