eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studenci UPWr nagrodzeni za najlepsze prace dyplomowe

Wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace dyplomowe obronione na kierunku geodezja i kartografia, organizowanego przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii znalazło się aż troje studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Komisja konkursowa doceniła najlepsze prace dyplomowe napisane w ubiegłym roku akademickim – do tegorocznej edycji konkursu wpłynęły łącznie 42 prace, w tym aż 9 z UPWr. Jak podkreśla przewodniczący SGP prof. Janusz Walo, poziom prac konkursowych jest bardzo wysoki. Ma na to wpływ m.in. dwuetapowa weryfikacja prac. Na początku członkowie komisji konkursowej dzieleni są na dwu- lub trzyosobowe zespoły. Poszczególne zespoły sprawdzają do trzech lub czterech prac. Najlepsze prace z zespołów przechodzą do drugiego etapu, gdzie każdą ocenia już pięciu recenzentów. Stąd pewność, że wyróżnione zostają prace najlepsze z najlepszych.

I i II miejsce w kategorii prac magisterskich zgarnęli studenci UPWr

W kategorii prac magisterskich nagrodzone zostały dwie prace z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Pierwsze miejsce zajął Dominik Teodorczyk.

I miejsce
Pierwsze miejsce zajął Dominik Teodorczyk
fot. archiwum prywatne

Jego praca dotyczyła integracji radarowych danych satelitarnych pochodzących z misji Sentinel-1 oraz TerraSAR-X do monitorowania deformacji powierzchni terenu na obszarze Górnego Śląska. W ramach badań przetworzył dane metodą satelitarnej radarowej interferometrii różnicowej i wykorzystał autorskie podejście do korekty atmosferycznej z zastosowaniem algorytmu Multiple-criteria decision-making. Zwieńczeniem pracy była integracja dwóch źródeł danych za pomocą metody najmniejszych kwadratów, która jest jedną z najważniejszych i najstarszych metod obliczeniowych w statystyce. Metoda ta wyznacza linie regresji, linie trendu dla zebranych danych. Promotorką pracy Dominika była dr Kamila Pawłuszek-Filipiak. Podczas gali Dominik jako laureat wygłosił krótką prezentację podsumowującą jego badania.

Natomiast drugie miejsce zajął Adam Pałęcki, którego praca dotyczyła możliwości korekcji danych skaningu laserowego, pozyskanych z wykorzystaniem skanera, który uległ uszkodzeniu. W ramach pracy zaproponował dwie nowe metody służące sprawdzeniu i ewentualnej korekcji geometrii pozyskiwanych danych. Uzyskane wyniki są podstawą do dalszych badań i udoskonalania opracowanych algorytmów. Opiekunem pracy Adama był prof. Grzegorz Jóźków.

Wyróżnienie za pracę inżynierską

W kategorii prac inżynierskich komisja konkursowa postanowiła wyróżnić także pracę Karoliny Stuchły – studentki geodezji i kartografii, której praca dotyczyła wyznaczania deformacji na obszarze Górnego Śląska z zastosowaniem satelitarnych zobrazowań radarowych. Badania odnosiły się w szczególności do deformacji powierzchni terenu, które są spowodowane podziemną eksploatacją węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Karolina do pracy wykorzystała dane pozyskane przez satelity europejskiej misji kosmicznej Sentinel-1, które przetworzyła techniką satelitarnej interferometrii radarowej. Opiekunem jej pracy była dr inż. Kamila Pawłuszek-Filipiak.

Powrót
21.04.2023
Głos Uczelni
studenci
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg