Aktualności

Brązowy medal dla zawodnika Sekcji Karate AZS Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Michał Bąbos zdobył brązowy medal Igrzysk Europejskich. Nie jest to jednak pierwszy sukces zawodnika Sekcji Karate AZS Uniwersytetu Przyrodniczego Wrocław na najważniejszych turniejach w Europie i na Świecie.

Przygodę z Klubem AZS Uniwersytetu Przyrodniczego Michał zaczął 11 lat temu, kiedy z rodzinnego miasta, Lubochni, przyjechał do Wrocławia na studia. Od samego początku trenował pod okiem Shihana Andrzeja Zarzyckiego. W latach 2015 - 2023 został aż ośmiokrotnie Mistrzem Polski Seniorów w swojej kategorii wagowej.

W 2015 roku zaczął pisać historię polskiego karate. Jako pierwszy polak zdobył tytuł Mistrza Świata w Karate Shotokan w konkurencji kumite indywidualne seniorów. Podczas tych mistrzostw wywalczył także wraz z kolegami z kadry złoty medal w kumite drużynowym seniorów. W drodze po złoto w obu konkurencjach stoczył jedenaście walk, wygrywając wszystkie. Brązowy medal w najbardziej prestiżowym cyklu turniejów karate - Karate 1 (Toledo 2017) również był pierwszym krążkiem w historii wywalczonym przez Polaka w kategorii seniorów na tym szczeblu zawodów. Tuż po tym znaczącym sukcesie, przyszedł kolejny – brązowy medal na World Games w 2017 roku.

Michał Bąbos
Michał Bąbos zdobył brązowy medal Igrzysk Europejskich

European Games Kraków - Małopolska 2023 to impreza na którą kwalifikuje się ścisła europejska czołówka. Jest tylko 8 miejsc w jednej kategorii wagowej -  sześciu zawodników to zawodnicy najwyżej rozstawieni w rankingach światowym i europejskim, a także aktualni Mistrzowie Europy. Jedno miejsce zarezerwowane jest dla gospodarzy. a jedno to tzw. “dzika karta”, która przyznawana jest zawodnikowi wyróżniającemu się na arenie międzynarodowej w ostatnich turniejach. Zawodnicy podzieleni są na dwie 4-osobowe grupy, w których walczą systemem każdy z każdym. Pierwsze dwie osoby z każdej grupy przechodzą do półfinałów, w których walczy zwycięzca jednej grupy z drugim miejscem w grupie drugiej. Wygrani półfinałów toczą pojedynek o złoty medal.

podium
Michał Bąbos na podium

Pierwszym przeciwnikiem Michała w fazie grupowej był aktualny brązowy medalista Mistrzostw Europy - Grek Konstantios Mastrogiannis. Ten pojedynek rozstrzygnął się w ostatnich sekundach 3-minutowej walki – zawodnik AZS UPWr zwyciężył 5 do 4. Druga grupowa walka to potyczka z albańczykiem Alvinem Karaqi, który swoimi bardzo dobrymi występami na Mistrzostwach Europy i Świata – odpowiednio 7. i 9. miejsce – wywalczył “dziką kartę”. Michał Bąbos kontrolował przebieg spotkania i zwyciężył 5 do 3. Po dwóch wygranych walkach grupowych awans Michała do strefy medalowej był już pewny. Wyniki pozostałych pojedynków w grupie tak się ułożyły, że to zawodnik z Polski wyszedł z pierwszego miejsca grupy A.  W grupie B drugie miejsce zajął aktualny wicemistrz Europy – to Brian Timmermans z Królestwa Niderlandów został przeciwnikiem Polaka w walce półfinałowej. Mimo ogromnego dopingu dla Michała w hali w Bielsku-Białej, to Holender wyszedł zwycięsko z batalii o finał, a Michał miał już pewny brązowy medal. W finale zaś doszło do niespodzianki – zawodnik z Albanii, który został pokonany przez Michała w fazie grupowej, wygrał z Timmermansem.