eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Innowacyjne badania dr Igwegbe i prof. Białowca

Nigeryjska naukowczyni dr Chinenye Adaobi Igwegbe przyjechała na UPWr na wymianę naukową w ramach programu NAWA. Wraz z prof. Białowcem bada możliwości upcyklingu fosforu, którego związki można wykorzystać m.in. do produkcji ceramiki.

Jako stypendystka Ulam NAWA dla naukowców z zagranicy, dr Chinenye Adaobi Igwegbe jest obecnie pracownikiem naukowym na UPWr. Pod kierunkiem prof. Andrzeja Białowca, lidera WZB Waloryzacji Odpadów i Biomasy (WBVG) oraz kierownika Katedry Biogospodarki Stosowanej prowadzi badania dotyczące możliwości upcyklingu fosforu.

– Skupiamy się na badaniu przetwarzania odpadów spożywczych poprzez hydrotermalne upłynnianie lub zwęglanie (HTLC), czyli poddanie wilgotnych odpadów działaniu temperatury w zakresie od 180 do 300°C i autogenicznego ciśnienia, w połączeniu z biologicznym oczyszczaniem ścieków hydrotermalnych (HTWW) – kondensatu poprocesowego bogatego w związki organiczne i substancje biogenne, czyli podstawowe pierwiastki niezbędne do funkcjonowania wszystkich organizmów żywych. Chcemy opracować samowystarczalny energetycznie, opłacalny i bezodpadowy system technologicznego recyklingu fosforu. Związki fosforu mają potencjalne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, takich jak powłoki, tworzywa sztuczne i guma, szkło i ceramika, papier i druk, wyroby murarskie i asfaltowe, tekstylia i produkcja skór – tłumaczy dr Igwegbe.

dr Chinenye Igwegbe przy komputerze
Dr Igwegbe: – Dzięki badaniom na UPWr staram się poszerzyć nasze zrozumienie na temat odzyskiwania składników odżywczych z odpadów spożywczych i zapewnić praktyczne rozwiązania ważnych problemów społecznych.
fot. Tomasz Lewandowski

Podejście zespołu jest innowacyjne, ponieważ łączy produkcję biopaliwa z odpadów spożywczych z upcyklingiem fosforu, czego nikt wcześniej nie robił. Przez promowanie gospodarki cyrkularnej i zrównoważonego rozwoju, badania dr Igwegbe przyczynią się do sprostania krytycznym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoi dzisiejszy świat.

– Aby to osiągnąć, podchodzimy do badań wielodyscyplinarnie. Obejmują one charakterystykę bioodpadów, projektowanie eksperymentów, optymalizację i modelowanie statystyczne przy użyciu technik uczenia maszynowego, a także biologiczne oczyszczanie HTWW w celu produkcji biometanu i fosforu. Dodatkowo analizujemy właściwości fizykochemiczne uzyskanej biomasy, w tym jej biodegradowalność i kaloryczność, by zbadać jej potencjalne zastosowanie jako dodatku do żywności – podkreśla Dr Chinenye Adaobi Igwegbe.

Interdyscyplinarna współpraca kluczem do sukcesu

By promować otoczenie badawcze oparte na współpracy i integracji, dr Igwegbe podkreśla, że ważna jest dla niej ścisła współpraca z naukowcami z różnych środowisk, a jej praca obejmuje też szkolenie i mentoring absolwentów w laboratorium. Daje im przez to możliwość poznania innowacyjnych technik i przyczynienia się do ważnych odkryć naukowych.

Związki fosforu mają potencjalne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, takich jak powłoki, tworzywa sztuczne i guma, szkło i ceramika, papier i druk, wyroby murarskie i asfaltowe, tekstylia i produkcja skór – tłumaczy dr Igwegbe.

Co więcej, dr Igwegbe rozpowszechnia wyniki badań zarówno wśród społeczności naukowej, jak i szerzej, wśród społeczeństwa za pomocą publikacji, prezentacji i działań informacyjnych.

– Dzięki badaniom na UPWr staram się poszerzyć nasze zrozumienie na temat odzyskiwania składników odżywczych z odpadów spożywczych i zapewnić praktyczne rozwiązania ważnych problemów społecznych. Cieszę się, że mogę kontynuować swoją przygodę z nauką tutaj i jestem pewna, że jest przed nami jeszcze wiele do odkrycia – mówi dr Igwegbe i podkreśla, że Polska, i w ogóle Wrocław i Uniwersytet Przyrodniczy to fascynujące i wyjątkowe miejsca, które oferują wiele możliwości. – UPWr przyciągnął mnie swoją reputacją lidera w tej dziedzinie nauki. Cieszę się perspektywą długoterminowej pracy u boku jednych z najbłyskotliwszych umysłów i wierzę, że moje umiejętności i doświadczenie wniosą cenny wkład do zespołu – dodaje naukowczyni.

Dr Igwegbe walczy o czyste środowisko, przede wszystkim w swojej ojczyźnie

Dr Chinenye Adaobi Igwegbe jest również wykładowcą na Wydziale Inżynierii Chemicznej na Uniwersytecie Nnamdi Azikiwe w Nigerii. Jej praca badawcza dotyczy środowiska, zrównoważonego rozwoju, energii oraz projektowania, optymalizacji i modelowania procesów.

dr Chinenye Igwegbe w laboratorium
Dr Chinenye Adaobi Igwegbe jest również wykładowcą na Wydziale Inżynierii Chemicznej na Uniwersytecie Nnamdi Azikiwe w Nigerii
fot. Tomasz Lewandowski

–W ciągu ostatnich 12 lat moje badania koncentrowały się na trzech ważnych obszarach Inżynierii Chemicznej i Nauk o Środowisku: Po pierwsze: oczyszczanie ścieków przy użyciu różnych metod, po drugie: konwersja biomasy w celu stworzenia adsorbentów, koagulantów, kompozytów polimerowych i biodiesla, a po trzecie projektowanie, modelowanie i optymalizacja procesów. Dzięki temu przyczyniłam się do polepszenia zdrowia publicznego, ochrony zasobów wodnych i rozwoju bardziej efektywnych procesów oczyszczania zanieczyszczeń, co w Nigerii jest nieocenione, bo stopień zanieczyszczenia środowiska jest wysoki. Poza tym, dzięki ułatwieniu procesu produkcji energii odnawialnej, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości odpadów, emisji gazów cieplarnianych, wpływu na środowisko, wyczerpywania zasobów i zużycia energii, moje badania promują zrównoważony rozwój – mówi naukowczyni.

Dr Chinenye Adaobi Igwegbe jest autorką wielu publikacji naukowych, w tym książek. Pełniła funkcję redaktorki naczelnej, redaktorki naukowej i recenzentki w kilku renomowanych czasopismach, a jako doświadczona badaczka, nadzorowała prace badawcze studentów studiów licencjackich i podyplomowych. Ponadto, miała okazję współpracować z cenionymi naukowcami z całego świata, z krajów, takich jak Iran, Jordania, Indie, Meksyk, Stany Zjednoczone, RPA, Malezja, Japonia, Polska, Grecja, Niemcy, Kamerun, Chiny, Libia i wiele innych. Jak mówi, to dzięki tym współpracom udoskonaliła projekty swoich badań, zbieranie danych, analizę danych, techniki laboratoryjne, pisanie prac naukowych, komunikację, współpracę i umiejętności krytycznego myślenia.

– Z pasją dzielę się wiedzą oraz doświadczeniem ze studentami i innymi naukowcami, więc mam nadzieję, że będę mogła w przyszłości kontynuować pracę badawczą na UPWr, gdzie uczę się od najlepszych i przyczyniam się do postępów w nauce – mówi dr Igwegbe.

is

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg