eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Race to Zero na UPWr

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Warszawski i Politechnika Łódzka to trzy polskie uczelnie, które dołączyły do globalnej kampanii Race to Zero. Jej celem jest gospodarka zeroemisyjna.

Globalna kampania Race to Zero – wspierana przez Organizację Narodów Zjednoczonych – zrzesza miasta, regiony, przedsiębiorstwa, instytucje edukacyjne, finansowe i z zakresu ochrony zdrowia, które zobowiązały się do zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku, zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego (Paris Agreement). Kampania „Race to Zero for Universities and Colleges” – do której dołączył Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, po Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Łódzkiej, jest realizowana we współpracy z EAUC (the Alliance for Sustainability Leadership in Education), Second Nature i Programem Środowiskowym ONZ (UN Environment). Do września 2022 roku w działania na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych zaangażowało się już 8307 firm, 595 instytucji finansowych, 1136 miast, 52 stany i regiony, 1125 instytucji edukacyjnych i 65 instytucji opieki zdrowotnej z całego świata.

Kampania Race to Zero wspiera m.in. transport publiczny i rowerowy
Kampania Race to Zero wspiera m.in. transport publiczny i rowerowy
fot. Martyna Kostrzycka

Jednym z podstawowych warunków uczestnictwa w kampanii jest zdiagnozowanie sytuacji w angażujących się w nią podmiotach oraz opracowanie na podstawie tej diagnozy planu podejmowanych działań.

– Dlatego też na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu najpierw zostanie przeprowadzona identyfikacja i inwentaryzacja elementów funkcjonowania jednostek uczelni pod kątem ich wpływu na emisję gazów cieplarnianych, a więc dwutlenku węgla i metanu. To będzie podstawa do opracowania bilansu, na podstawie którego powstanie plan działań, mający doprowadzić do stopniowego ograniczania emisji tych gazów – mówi dr Paweł Szyszkowski z Centrum Badawczo-Rozwojowego UPWr i przypomina, że uczelnia już od dłuższego czasu stawia na „zieloną” energię, realizując tym samym cele wyznaczone w kampanii Race to Zero.

– To przede wszystkim konsekwentnie montowane na naszych budynkach panele fotowoltaiczne. Sztandarowym przykładem może być tu nasza pływalnia, ale działań zmierzających do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych jest więcej i są w zasięgu każdego z nas – podkreśla dr Szyszkowski i od razu wylicza zalecenia i rekomendacje: – To chociażby promocja, zarówno wśród pracowników, jak i studentów, publicznego transportu i rowerów, a co za tym idzie zwiększenie na terenie uczelni miejsc bezpiecznego parkowania rowerów i hulajnóg. Wrocław jest jednym z polskich miast, które zdecydowało się dołączyć to kampanii Race to Zero, więc budowa ścieżek rowerowych, lepsza komunikacja publiczna i więcej stacji roweru miejskiego to właściwie wspólny cel.

UPWr rozwiązania dążące do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych stosuje od dawna, to m.in. panele fotowoltaiczne
UPWr rozwiązania dążące do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych stosuje od dawna, to m.in. panele fotowoltaiczne
fot. Maciej Zatoński

W planach działań na UPWr są także zamontowanie na terenie uczelni stacji ładowania pojazdów elektrycznych zasilanych energią odnawialną, ograniczanie wyjazdów służbowych na rzecz spotkań online (podróże tylko w uzasadnionych przypadkach i przedkładanie transportu lądowego, zwłaszcza kolejowego nad lotniczy). To również modernizacja uczelnianej bazy transportowej na rzecz pojazdów przyjaznych środowisku, jak i upowszechnienie sposobów prowadzenia zajęć dydaktycznych, seminariów, konferencji metodą online. Planujemy również przegląd wszystkich obiektów uczelnianych pod kątem poszanowania energii elektrycznej oraz zapobiegania stratom ciepła. Będziemy analizowali także działania z zakresu optymalizacji wykorzystania komputerów, drukarek itp. sprzętu.

– Prowadzone badania naukowe powinny być planowane i prowadzone pod kątem wykorzystania energii i powstawania odpadów zgodnie z zasadami: unikaj, zminimalizuj, wykorzystaj, unieszkodliwiaj. Zajęcia praktyczne ze studentami będą uzupełnione o informacje dotyczące sposobu postępowania z powstającymi podczas nich odpadami i sposobami ich selektywnego zbierania – wylicza dalej dr Szyszkowski i dodaje, że kosztorysy tak badań, jak i zajęć muszą uwzględniać koszty unieszkodliwienia odpadów.

W przyjętym planie działań zapisano też takie punkty jak racjonalizacja zakupów (ilości zgodne z bieżącymi potrzebami, opakowania zwrotne, systemy serwisowe itp.), prowadzenie systemu wewnętrznej informacji o nadmiarowych urządzeniach i środkach pomocniczych, w tym chemikaliów – co daje możliwość wspólnego wykorzystywania czy przesunięcia do jednostek, w których aktualnie są one potrzebne, bez konieczności dodatkowych zakupów.  

UPWr to trzecia uczelnia w Polsce zaangażowana w kampanię Race to Zero, ale dołączyło do niej także miasto Wrocław
UPWr to trzecia uczelnia w Polsce zaangażowana w kampanię Race to Zero, ale dołączyło do niej także miasto Wrocław
fot. Maciej Lulko

– Ale to także wymiana doświadczeń w zakresie gospodarowania odpadami oraz energią z innymi placówkami naukowymi w kraju i za granicą, czy upowszechnianie zarówno w punktach gastronomicznych działających na uczelni, jak i na naszych konferencjach czy uroczystościach dań wegetariańskich i wegańskich oraz wykorzystujących lokalne produkty, zgodnie z regułą krótkiego łańcucha dostaw, a więc zmniejszania śladu węglowego – podkreśla dr Paweł Szyszkowski, dodając, że w przyjętych do realizacji działaniach są też modernizacja stacji badawczo – dydaktycznych w Swojcu i Radomierzu pod katem adaptacji do zmian klimatu i ograniczaniu emisji dwutlenku węgla.

W najbliższym czasie planowane jest przeprowadzenie wśród pracowników UPWr oraz studentów ankiety mającej na celu ocenę ich świadomości dotyczącej celów zrównoważonego rozwoju, celów klimatycznych itp. Ankieta pozwoli ównież na identyfikację barier i potrzeb w tym zakresie.

– Zapytamy też o pomysły naszych naukowców i studentów mających na celu osiągniecie redukcji emisji gazów cieplarnianych przez naszą uczelnię – kończy dr Paweł Szyszkowski.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg