eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studenci UPWr na szkole letniej w Chinach

Dwoje studentów technologii żywności i żywienia człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wzięło udział w szkole letniej organizowanej przez Jiangnan University w Chinach.

Jak mówi Karol Lewoniec, jeden ze studentów biorących udział w szkole letniej, The Belt and Road Baking Competition for International College Students to projekt szkoły letniej uczelni międzynarodowych Jiangnan University Wuxi w Chinach realizowany we współpracy z m.in. Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Dotyczy on innowacji w technologii piekarnictwa i zbóż. – Projekt skupiał się na technologii wypieku, innowacji w wypiekach i nowych metodach stosowanych na całym świecie – dodaje Nikola Lecka, druga uczestniczka szkoly letniej.

wyjazd do Chin
Polski wypiek kulinarny reprezentował wianek drożdżowy z malinami. Innowacyjnymi dodatkami były olej z pestek malin oraz sok z malin, zawierające m.in. przeciwutleniacze
fot. archiwum prywatne

W Chinach studenci spędzili 10 dni. Ich pobyt rozpoczęła ceremonia otwarcia, podczas której wysłuchali przemówień władz uczelni i wykładowców. – Kolejne dni wypełnione były ciekawymi wykładami. Słuchaliśmy między innymi profesora Jaroslava Zelenka z Uniwersytetu Chemii i Technologii w Pradze, który mówił o probiotykach, parabiotykach i żywności funkcjonalnej oraz profesora Chen Weining’a z Uniwersytetu Nanyang w Singapurze, którego wykład dotyczył bezpieczeństwa żywności. Potem uczestniczyliśmy w konkursie piekarniczym. Naszym zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnego wypieku, zawierającego dowolne dodatki funkcjonalne. Prace oceniali szefowie kuchni z Chin i było to bardzo ciekawe doświadczenie. Niczym z kuchni Masterchefa – opowiada z uśmiechem Nikola, a Karol podkreśla, że polski wypiek kulinarny reprezentował zrobiony przez nich wianek drożdżowy z malinami, którego innowacyjnymi dodatkami były olej z pestek malin i sok z malin, zawierające m.in. przeciwutleniacze.

Po drugiej stronie świata

Jak mówią studenci, wyjazd do Chin wpłynął pozytywnie na ich postrzeganie świata i ludzi, odmiennych kultur i osobowości, a także pomógł im w nabraniu doświadczenia i pewności siebie. Cykl wykładów i konkurs piekarniczy przyniósł im także wiedzę teoretyczną i praktyczną związaną z kierunkiem studiów. Mieli także okazję poznać kolegów i koleżanki z Tajlandii, Kambodży, Ugandy, czy też z sąsiednich Czech, z którymi wymienili się doświadczeniami. – Opowieści o ich zwyczajach kulturowych były niezwykle ciekawe. Przez zaledwie dziesięć dni zyskaliśmy fantastyczne znajomości, które, mam nadzieję, przetrwają – podkreśla Nikola i mówi, że to była jej pierwsza tak daleka podróż.

 – Muszę przyznać, że przed wylotem oglądałam sporo vlogów z podróży do Chin, żeby jak najlepiej przygotować się do tego wyjazdu. Mimo wszystko szok kulturowy był duży. Chiny to wyjątkowe miejsce. Na początku czułam się nieco dziwnie – wszystko było inne i obce. Jednak po pierwszym dniu zafascynowala mnie otaczająca rzeczywistość. Nawet zwykła podróż metrem była ciekawa. Miasto jest podzielone na wiele dzielnic, najbardziej zachwyciła mnie ta nowoczesna część, w której mogłam podziwiać wieżowce niczym w Nowym Jorku. Spacer tymi ulicami nocą zapamiętam do końca życia. Najbardziej zaskoczyła mnie jednak entuzjastyczna reakcja ludzi na nas. Mieszkańcy Wuxi bardzo chętnie się z nami witali na ulicach, prosili o wspólne zdjęcia – wspomina Nikola.

podróż do Chin
Szkoła letnia organizowana była przez szkole letniej przez Jiangnan University w Chinach
fot. archiwum prywatne

Wtóruje jej Karol, podkreślając, że dla niego podróż do Chin również wiązała się ze sporym szokiem kulturowym. – Wszystko dookoła wydawało się nowe i nieznane, bariera językowa stanowiła również duże zaskoczenie. Mimo wszystko było to znakomite doświadczenie kulturowo-społeczne – dodaje.  

– Ostatni dzień projektu spędziliśmy na wspólnej wycieczce do starożytnego miasta Huishan Ancient Town. Było to miłe zakończenie projektu, podczas którego podziwialiśmy dawną architekturę chińską i piękne tereny zielone. Na końcu pobytu czekała nas także ceremonia zamknięcia, podczas której zjedliśmy uroczysty obiad składający się z tradycyjnych chińskich potraw. Otrzymaliśmy certyfikaty i upominki, a także mieliśmy okazję oglądać występy artystyczne studentów Jiangnan University – opowiada Nikola. 

Szkoły letnie dają wiedzę i doświadczenie

Studenci przyznają, że wyjazd był dla nich inspirujący. Był też świetną okazją do poszerzenia wiedzy i doświadczenia z zakresu technologiczno-biochemicznego. – Wykłady odbywały się na przeróżne tematy, zaczynając od technologii, przez biochemię, kończąc na metodach sensorycznych. Zdobytą wiedzę wykorzystamy na pewno zarówno na studiach, przedmiotach tematycznych, jak i w pracy magisterskiej – mówi Karol, który jest na specjalizacji dotyczącej mięsa i produktów zwierzęcych. W przyszłości planuje powiązać swoją ścieżkę zawodową z tą branżą. 

wykłady
Studenci wysłuchali m.in. wykładów prof. Jaroslava Zelenka z Uniwersytetu Chemii i Technologii w Pradze na temat probiotyków, parabiotyków i żywności funkcjonalnej oraz prof. Chen Weining’a z Uniwersytetu Nanyang w Singapurze na temat bezpieczeństwa żywności
fot. archiwum prywatne

– Tematy fermentacji są mi szczególnie bliskie, dlatego wykłady ich dotyczące uzupełniły moją wiedzę. Bardzo podobała mi się też forma zajęć, podczas których prowadziliśmy otwartą dyskusję z wykładowcami i innymi studentami. Była to okazja do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń – dodaje Nikola, która dzięki prof. Joannie Chmielewskiej, m.in. promotorki jej pracy magisterskiej, zainteresowała się tematyką fermentacji alkoholowej, a dokładniej win. Swoją przyszłość wiąże z sektorem alkoholowym, najprawdopodobniej przy produkcji win właśnie, dlatego na studiach drugiego stopnia wybrała specjalizację technologia fermentacji i zbóż. 

is

Powrót
12.09.2023
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg