eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studentki UPWr laureatkami konkursu SPAK

Katarzyna Betkier i Julia Ochojska zdobyły odpowiednio I i II miejsce w konkursie SPAK na najlepsze prace dyplomowe z zakresu architektury krajobrazu obronione w roku akademickim 2021-2022.

Konkurs Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK) wyłania co roku najlepsze prace dyplomowe z zakresu architektury krajobrazu. W ubiegłym roku akademickim nadesłano łącznie 39 prac, z czego 29 to prace inżynierskie, a 10 prace magisterskie. Ocena prac przebiegała dwuetapowo: w regionalnych oddziałach SPAK i na poziomie centralnym.

Z poszczególnych oddziałów do etapu centralnego zakwalifikowano dziesięć prac inżynierskich, pięć prac magisterskich o charakterze projektowym i dwie prace dyplomowe magisterskie studialne, spośród których Kapituła Konkursu wyłoniła zwycięzców. Wśród nich są Katarzyna Betkier i Julia Ochojska z UPWr.

Park na osiedlu Krzyki-Partynice, jako fragment południowego klina zieleni Wrocławia

– W trakcie pisania pracy magisterskiej mieszkałam w południowej części Wrocławia, na osiedlu Wojszyce, gdzie dostęp do terenów urządzonej zieleni jest ograniczony. W południowej części Wrocławia nie ma wielu potencjalnych terenów do zagospodarowania zielenią parkową, stąd pomysł, by z poszanowaniem do istniejącej fauny i flory, tchnąć życie w tereny, które od dłuższego czasu straciły swoje funkcje i nie były użytkowane – mówi o genezie swojej pracy Katarzyna Betkier, która zdobyła I miejsce w kategorii prac magisterskich. 

Główne założenie pracy Katarzyny dotyczyło zagadnienia kształtowania terenów opuszczonych, pozbawionych pierwotnej funkcji i ich przekształcania w ważne ogniwa systemu zieleni miejskiej. Szczegółowym zadaniem w pracy było opracowanie koncepcji projektowej parku na terenie osiedla Krzyki-Partynice, jako fragmentu południowego klina zieleni Wrocławia. W projekcie parku autorka wprowadziła rozwiązania pozwalające na dostosowanie terenu do bezpiecznego użytkowania przez człowieka z poszanowaniem dla istniejącej przyrody. Stworzyła mi.n. atrakcyjne dla różnych grup wiekowych strefy wypoczynkowe, rekreacyjne, integracyjne, obserwacyjne i inne. Zachowała i nadała też nowe funkcje wielu reliktom wojskowego zagospodarowania występującego w terenie. 

kbetkier_oraz_promotor_dr_justyna_rubaszek_strona.jpg
Katarzyna Betkier (po prawej) wraz z promotorką – dr Justyną Rubaszek
fot. archiwum prywatne

– Swoje analizy przedprojektowe poprzedziłam wieloma wizytami w terenie, żeby jak najlepiej go poznać i móc określić, które z istniejących elementów infrastruktury, elementów powojskowych, roślinności są możliwe do zachowania, które do rewitalizacji, a które z nich konieczne do usunięcia ze względów bezpieczeństwa. W analizach przedprojektowych skupiłam się nie tylko na samym przedstawieniu terenu opracowania, ale również na odniesieniu się do południowej części Wrocławia, jak i do całości miasta. W swojej koncepcji projektowej starałam się też stawiać na adaptację do zmian klimatu, zwiększenie bioróżnorodności i zagospodarowanie wód opadowych, co jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważne. Poza tym, w jak największym stopniu chciałam wykorzystać piękno i tożsamość istniejącego terenu, tworząc przestrzeń w zgodzie z człowiekiem i naturą – mówi Katarzyna, która już podczas studiów zaczęła pracę we wrocławskiej firmie projektowo-wykonawczej.

– Obecnie spełniam się w zawodzie architekta krajobrazu i zdobywam coraz większe doświadczenie w realizacji projektów zieleni oraz nadzorów nad ich wykonawstwem na terenach budowy. To świetne uczucie patrzeć na to, jak coś, co aranżuje się początkowo w programie graficznym, zaczyna się urzeczywistniać i to chyba właśnie przynosi mi największą radość. Jestem wdzięczna swojej pani promotor – dr Justynie Rubaszek za ciągłe inspirowanie mnie do pogłębiania ciekawości na temat projektowania zieleni w trakcie studiów, jak również oczywiście za pomoc przy pisaniu pracy dyplomowej, za co jej bardzo dziękuję – podkreśla już absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Zazielenić Ferio Gaj

Julia Ochojska, która aktualnie jest już studentką studiów magisterskich, za swoją pracę inżynierską zdobyła drugie miejsce w konkursie SPAK. Jej praca dotyczyła koncepcji projektowej zagospodarowania terenu centrum handlowego Ferio Gaj we Wrocławiu z uwzględnieniem zielonej infrastruktury. Promotorką jej pracy była również dr Justyna Rubaszek.

– Podczas studiów zainteresowałam się tematem zieleni w mieście i tego, jak można ją wprowadzać, by zmienić wygląd miasta na lepsze. Teren centrum handlowego, które wybrałam do pracy, był idealnym kandydatem. Ferio Gaj jest bowiem cały zabetonowany. Z rozmowy z zarządem i mieszkańcami pobliskiego osiedla dowiedziałam się, że mimo to  organizowane są tam często wydarzenia, ale zabetonowana przestrzeń i parking wokół centrum nie zachęca do dłuższego pobytu, a wręcz odstrasza – mówi Julia Ochojska, podkreślając, że jej praca składała się z dwóch części. 

Julia Ochojska
Julia Ochojska w swojej pracy zagospodarowała teren centrum handlowego Ferio Gaj we Wrocławiu
fot. archiwum prywatne

–  Studiów i analiz przedprojektowych i koncepcji projektowej. Najpierw przeanalizowałam uwarunkowania naturalne, przestrzenne i komunikacyjne obszaru i zinwentaryzowałam zieleń i elementy zagospodarowania terenu. Na podstawie wniosków z badań przedprojektowych i wiedzy pozyskanej z literatury, opracowałam nową koncepcję zagospodarowania terenu, zwiększając powierzchnię biologicznie czynną i wprowadzając rozwiązania sprzyjające retencji wody opadowej i poprawiające mikroklimat – opowiada Julia. 

Żeby nadać terenowi bardziej wielofunkcyjnego charakteru studentka w projekcie wprowadziła też strefę wypoczynkowo-rekreacyjną w formie placu wejściowego z rabatami na różnych poziomach i tarasowymi siedziskami. Dodała też nowe nasadzenia zieleni, częściowo zmieniła nawierzchnie parkingów na półprzepuszczalną, a na budynku centrum handlowego zaproponowała zainstalowanie zielonego dachu. 

– Sądzę, że teraz nowe zagospodarowanie terenu wyróżnia się ciekawym i spójnym układem kompozycyjnym, które oparłam na opływowych i prostych kształtach. Teren  centrum uzyskał nową jakość i nowe funkcje – podkreśla studentka ostatniego już roku, która od razu po studiach planuje zacząć pracę w studiu architektury krajobrazu. Szczególnie interesuje ją praca przy większych przestrzeniach.

is

Powrót
04.07.2023
Głos Uczelni
studenci
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg