eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studencie, daj sobie pomóc

Centrum Wsparcia i Dostępności (CWiD) to pomoc psychologiczna, wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami, a także doradztwo zawodowe.

Wsparcie psychologiczne

Dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego CWiD oferuje możliwość konsultacji psychologicznych. Do dyspozycji studentów jest obecnie troje psychologów. W ubiegłym roku z ich pomocy skorzystało ok. 180 osób podczas blisko 500 konsultacji. 

Na rozmowę umówić się można bez względu na powód, ale głównym jest, jak zauważa Patrycja Krzemieniec, problem z nawiązywaniem relacji i odnalezieniem się na studiach stacjonarnych. – Nie wszyscy się odnajdują w tych postpandemicznych czasach, a zwłaszcza studenci pierwszego roku. Pomocy szukają też czasem osoby z Ukrainy, szczególnie dużo studentów odwiedziło nas krótko po wybuchu wojny. W CWiD nie oferujemy psychoterapii długoterminowej, a raczej kilka spotkań z psychologiem. Jeżeli widzimy, że student ma poważne problemy, pomagamy w znalezieniu odpowiedniego specjalisty – mówi dyrektorka Centrum Wsparcia i Dostępności, podkreślając, że zazwyczaj taka krótkoterminowa pomoc może dużo zmienić. – Jeżeli ktoś ma kryzys, na przykład przed sesją, nie radzi sobie z nadmiarem nauki, albo czuje się przytłoczony, to doraźna pomoc psychologiczna jest dobrym rozwiązaniem.

cwid2.jpg
Ten gest w języku migowym znaczy miłość
fot. Tomasz Lewandowski

Oprócz indywidualnych konsultacji psychologicznych, CWiD oferuje też szkolenia dotyczące dbania o dobrostan psychiczny, radzenia sobie ze stresem i motywacją. – Prowadzimy szkolenia między innymi o tym, jak radzić sobie z prokrastynacją, czyli tendencją do odkładania terminowych zadań i obowiązków na później. Będziemy się uczyć, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne i odpoczynek, bo jak się okazuje, nie każdy potrafi odpoczywać. Kiedy mówię niektórym studentom, ile czasu powinni dziennie przeznaczać na odpoczynek, to są w szoku – mówi żartobliwie Patrycja Krzemieniec, która podkreśla, że udział w tego typu szkoleniach może stanowić pewien rodzaj zapobiegania kryzysom psychologicznym wynikającym z niewłaściwego zarządzania czasem, czy braku motywacji do nauki.

Pomoc dla osób ze szczególnymi potrzebami

W Centrum Wsparcia i Dostępności studenci znajdą nie tylko pomoc psychologiczną, ale przede wszystkim wsparcie w razie szczególnych potrzeb. To tu mogą się zgłosić osoby z problemami zdrowotnymi, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, choć nie jest to wymogiem. Osoby bez orzeczeń, ale z przewlekłymi schorzeniami również tu znajdą wsparcie.

W CWiD, które znajduje się w pionie prorektora ds. studenckich i edukacji prof. Damiana Knechta, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zapewnia m.in. wsparcie tłumacza języka migowego, dodatkowe zajęcia z języka obcego i innych przedmiotów, dopasowane zajęcia wychowania fizycznego, materiały dydaktyczne w formie pisemnej, zwiększoną liczbę dozwolonych nieobecności, tablicę interaktywną ułatwiającą zajęcia z języka obcego, różne formy zdawania egzaminów, np. przy pomocy tłumacza oraz pomoc finansową czy wspomnianą już pomoc psychologiczną. Można też tu wypożyczyć specjalistyczny sprzęt np. dla osób mających problemy ze słuchem oprócz usług tłumacza języka migowego zapewniane są pętle indukcyjne – urządzenia, które zbierają dźwięk, dzięki czemu dociera on wyraźniejszy do osoby niedosłyszącej.

Zuzanna Czekaj z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr i tegoroczna laureatka nagrody Sapere Aude także jest zaangażowana w ułatwianie procesu studiowania osobom niesłyszącym. Wraz z pięcioosobowym zespołem przygotowała projekt ,,Studia na migi”. – Przyświecał nam jeden, wspólny cel – przyczynić się do budowania lepszego świata dla niesłyszących. Staramy się popularyzować studia, informować oraz podejmować inicjatywy, które mają pozytywny wpływ na rzeczywistość tych osób – tłumaczy Zuzanna Czekaj.

– Z kolei dla studentów mających problemy z poruszaniem się mamy na przykład możliwość zapewnienia transportu na uczelnię, do domu i między zajęciami. Ale forma pomocy, jaką możemy zapewnić, zależy głównie od osoby składającej wniosek, bo to ona wie najlepiej, czego potrzebuje – mówi Patrycja Krzemieniec.

Zuzanna Czekaj
Zuzanna Czekaj jest nie tylko odpowiedzialna za projekt „Studia na migi", ale jest także przewodniczącą międzynarodowego Komitetu ds. Edukacji Weterynaryjnej IVSA SCoVE i tegoroczną laureatką statuetki Sapere Aude
fot. archiwum prywatne

Studenci ubiegający się o pomoc precyzują zakres potrzeb wraz z pełnomocnikiem rektora ds. osób niepełnosprawnych na UPWr i wspólnie decydują, w jaki sposób uczelnia udzieli im wsparcia. Pełnomocnik pomaga także studentom w załatwianiu spraw formalnych, takich jak wypełnienie wniosku o stypendium, wspiera kandydatów na studia w procesie rekrutacji i nowych studentów w czasie pierwszych tygodni na uczelni, kiedy muszą dostosować się do nieznanej rzeczywistości. W ciągu roku akademickiego rozwiązuje bieżące problemy – najczęściej studenci z niepełnosprawnościami potrzebują dodatkowych materiałów dydaktycznych lub nagrywania wykładów (osoby z zaburzeniami wzroku i słuchu), wyznaczenia indywidualnego sposobu zaliczania przedmiotów lub zmiany formy egzaminu (na przykład z pisemnego na ustny), czy przejścia na indywidualny tok studiów.

 – Przyzwyczailiśmy się, że niepełnosprawność jest w domyśle ruchowa. Tymczasem od kilku lat mamy coraz więcej studentów z tzw. niepełnosprawnościami niewidocznymi i to różnego rodzaju. Są to np. depresje, zaburzenia ze spektrum autyzmu, choroby metaboliczne, czyli zarówno bardzo duża otyłość cukrzycowa, jak i przesadna szczupłość. Tak, choroby psychiczne mogą być również niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem. Prawie na każdym roku, na każdym kierunku studiów, mamy co najmniej jednego studenta z takimi problemami. A jestem przekonana, że o wielu jeszcze nie wiemy – przyznaje pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych na UPWr, dr Mirosława Pietryka.

Dlatego uczelnia zapewnia m.in. studentom w spektrum autyzmu potrzebującym dodatkowego wsparcia usługi asystenta dydaktycznego, który wraz z nimi pójdzie na zajęcia, pomoże prowadzić notatki albo w nawiązywaniu relacji, trzymaniu się planu zajęć, czy poruszaniu się po kampusach.

Pomoc zawodowa

Centrum Wsparcia i Dostępności udziela także wsparcia studentom wkraczającym na rynek pracy. Dostępne są dla nich m.in. testy predyspozycji zawodowych, dzięki którym poznają swoje mocne i słabe strony, czy szkolenia zawodowe przygotowujące do poruszania się na rynku pracy. 

cwid.jpg
W Centrum Wsparcia i Dostępności pomoc znajdzie każdy
fot. Tomasz Lewandowski

Dzięki oferowanym szkoleniom studenci mogą się nauczyć m.in. jak pisać list motywacyjny, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, czy dowiedzieć się jak założyć własną działalność. Chętni mogą także skorzystać z konsultacji z doradcą, z coachem albo wziąć udział w szkoleniach z kompetencji komunikacyjnych i międzykulturowych. 

is

Osoby szukające wsparcia zgłaszać się mogą do centrum w budynku C3 pod adresem pl. Grunwaldzki 24A (pok. 410, 411, 412 i 407), lub kontaktować się z centrum telefonicznie pod numerami 71 320 1841, 71 320 5166, 71 320 1026 lub mailowo: 

- wsparcie dla osób ze szczególnymi potrzebami: centrum.wsparcia@upwr.edu.pl
- konsultacje psychologiczne lub szkolenia z zakresu zdrowia psychicznego: psycholog@upwr.edu.pl 
- doradztwo i szkolenia zawodowe: biuro.karier@upwr.edu.pl

Więcej informacji można znaleźć na stronie uczelni w zakładce Studia – Wsparcie dla Studenta

Powrót
25.10.2022
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg