eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Prof. Jerzy Monkiewicz nagrodzony przez KRUWiO

Prof. Jerzy Monkiewicz został uhonorowany Nagrodą Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola im. prof. Józefa Dudka za działalność na rzecz integracji środowiska akademickiego. A to nie jedyna nagroda, którą odebrali przedstawiciele UPWr.

KRUWiO decyzję o wyróżnieniu prof. Jerzego Monkiewicza podjęło już kilka miesięcy temu, ale z wręczeniem nagrody czekano do obchodów Święta Nauki Wrocławia.

monkiewicz1_1.jpg
Nagrodę KRUWiO prof. Jerzemu Monkiewiczowi wręczył
rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Tadeusz Trziszka
/fot. Tomasz Lewandowski

Prof. Jerzego Monkiewicza, z wykształcenia lekarz weterynarii, specjalistę z zakresu bezpieczeństwa żywności, a z zamiłowania (również naukowego) – kynologa wyróżniono za organizację Wieczorów Pawłowickich. Pierwszy koncert z cyklu, który trwa już 13 lat, odbył się 26 lutego 2005 roku. Wystąpił kwartet Sordino. Od tego czasu goście, którzy odwiedzają dawną rezydencję Kornów, wysłuchali wielu cenionych artystów, ale też uczniów i studentów.

Koncerty, które odbywają się w odnowionym pałacu, zyskały też szczególną oprawę – dzięki staraniom profesora do pawłowickiego salonu wróciły obrazy, które niegdyś należały do kolekcji rodziny Kornów. Dokładniej zaś kopie tych obrazów, które wykonał Sergiusz Buczacki, znakomity portrecista, kopista i malarz sakralny. Tak w Pawłowicach znów zdobią ściany portret Beaty Schroeter Ernsta Rescha, czy „Młoda ogrodniczka” Christiana Wilhelma Ernsta Dietricha.

monkiewicz3.jpg
Jerzy Monkiewicz nie tylko organizuje Wieczory Pawłowickie.
Jest też ich konferansjerem
/fot. Tomasz Lewandowski

Wieczory Pawłowickie, które na stałe wpisały się do muzycznego kalendarza Wrocławia, to nie jedyna działalność profesora Monkiewicza integrująca środowisko akademickie. Uniwersytet Otwarty – bo otwarty na każdego, od 1 do 100 lat – cieszy się ogromną popularnością właśnie dlatego, że wykładają na jego zajęciach specjaliści z różnych uczelni i różnych dziedzin.

monkiewicz4.png
– Uniwersytet Otwarty to dla mnie dowód na to,
jak bardzo potrzebujemy wiedzy i kontaktu z nauką
– podkreśla Jerzy Monkiewicz
/fot. Tomasz Lewandowski

Prof. Jerzy Monkiewicz przyznaje, że stara się nie tylko zainteresować słuchaczy tematem, ale też i zapewnić im dużą dawkę wiedzy.

– W końcu nazwa „uniwersytet” zobowiązuje – uśmiecha się wyróżniony nagrodą KRUWiO i przyznaje, że sam nie wie, skąd u niego tyle energii i zapału do tych wszystkich przedsięwzięć, za które odpowiada. – Człowiek powinien się dzielić tym co wie i tym co umie. A jeśli jeszcze można mieć z tego radość i satysfakcję, kiedy widzi się, że daje się innym radość, to czego chcieć więcej? – pyta przekornie profesor Monkiewicz.

azs_nagroda.jpg
Nagrodę dla AZS Wrocłąw odebrali: prezes – prof. Romuald Gelles
i wiceprezesi Zdzisław Paliga i Piotr Marszał
/fot. Tomasz Lewandowski

Za wkład w integrację środowiskowego KRUWiO nagrodziło także Akademicki Związek Sportowy Wrocław, którego wiceprzewodniczącym jest Piotr Marszał – dyrektor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UPWr.

Podczas obchodów Święta Nauki pamiętano też o dramatycznych wydarzeniach w historii polskiej nauki – środowisko akademickie Wrocławia złożyło kwiaty pod tablicami upamiętniającymi profesorów krakowskich aresztowanych po wybuchu II wojny światowej i więzionych w 1939 roku we Wrocławiu przy ul. Sądowej i Kleczkowskiej oraz pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich, przypominającym o zbrodni na Wzgórzach Wuleckich, jaka miała miejsce w lipcu 1941 roku. Hitlerowcy zamordowali tam m.in. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Kazimierza Vetulaniego, Romana Longchamps de Berier wraz z trzema synami: Bronisławem, Zygmuntem i Kazimierzem.

snw_2016_gal-2.jpg
Kwiaty złożone pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich
przypominają o tragicznych wydarzeniach w historii polskiej nauki
/fot. Tomasz Lewandowski

Laudacja rektora Tadeusza Trziszki

kbk

Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg