eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Race to Zero – przypominamy o ankiecie

Średnio co dekadę Wrocław przeprowadza Kompleksowe Badania Ruchu, które mają na celu zebranie informacji o podróżach mieszkańców Wrocławia i 21 gmin sąsiednich. Ostatnie zrealizowano w 2018 roku. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w ramach kampanii na rzecz Race to Zero realizuje własne badanie – pracownicy i studenci dostali ankietę do wypełnienia. Zostało jeszcze kilka dni.

W ramach kampanii Race To Zero, w której uczestniczy Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, prowadzona jest ankieta, która ma dać wstępnego rozpoznania sposobu dotarcia studentów i pracowników na uczelnię. Pytania dotyczą rodzaju środka transportu, sposobu napędu pojazdu, ale też  odległości i czasu dojazdu na uczelnię. W ankiecie jest też pytanie o przyczynę wyboru takiego a nie innego sposobu dotarcia do pracy, o problemy z dojazdami itp. Centrum Badawczo-Rozwojowe, gdzie ankieta powstała, prosi też w niej o sugestie dotyczące udoskonalenia takich sposobów dotarcia na uczelnię, jak dojazd rowerem, hulajnogą czy komunikacją zbiorową.

samochod_-_osoba_jako_kierowca_wskazanie_przyczyn_wyboru.jpg
Ankieta internetowa i odpowiedź na pytanie o wskazanie trzech najważniejszych przyczyn wyboru samochodu
 infografika: Kompleksowe Badanie Ruchu 2018/Urząd Miejski we Wrocławiu

Kompleksowe Badania Ruchu z 2018 roku, przeprowadzone na zlecenie miasta, również oparte było o ankiety w gospodarstwach domowych. Dodatkowo przeprowadzono krótkie ankiety uzupełniające, ankietę internetową oraz udostępniono aplikację mobilną na telefon. Prowadzono również automatyczne pomiary liczby samochodów, pieszych i rowerzystów. Ponadto zliczono pasażerów komunikacji zbiorowej w tramwajach, autobusach i pociągach oraz na stacjach i dworcach. Elementem innowacyjnym w badaniu KBR2018 była analiza przemieszczeń kart SIM tzw. BIG DATA.

transport_zbiorowy_-_wskazanie_przyczyn_wyboru.jpg
  Ankieta internetowa i odpowiedź na pytanie o wskazanie trzech najważniejszych przyczyn wyboru roweru jako środka transportu
infografika: Kompleksowe Badanie Ruchu 2018/Urząd Miejski we Wrocławiu

Z ankiet internetowych przeprowadzonych w 2018 roku wynika, że pieszo do pracy chodzą młodsi pracownicy (ponad 50 proc.), oni też najchętniej poruszają się rowerem, podkreślając, że wybór takiego środka lokomocji wynika z wygody, niezawodności, troski o środowisko. Z pytań, na które odpowiedzieli kierowcy, wynika, że częściej do pracy autem jeżdżą mężczyźni (60,9 proc.), a kobiety w ogromnej większości są pasażerami (84,6 proc.). Okazuje się też, że kobiety częściej korzystają z transportu zbiorowego (60,9 proc.) niż mężczyźni (39,1). Z ostatniego Kompleksowego Badania Ruchu ulicę Oławską przemierza w ciągu dnia ponad 13 tysięcy ludzi, na placu Grunwaldzkim i na Nadodrzu z komunikacji miejskiej korzystało dziennie ponad 31 tysięcy.

Race to Zero to globalna kampania wspierana przez Organizację Narodów Zjednoczonych – zrzesza miasta, regiony, przedsiębiorstwa, instytucje edukacyjne, finansowe i z zakresu ochrony zdrowia, które zobowiązały się do zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku, zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego (Paris Agreement). Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest trzecią polską uczelnią – po Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Łódzkiej – która do niej dołączyła. Jednym z elementów kampanii jest promowanie zrównoważonego transportu, który wpływa na obniżenie emisji m.in. CO2 i tlenków azotu.  

 

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg