eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Prof. Łabaz: – Znalazłam klucz do dydaktyki

Prof. Beata Łabaz – zdaniem studentów jedna z najlepszych dydaktyków na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym – o tym, czego nauczyli ją jej synowie, którzy studiują, dlaczego polubiła zajęcia dydaktyczne i jak je prowadzić ciekawiej.

Choć została przez studentów wskazana na jedną z najlepszych dydaktyków Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego, profesor Beata Łabaz przyznaje, że nadmiar dydaktyki w poprzednich latach bywał dla niej czasem przytłaczający, a przede wszystkim ograniczał pracę naukową. Dziś jeden czy dwa dni zajęć w tygodniucałkowicie jej wystarczają, bo tak naprawdę, to nauka jest jej pasją. Czyżby to miało wpływ na to, jakim jest dydaktykiem? Pasjonaci w końcu najlepiej przekazują wiedzę.

Jak pokazać źródła wiedzy

– Odkąd mam mniej zajęć, czuję, że lepiej mi się pracuje. Teraz ćwiczenia czy wykłady to dla mnie odskocznia od pracy naukowej – nie przymus. Jestem pewna, że ten brak powtarzalności, która zdarza się przy natłoku godzin, sprawia, że ciekawiej mogę prowadzić zajęcia. Robimy na przykład prasówki, by studenci byli na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami dotyczącymi środowiska – opowiada prof. Łabaz, która prowadzi zajęcia z bardzo aktualnego zagadnienia, bo ochrony środowiska, podczas których porusza tematy dotyczące zagrożeń cywilizacyjnych, zasobów naturalnych czy zmian klimatu.

– Mam wrażenie, że młode pokolenie coraz rzadziej czyta, czy ogląda wiadomości, więc nie zawsze studenci wiedzą, co się na świecie dzieje. Cieszę się jednak, że gdy dostaną odpowiedni impuls, to przejmują się i widzę, że chcą dbać o środowisko, że im zależy. Ja im pokazuję, gdzie szukać informacji, jakie działania można podjąć, a oni chętnie biorą udział w różnych akcjach i projektach. Ze studentami, którzy są w Studenckim Kole Naukowym Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska, jeździmy też nawet razem na obozy. Takie wyjazdy  sprawiają, że mamy zdecydowanie lepszy kontakt ze sobą  – dodaje prof. Łabaz i podkreśla, że do tego przyczynia się także to, że ma ona dwóch synów na studiach. Słyszy od nich uwagi, czasem słuszne, czasem niesłuszne, ale pozwalają one jej zobaczyć, jak swoich wykładowców postrzegają studenci.

 

Stałość w niestabilnym świecie

– Zdaję sobie sprawę, że w wieku, w którym są moi synowie, są ważniejsze rzeczy niż studia. To moment, w którym poznaje się swoje pierwsze miłości. Zdarzają się zaręczyny, bolesne rozstania. Sam fakt wyprowadzenia się z domu rodzinnego i przystosowanie się do życia często na własną rękę jest dla wielu studentów trudny. Widzę ten etap życia ich oczami, co pozwala mi być bardziej wyrozumiałą dla grup, z którymi mam zajęcia. Dlatego staram się być dla nich pewną stałą, można by nawet rzec, że jestem przewidywalna – śmieje się prof. Łabaz, podkreślając, że ważne jest dla niej, by studenci byli zawsze dobrze poinformowani, co czeka ich u niej na zajęciach.

Nie robi kartkówek z zaskoczenia, zapowiada kolokwia z wyprzedzeniem i od początku jasno stawia wymagania. – Traktuję ich po prostu jak dorosłych ludzi. Na studiach są z własnego wyboru, mogą, ale nie muszą się uczyć. Mogą w każdej chwili zrezygnować. Zdaje się, że takie podejście sprawia, że oni uczą się dla siebie, nie z przymusu, bo ktoś im coś kazał. Są w końcu pełnoletni, zdali maturę, czyli egzamin dojrzałości i sami o sobie decydują – mówi prof. Beata Łabaz.

Pamiętać o wyrozumiałości

Jak podkreśla dydaktyczka, zarówno wykładowcy, jak i studenci powinni darzyć się nawzajem wyrozumiałością. – Bardzo mi się spodobał czyjś komentarz na mój temat w ankiecie: „czasem fajna, czasem nie”. To pięknie podsumowuje chyba każdego z nas. Każdy może mieć lepszy czy gorszy dzień, dlatego potrzebne jest nam wzajemne zrozumienie i szacunek – podsumowuje prof. Łabaz, która wbrew komentarzowi jest chyba raczej częściej fajna niż nie, bo została mianowana również do konkursu Kubek dla Wykładowcy, organizowanego przez Radio Luz, czyli plebiscytu na najlepszą osobę wykładającą ze wszystkich wrocławskich uczelni wyższych.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg