eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Przed nami nowy rok akademicki

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu uroczyście zainaugurował rok akademicki 2023/2024.

Wczoraj, 3 października w Auli CDN uroczyście zainaugurowaliśmy kolejny rok akademicki – 2023/2024 – na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Tradycyjnie podczas inauguracji immatrykulowani zostali studenci pierwszego roku, a ci najlepsi wraz z absolwentami wyróżnieni. Osoby szczególnie zasłużone dla uczelni dostały odznaki i medale. Uroczystość uświetnił występ Akademickiego Chóru UPWr pod batutą prof. Alana Urbanka.

inauguracja_06-1-1.jpg
Zaczęliśmy rok akademicki 2023/2024
fot. Tomasz Lewandowski

Inauguracja rozpoczęła się od przemówienia rektora prof. Jarosława Bosego, w którym akcentował m.in. istotność dialogu w nauce. – Podstawą rozwoju jest twórcze myślenie, wymiana myśli, wzajemna inspiracja i dopełnianie. Dziś, celebrując początek, chcę mówić o ludziach, o partnerach w dialogu. O społeczności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Europejskiego, o społeczności, która na całym świecie skupia ludzi dialogu – mówił, podkreślając zmieniającą się rolę uniwersytetów, profesorów czy dydaktyków w świetle zmieniającego się języka, sposobu komunikacji i tego jak przestrzeń wirtualna wpływa na tę realną. 

przemówienie rektora
Inaugurację rozpoczęło przemówienie rektora prof. Jarosława Bosego
fot. Tomasz Lewandowski

Podczas wydarzenia premierę miał nowy film promocyjny uczelni – Sound of Science – projekt, który wychodzi poza tradycyjne granice prezentowania nauki. Korzystając z ASMR, zaawansowanych technologii akustycznych oraz zaskakujących kontekstów wprowadza w fascynujący świat dźwięków nauki. Wszystkie kadry i dźwięki zarejestrowane zostały na naszej uczelni.

Wśród gości uroczystości byli m.in. przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, w tym wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, czy przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Sergiusz Kmiecik. Obecni byli także rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni, stale współpracujących w ramach Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, doktorzy honoris causa naszej uczelni, byli rektorzy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przedstawiciele Rady Uczelni i Rady Społecznej, a także przedstawiciele kościołów.

wręczenie medali i odznaczeń
Wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma wręczył licznym zasłużonym złote, srebrne oraz brązowe medale oraz odznaczenia państwowe za długoletnią służbę
fot. Tomasz Lewandowski

Uroczystość inauguracji roku akademickiego to tradycyjnie także okazja do wręczenia statuetek, medali i odznak dla wybitnych. Wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma wręczył licznym zasłużonym złote, srebrne oraz brązowe medale oraz odznaczenia państwowe za długoletnią służbę. Brązowy Krzyż Zasługi wręczono dr. inż. Mirosławowi Kaczałkowi.

odznaczenie
Brązowy Krzyż Zasługi wręczono dr. inż. Mirosławowi Kaczałkowi
fot. Tomasz Lewandowski

Prorektor ds. studenckich i edukacji prof. Damian Knecht wręczył dyplomy wyróżniającym się absolwentom studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich, a Nagrodą Prorektora ds. Studenckich i Edukacji nagrodzona została Julia Pietrasina, która od początku studiów zaangażowana jest w działalność Zrzeszenia Studentów Weterynarii przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (IVSA Wrocław). Jako prezydentka IVSA reprezentowała swój wydział, nawiązując kontakt m.in. z Dolnośląską Izbą Lekarsko-Weterynaryjną i Polskim Stowarzyszeniem Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.

inauguracja_65.jpg
Prorektor ds. studenckich i edukacji prof. Damian Knecht wręczył dyplomy wyróżniającym się absolwentom studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich
fot. Tomasz Lewandowski

Podczas uroczystości wręczone zostały również statuetki „Sapere Auso” oraz „Sapere Aude”. Statuetka „Sapere Auso” powędrowała do Łukasza Szkudlarka, eksperta Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, współtwórcy przewodnika do strategicznych ocen oddziaływania na środowiska dla programów energetyki jądrowej. Jest założycielem firmy Ekovert skupiającej polski potencjał naukowy i autorem opracowań dla administracji rządowej i samorządowej oraz prywatnych inwestorów.

Łukasz Szkudlarek
Statuetkę „Sapere Auso” dostał Łukasz Szkudlarek
fot. Tomasz Lewandowski

Laureatką „Sapere Aude” została Oktawia Korcz, studentka drugiego roku studiów II stopnia na kierunku Biotechnologia. To przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego OrgChem, a efektem jej działalności badawczej są nagrody za wystąpienia na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Została wyróżniona za zaangażowanie i postawę, będącą dla innych wzorem do naśladowania. 

inauguracja_05.jpg
Laureatką „Sapere Aude” została Oktawia Korcz
fot. Tomasz Lewandowski

Podczas uroczystości, jak co roku, nastąpiło także uroczyste ślubowanie studentów i doktorantów. Przedstawiciele obu grup złożyli przysięgę w imieniu wszystkich nowo przyjętych studentów I stopnia i nowych członków Szkoły Doktorskiej UPWr. 

ślubowanie
Ślubowanie doktorantów Szkoły Doktorskiej UPWr
fot. Tomasz Lewandowski

Rok akademicki, który wczoraj uroczyście otworzyliśmy, będzie pierwszym w historii Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu – nowego wydziału powstałego na UPWr. Dziekani istniejących już jednostek przywitali w swoich szeregach nową dziekan prof. Beatę Raszkę i przedstawicieli studentów wydziału upominkami. Utworzenie nowego wydziału to wydarzenie nieczęste. Na Uniwersytecie Przyrodniczym ostatnio zdarzyło się prawie pół wieku temu. To więc wyraz uznania dla zespołów rozwijających na uczelni nauki społeczne w dyscyplinie geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.

nowy wydział
Na UPWr powstał nowy Wydział Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu
fot. Tomasz Lewandowski

Przedsmak przyszłych wykładów studenci obecni na auli mieli podczas imponującego wykładu inauguracyjnego poprowadzonego przez prof. Joannę Mytnik, skupiającego się na zmianach i możliwościach, które razem ze sztuczną inteligencją wkraczają na uniwersytety. Prof. Mytnik opowiadała słuchaczom, jak może zmienić się rola dydaktyków i studentów, jak wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji we właściwy sposób i o tym, jak nie pozostać w tyle w pędzącym do przodu świecie, gdzie każdy kolejny dzień przynosi technologiczną rewolucję.

Zainteresowanych tematem AI w edukacji, zachęcamy do udziału w konferencji, która odbędzie się 11 października na uczelni pt. „Trendy i wyzwania edukacyjne dla uczelni wyższych". Więcej informacji znaleźć można w kalendarzu wydarzeń.

studenci
Studenci zaczęli nowy rok akademicki
fot. Tomasz Lewandowski

Studenci – widzimy się z Wami od dziś na zajęciach!

Przemówienie rektora prof. Jarosława Bosego

Powrót
04.10.2023
Głos Uczelni
wydarzenia
Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg