Perspektywy 2023. UPWr na pierwszym miejscu wśród uczelni przyrodniczych w Polsce

UPWr po raz kolejny znalazł się na pierwszym miejscu wśród uczelni przyrodniczych w Polsce. Utrzymuje też wysokie pozycje w Rankingu Kierunków Studiów, a w zestawieniu ogólnym plasuje się na 30. miejscu.

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” już po raz 24. przygotowała ranking najlepszych uczelni wyższych w kraju. Od lat zestawienie stanowi dla przyszłych studentów jeden z kluczowych aspektów przy wyborze uczelni. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu został ponownie uznany przez kapitułę za najlepszą uczelnię rolniczą w kraju, ex aequo z SGGW i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.

Coraz lepsze warunki kształcenia i więcej publikacji

Ranking Uczelni Akademickich podzielony jest na grupy kryteriów, między innymi warunki kształcenia, na które składają się dostępność dla studentów kadr wysokokwalifikowanych oraz akredytacje. W tej kategorii UPWr awansował aż o sześć pozycji – z 34. w ubiegłym roku na 28.

UPWr notuje także znaczny awans w kryterium dotyczącym liczby publikacji oraz ich wpływu w środowisku naukowym – pod tym względem znajdujemy się na 27. miejscu w Polsce i jest to awans o sześć miejsc w stosunku do minionego roku.

W kategorii wynalazczości zliczającej patenty i prawa ochronne w Polsce oraz za granicą UPWr uplasował się na 12. miejscu w kraju.

Kierunki studiów UPWr wysoko w rankingu

W Rankingu Kierunków Studiów uczelnia zajęła miejsca na podium w kierunkach o żywieniu i żywności (2. miejsce w kraju), weterynarii (2. miejsce ex aequo z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie) i geodezji i kartografii (3. miejsce ex aequo z Politechniką Gdańską). UPWr konsekwentnie pnie się też do góry na kierunku architektura krajobrazu – dwa lata temu zajął 5. miejsce w kraju, rok temu 4., a w tym roku wskoczył na podium.

fot. Shutterstock

Wysokie miejsca uczelnia zajmuje też w kierunkach rolniczych i leśnych (5. miejsce w Polsce), ogrodnictwie (4. miejsce), zootechnice (5. miejsce) i biotechnologii (podobnie jak rok temu 6. miejsce).

Niebywały skok, bo aż o sześć pozycji UPWr odnotował na kierunku ochrona środowiska – z 17. miejsca w Polsce, awansował w tym roku na 11. Rzecz ma się podobnie z zarządzaniem i inżynierią produkcji – tutaj notuje awans aż o siedem pozycji (z 18. na 11. miejsce w tym roku).

Pełny ranking jest dostępny na stronie Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

sukcesy