Studentka UPWr Akademicką Mistrzynią Polski w ergometrze wioślarskim

Studentka weterynarii Meriam Mamieliekova zdobyła w Warszawie złoty medal na Akademickich Mistrzostwach Polski w ergometrze wioślarskim.

Uczestnicy zawodów z zaciętością walczyli o zwycięstwo, dosłownie "wyszarpując" je z ergometrów, które pracowały na pełnych obrotach. Wymagało to niekiedy dodatkowego zabezpieczenia urządzeń, aby nie przemieszczały się podczas intensywnego użytkowania. Wydarzenie przyciągnęło prawie 570 zawodników z 51 uczelni. Organizatorem wydarzenia był Akademicki Związek Sportowy Warszawa.

Zmagania, które miały miejsce na terenie Wojskowej Akademii Technicznej, trwały kilka godzin i obejmowały kategorie wagowe lekka i open. Konkurencje odbywały się na dwunastu ergometrach, z szybkim następstwem serii – zaraz po zakończeniu jednej, rozpoczynała się następna, z zadanym do pokonania dystansem 1000 metrów. Zawodniczki z Uniwersytetu Warszawskiego zdominowały klasyfikację drużynową wśród kobiet, natomiast w rywalizacji mężczyzn najlepszy okazał się zespół z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

W kategorii kobiet w wadze lekkiej, największy sukces odniosła Meriam Mamieliekova z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zdobywając pierwsze miejsce z czasem 3:30,5 w ostatniej serii. Wyprzedziła Julię Weiwer z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu o cztery sekundy. Na trzeciej pozycji znalazła się Dorota Moskowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, z czasem 3:36,0.

– Cieszę się, że udało mi się osiągnąć taki wynik. Wierzyłam, że mogę uplasować się wysoko, ale czuje, że jeszcze mogę go poprawić, bo trochę za mocno zaczęłam. Sama organizacja imprezy bardzo mi się podobała. Wszystko było na czas i nie było żadnych opóźnień. Konkurencja też była wysoka i musiałam się trochę zmęczyć. Bardzo lubię ten sport, bo jest dostępny dla każdego. Na każdej siłowni znajdziemy ergometr i każdy może poświęcić czas w tygodniu, żeby ćwiczyć. Do tego ta maszyna rozwija całe ciało – mówi Meriam Mamieliekova.

wydarzenia