eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Projekt BECoop - naukowcy UPWr promują bioenergię

Promocja pelletu z biomasy jako alternatywy dla węgla kamiennego oraz wsparcie mieszkańców w tworzeniu spółdzielni energetycznych – to efekty realizacji trzyletniego projektu BECoop w ramach programu Horizon 2020, w którym UPWr był partnerem.

Projekt „Wprowadzanie na rynek technologii grzewczych opartych na bioenergii poprzez wsparcie lokalnych społeczności w stosowaniu odnawialnych źródeł energii (BECoop)” Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu realizował razem z gminą Oborniki Śląskie. To tam promowano pellet z biomasy, jako alternatywę dla węgla kamiennego. Naukowcy rozmawiali z mieszkańcami o jego właściwościach, sposobach transportowania, magazynowania i wykorzystania w kotłach domowych. Promowali też tworzenie spółdzielni energetycznych z zaangażowaniem lokalnych przedsiębiorstw oraz rolników.

– I mimo, że takiej spółdzielni jeszcze nie udało się utworzyć na terenie gminy, to sporo osiągnęliśmy – zapewnia prof. Arkadiusz Dyjakon z Katedry Biogospodarki Stosowanej UPWr, kierownik projektu. – Trzeba bowiem pamiętać, że kiedy projekt wystartował w 2020 roku, wiedza na temat spółdzielni energetycznych w Polsce była znikoma i to dosłownie, ponieważ nie było ani jednej takiej spółdzielni w kraju. Zaczynaliśmy więc od zera, a przez te trzy lata udało się znacząco zwiększyć świadomość mieszkańców gminy, którzy zaczęli myśleć o takiej możliwości. Poza tym, jako pierwsi w Polsce, podjęliśmy temat spółdzielni energetycznej opartej na paliwie biomasowym. Dzięki temu dziś ta wiedza jest większa, zarówno wśród przedstawicieli władz samorządowych, jak i mieszkańców obszarów wiejskich, co daje dobre podstawy do dalszej pracy w tym zakresie – tłumaczy naukowiec.

dyjakon_strona.jpg
Prof. Arkadiusz Dyjakon, kierownik projektu BECoop 
fot. Tomasz Lewandowski 

Prof. Dyjakon podkreśla, że jeden z rolników pod Wrocławiem próbuje założyć spółdzielnię, a naukowcy z UPWr go w tym wspierają. W jej skład mają wchodzić kontenerowa biogazownia rolnicza (gdzie wykorzystywany będzie obornik bydlęcy) i wsadowy kocioł biomasowy zasilany balotami ze słomy. Wszystkie surowce mają być pozyskiwane z własnych zasobów. Jest to więc dobry przykład efektów wspólnej pracy.

Bioenergia to przyszłość

Prof. Arkadiusz Dyjakon pytany o powody przystąpienia uczelni do projektu BECoop podkreśla, że głównym powodem była chęć ograniczenia zużycia węgla kamiennego na obszarach wiejskich oraz zainteresowanie tematyką zwiększenia udziału biomasy w wytwarzaniu ciepła do ogrzewania gospodarstw domowych i obiektów użyteczności publicznej na zasadach spółdzielczości energetycznej. Z uwagi na obowiązujące przepisy, w projekcie ważne było, aby spółdzielnie produkowały i zużywały energię (ciepło i/lub energię elektryczną) na własne potrzeby i by pochodziła ona tylko i wyłącznie z odnawialnych źródeł, a takim jest biomasa.

– Bioenergia, czyli energia wytwarzana z biomasy ma bardzo duże znaczenie lokalne, ponieważ Polska ma duże zasoby biomasy zarówno leśnej, jak i rolniczej. Wykorzystanie tego potencjału powinno skutkować obniżeniem kosztów ogrzewania, zmniejszeniem ubóstwa energetycznego, zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego gminy, poprawą jakości środowiska, a także rozwojem lokalnym. Są to więc wymierne korzyści dla społeczności lokalnej. Zwłaszcza, że zgodnie z zapisami w Polityce Energetycznej Polski do roku 2040 biomasa ma stać się kluczowym paliwem wykorzystywanym w ciepłownictwie, zwłaszcza na obszarach wiejskich – tłumaczy kierownik projektu. Dodaje, że z uwagi na fakt, że spółdzielnia energetyczna może być utworzona tylko na obszarze wiejskim lub miejsko-wiejskim, do projektu zaproszono gminę Oborniki Śląskie, która od wielu lat mierzy się z problemem nadmiernego wykorzystywania węgla kamiennego do celów grzewczych, zwłaszcza w obiektach komunalnych oraz gospodarstwach domowych.

– Biorąc pod uwagę obowiązującą uchwałę antysmogową w województwie dolnośląskim oraz chęć obniżenia emisji zanieczyszczeń do środowiska, projekt BECoop idealnie wpisywał się w tę strategię – podsumowuje profesor Dyjakon.

mm

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg