Prace naukowe z UPWr nagrodzone w Konkursie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii

Czwarta edycja Konkursu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w dziedzinie geoinformacji i czterdziesta dziewiąta edycja w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa zostały rozstrzygnięte. Jurorzy nagrodzili cztery prace powstałe na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Konkurs Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii nagradza najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie, publikacje i innowacyjne rozwiązania. Do tegorocznej edycji konkursu z dziedziny geoinformacji wpłynęło łącznie 31 wniosków, a w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa aż 111.

W kategorii prac inżynierskich w Konkursie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w dziedzinie geoinformacji drugie miejsce zajął Tymon Lewandowski z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jego praca dotyczy wyznaczania deformacji powierzchni terenu na obszarach zurbanizowanych z wykorzystaniem satelitarnej interferometrii radarowej. Promotorką jego pracy jest dr Kamila Pawłuszek-Filipiak.

Prace naukowe
Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu powstały trzy zwycięskie prace naukowe
fot. Shutterstock

Natomiast w kategorii prac magisterskich w dziedzinie geoinformacji nagrodzone zostały dwie dysertacje. Pierwsze miejsce zajął Maciej Lackowski, którego praca powstała pod opieką dr. Kamila Kaźmierskiego. Dotyczy ona oceny możliwości wykorzystania rezyduów obserwacji GNSS do wykrywania przemieszczeń punktów. Zaś drugie miejsce zajął Grzegorz Marut, którego praca dotyczy modelowania opóźnienia troposferycznego w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem niskokosztowych odbiorników GNSS URANUS. Jego promotorem był prof. Tomasz Hadaś.

Wśród laureatów w dziedzinie architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa jest  Adam Pałęcki — student geodezji i kartografii, który został wyróżniony za pracę inżynierską dotyczącą inwentaryzacji elewacji budynku sakralnego z wykorzystaniem zdjęć naziemnych. Opiekunem pracy był prof. Grzegorz Jóźków.

is