eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Blokada językowa? Małgorzata Szczerbakowska wie, jak jej zaradzić

Małgorzata Szczerbakowska, lektorka języka angielskiego ze Studium Języków Obcych na UPWr stworzyła kurs językowy „No more fears” dla osób borykających się z blokadą językową. Będzie dużo relaksu, ćwiczeń i aromatycznych olejków eterycznych!

– Pomysł na kurs powstawał stopniowo. Tak naprawdę już podczas studiów, kiedy zetknęłam się z metodą nauczania zwaną wówczas Suggestopedia. Przez lata to pojęcie ewoluowało i dziś częściej można spotkać się z nazwą Desuggestopedia. Jest to system nauczania, który łączy w sobie pedagogikę, psychologię i elementy artystyczne. Autor metody bułgarskiego psychologa Georgia Lozanova opiera się na założeniu, że wiedza przyswajana jest skuteczniej, kiedy oprócz intelektu stymulowane są również wszystkie zmysły studentów, a sam proces nauczania przebiega spontanicznie i w przyjaznej atmosferze. Ta metoda od razu do mnie przemówiła i zaczęłam stosować jej elementy na zajęciach, które prowadziłam w szkołach językowych i firmach. Od tego czasu poszerzyło się moje zainteresowanie językoznawstwem stosowanym i psychologią. Wzrósł również poziom mojej wiedzy i zasób stosowanych technik – mówi Małgorzata Szczerbakowska. 

zajęcia z angielskiego
Zajęcia „No more fears" prowadzone przez Małgorzatę Szczerbakowską
fot. Tomasz Lewandowski

Kiedy zaczęła pracę na uczelni, studenci często dzielili się z nią swoimi trudnościami związanymi z lękiem przed odezwaniem się w języku obcym. Ponieważ głosów tych było coraz więcej, Małgorzata Szczerbakowska wiedziała, że nie może tego ignorować. – I tak krok po kroku zaczął w mojej głowie kiełkować pomysł stworzenia specjalnego kursu, który pomógłby studentom oswoić to straszne „speaking”. Starałam się go tak zaprojektować, aby studenci powoli oswajali się z mówieniem, a stopień trudności wypowiedzi wzrastał w odpowiednim tempie, ale jednak tak, aby ta poprzeczka stale się podnosiła – mówi lektorka j.angielskiego.

Przeróżne planowane metody relaksacyjne, takie jak aromaterapia czy lasoterapia to sposoby na wyciszenie, które Małgorzata Szczerbakowska testuje sama na sobie i na swoich grupach studenckich. Naturalnie więc stały się one dla niej punktem wyjścia podczas planowania kursu. – Kursu, w którym otoczenie odgrywa istotną rolę – ma być przyjazne, zapraszające i budzące pozytywne skojarzenia – zgodnie z tym, co mówi Desuggestopedia – tłumaczy Małgorzata Szczerbakowska. 

Stąd na ścianie w sali wisi wielki obraz leśnej ścieżki, która zaprasza, aby ruszyć nią na językową wędrówkę, wśród szumu brzóz i delikatnego kołysania dmuchawców. Dlatego studenci siedzą nie w ławkach, ale w wygodnych workach sako, czyli pufach, które miękko otulają ciało, dostosowując się do jego kształtu. Do tego na zajęciach sala będzie miała piękny zapach, bo używane w niej olejki eteryczne będą dostosowane do tematyki zajęć.

No more fears
Uczestnicy zajęć relaksują się na miękkich pufach przy zapachu olejków eterycznych
fot. Tomasz Lewandowski

 – Raz będzie to tradycyjna kojąca lawenda, innym razem pobudzająca mięta, czy pomarańcza, która wywołuje pozytywne wibracje. Zapachów mam sporo – śmieje się prowadząca. – Wokół nas stoją również żywe rośliny i kawałki kory, którą zebrałam podczas leśnych wypraw. Relaksować będą nas techniki oddechowe, misy dźwiękowe, pisanie medytacyjne, pozytywne wizualizacje, treningi Jacobsona i wiele innych metod – dodaje.

– Tak naprawdę i sala, i sam kurs będą zapewne ewoluowały, ponieważ zmienne będą potrzeby studentów, moje oczekiwania i obserwacje. Ale na jedno można liczyć – na piętnaście ciekawie zaplanowanych, niebanalnych i wyciszających spotkań, które otworzą uczestników na mówienie. Jestem wdzięczna dyrektor Ewie Hajdasz i dr Mirosławie Pietryce za szansę zrealizowania tego pomysłu, a dr. Wojciechowi Kilianowi dziękuję za cenny feedback. Cieszę się, że mogliśmy stworzyć coś razem dla dobra naszych studentów – mówi Małgorzata Szczerbakowska, której zajęcia „No more fears” będą się odbywały w SJO w sali 204 w piątki o 12:00 dla studentów i w czwartki o 14:00 dla pracowników.

is

Powrót
20.10.2022
Głos Uczelni
dydaktyka

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg