eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Podręczny przewodnik studenta

Witamy w progach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu! Dostaliście się na studia, ale nowa szkoła, a dla niektórych nowe miasto to wiele zagadek i pytań. Dlatego przygotowaliśmy dla Was przewodnik, w którym znajdziecie wszystkie potrzebne informacje, by odnaleźć się na pierwszym roku.

Na pewno w głowach pojawia się Wam pytanie: – Co teraz?... Myślicie sobie: – Jestem na liście przyjętych kandydatów, ale nie wiem co dalej! 

Na szczęście jest przewodnik, który odpowie na Wasze pytania. Z nim nie będziecie musieli się martwić o to, że zgubicie się w pierwszy dzień szkoły. Nie... moment... już się tak nie mówi. Nie ma już lekcji, roku szkolnego i nauczycieli. Są za to rok akademicki, zajęcia, wykładowcy, laborki, zaliczenia, wejściówki. „O mamo... czym są wejściówki" – pytacie? Jeszcze się przekonacie...

Zacznijmy od najważniejszej sprawy – nie, nie dokumentów – od dnia wstępnego! 

Każda osoba wpisana na I rok studiów ma obowiązek uczestniczenia w zajęciach w ramach dnia wstępnego. Pamiętajcie, że jest to warunek zaliczenia pierwszego semestru. Na to spotkanie powinni także przyjść studenci I roku studiów magisterskich, którzy zdobyli inżynierkę czy licencjat na innej uczelni.

Podczas dnia wstępnego zdobędziecie ważne i potrzebne informacje na temat legitymacji studenckich i planów zajęć. Będzie to także świetna okazja, by poznać nowych znajomych. Może od razu zdobędziecie całe grono przyjaciół lub dobierzecie się z kimś w pary i będziecie się trzymać we dwójkę do końca studiów, jak pingwiny cesarskie albo papużki nierozłączki.

Harmonogram dnia wstępnego znajdziecie na stronie rekrutacji, a ważne dni i wydarzenia znajdują w kalendarzu akademickim. 

A skoro już wcześniej wspomnieliśmy o dokumentach…

Dziekanat 

W dziekanatach swojego wydziału załatwicie większość formalności związanych ze studiami. Tu na przykład odbieracie i przedłużacie legitymacje. Tutaj też możecie, ubiegać się o stypendium socjalne, lub stypendium dla osób niepełnosprawnych, składać różne wnioski, np. o urlop, powtarzanie przedmiotów czy indywidualną organizację studiów. Również tutaj, pod koniec studiów, będziecie składać swoje prace dyplomowe – teraz brzmi to jak bardzo odległe wydarzenie, ale nie bójcie się, szybko zleci. 

Pamiętajcie tylko, żeby do dziekanatu zawsze wybierać się z wypełnionymi wnioskami, które znajdziecie w USOSie i ze wszystkimi innymi wymaganymi dokumentami, żeby nie stać na darmo w kolejce (a te potrafią być długie – polecamy brać ze sobą książkę albo naładowany telefon i słuchawki).

prof-knecht-nowa.jpg
Prorektorem ds. studenckich i edukacji jest prof. Damian Knecht
fot. Grymuza

Nowy wydział

Otworzyliśmy dla Was nowy wydział: Wydział Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu. Dziekanem jest prof. Beata Raszka, a prodziekanami prof. Renata Gubańska i prof. Piotr Krajewsk. Dziekanat nowego wydziału znajduje się w budynku C5 (Centrum Geo-Info-Hydro), przy ulicy Grunwaldzkiej 55, pokój 1.09.

Mamy bluzy!

Dla dumnych ze swojej alma mater mamy bluzy, koszulki, torby i skarpetki, które zjandziecie w sklepie Bluzy Bro.

USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studiów)

Brzmi jak imię greckiego boga – i słusznie, bo jest równie mocarny, co starożytne bóstwo. Znajduje się w nim praktycznie wszystko, co przyda Wam się do obsługi toku studiów, np. Wasze oceny, wszystkie wnioski, egzaminy dyplomowe, rejestracje na zajęcia czy płatności. 

Sylabus

Znajdziecie w nim wszystkie szczegółowe informacje na temat poszczególnych zajęć: formę zaliczenia, liczba punktów ECTS czy liczbę godzin zajęć.

Sylabusy wszystkich kierunków znajdują się tu. Pamiętajcie, by znaleźć swój kierunek, wybierzcie właściwy tok studiów. Czy to inżynierskich, licencjatu etc. 

Gmach główny UPWr
Gmach główny UPWr – tu znajduje się m.in Biuro Rektora czy Centrum spraw Studenckich
fot. Tomasz Lewandowski

 Mail uczelniany

Każdy student dostaje swój mail uczelniany, który jest zakładany na platformie Gmail przez Uczelniane Centrum Informatyzacji. Żeby zalogować się do maila, należy użyć następujących danych:

Wasz email:

numer albumu (znajduje się na legitymacji)@student.upwr.edu.pl – przykład: 12345@student.upwr.edu.pl

Wasze hasło:

ostatnie siedem cyfr Waszego numeru PESEL i @ – przykład: 1234567@

Pamiętajcie, że zgodnie z regulaminem studiów, jesteście zobowiązani używać tego maila do kontaktu z uczelnią.

Centrum Spraw Studenckich

Jak sama nazwa wskazuje, Centrum Spraw Studenckich zajmuje się sprawami studenckimi. To tutaj dowiecie się wszystkiego o akademikach, złożycie wniosek o Stypendium Rektora i stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia (dlatego warto się dobrze uczyć!), a także zdobędziecie informacje na temat kół naukowych i grup twórczych.

Zajęcia ogólnouczelniane

Zapisy na przedmioty ogólnouczelniane, realizowane w Studium Języków Obcych i Nauk Humanistyczno-Społecznych oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, odbywają się drogą elektroniczną w systemie UL dopiero na drugim semestrze albo drugim roku, w zależności od przedmiotu.

Biblioteka 

Nasi studenci mają także dostęp do świetnie wyposażonej biblioteki, która oprócz tradycyjnych zbiorów drukowanych oferuje również dostęp do zasobów elektronicznych: e-książek, e-czasopism i baz danych. Podczas pandemii okazały się niezwykle przydatne!

Aby zapisać się do biblioteki, należy wypełnić formularz on-line, rejestracja zostanie potwierdzona wiadomością od wypożyczalni. Aktywne konto umożliwia zamawianie książek do wypożyczenia oraz korzystanie z e-zasobów, np. poprzez multiwyszukiwarkę dostępną na stronie Biblioteki. Wystarczy się zalogować!

Logowanie na konto:           

ID – numer pod kodem kreskowym na legitymacji studenckiej, doktoranckiej, numer legitymacji pracowniczej / nauczyciela akademickiego / numer karty bibliotecznej
Hasło – 5 cyfr oznaczające dzień, miesiąc i ostatnią cyfrę roku urodzenia czytelnika (DDMMR)

Koła naukowe i aktywność studencka

Na UPWr działa ponad 40 kół naukowych! Wiele z nich jest nagradzanych i zdobywa niemałe dofinansowania na realizację swoich pomysłów. 

W poprzednich latach akademickich przedstawicielki SKN Architektury Krajobrazu wykonały koncepcję zagospodarowania terenu wokół Pałacu w Kiełczynie, zlokalizowanego na terenie gminy Dzierżoniów na prośbę gminy Dzierżoniów. W ramach dofinansowania z programu FAST SKN Żywienia Zwierząt dostało na realizację projektu dotyczącego miejskiej hodowli muchy czarnej przeznaczonej na produkcję białka owadziego aż trzy tysiące złotych, SKN Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska dostało cztery tysiące złotych na projekt dotyczący zbadania jakości gleb ogrodowych terenów miejskich Wrocławia pod względem zawartości pierwiastków śladowych mikroplastiku i entomofauny glebowej, a SKN EZA na projekt dotyczący badania wrocławskich kleszczy dostało cztery tysiące złotych dofinansowania.

Aby zapisać się do koła naukowego, skontaktuj się opiekunem roku lub opiekunem koła naukowego. Wszystkie koła naukowe znajdziecie tu.

A jeśli nie koło naukowe, to pamiętajcie, że dla studentów UPWr dostępne są też organizacje i kluby studenckie, grupy twórcze, tak jak Chór UPWr, studenckie projekty badawcze, szkoła letnia UPWr, QueerUP czy AZS.

AZS to Akademicki Związek Sportowy – tu możecie rozwijać swoje pasje sportowe, dołączając do takich sekcji jak, piłka ręczna, narciarstwo, koszykówka, badminton, futsal czy karate. Więcej dowiecie się na ich stronie i Facebooku.

Jak zwracać się do prowadzących?

Proszę Pani/proszę Pana” zdecydowanie odpada. Teraz do wykładowców należy zwracać się używając odpowiednich tytułów: do profesorów Panie Profesorze/Pani Profesor, do doktorów Pani Doktor/Panie Doktorze, a do magistrów Pani Magister/Panie Magistrze. Pamiętajcie o wyjątku, jaki stanowi doktor habilitowany. Do takowego zwracamy się Panie Profesorze/Pani Profesor. Żeby mieć pewność jak zatytułować prowadzącego, pamiętajcie, że każdego wykładowcę uniwersytetu możecie znaleźć w wyszukiwarce pracowników na stronie upwr.edu.pl albo na USOSie. 

Etykieta mailowa

Zasada odpowiedniego tytułowania obowiązuje także podczas pisania maili. Pamiętajcie, by nigdy nie zaczynać maila od witam" – taka forma przywitania zakłada wyższość nadawcy nad odbiorcą. „Witam” jest także uznawane za spoufalanie się. Najlepiej korespondencję zaczynajcie od Szanowny Panie Profesorze/Doktorze/Magistrze. Zwracajcie się też tylko najwyższym stopniem naukowym, nie trzeba wypisywać wszystkich stopni naukowych (zamiast prof. dr hab. inż. wystarczy profesor).  

Wnętrze gmachu głównego UPWr
UPWr ma aż 6 wydziałów. Pracuje tu ponad 1660 pracowników, prawie 740 nauczycieli akademickich, a także ponad 270 profesorów i doktorów habilitowanych.
Fot. Tomasz Lewandowski

Jeżeli potrzebujecie pomocy

Wiemy, że w życiu potrafi być ciężko, a i studia mogą czasem dobić. Niezdana sesja, zbyt dużo nauki. Dlatego z myślą o tym, żeby każdy z Was miał z kim porozmawiać o swoich problemach, czegokolwiek by one nie dotyczyły, stworzyliśmy Centrum Wsparcia i Dostępności

Ale w CWD znajdziecie nie tylko pomoc psychologiczną. Jest to też odpowiednie miejsce dla osób z niepełnosprawnościami, które szukają pomocy.

Mapa budynków

Żeby znaleźć wspomniane wyżej Centrum Spraw Studenckich, swój dziekanat czy Centrum Wsparcia i Dostępności, a także by się po prostu nie zgubić przed zajęciami, polecamy zapoznać się z naszą mapą budynków

Miejsca do nauki

Oprócz czytelni ogólnej, czytelni czasopism bieżących, czy też przestrzeni cichej nauki w bibliotece, na uczelni powstały w ostatnich latach kolejne strefy do nauki i relaksu. Są to: Bee&Chill Patio w Bibliotece Głównej UPWr i Strefa work & chillout – kampus Biskupin.

Bee&Chill Patio to nowe miejsce w bibliotece uniwersyteckiej, w którym można odetchnąć świeżym powietrzem, zrelaksować się i porozmawiać z przyjaciółmi. To przestrzeń z zapleczem socjalnym i dziedzińcem zaprojektowanej w całości przez Karolinę Kelner z SKN Architektury Krajobrazu i zrealizowanej w ramach Budżetu Partycypacyjnego UPWr na 2022 r. 

Strefa work & chillout znajduje się zaś na kampusie Biskupin. Tu możecie odpocząć między zajęciami, pouczyć się i robić projekty. Znajduje się w budynku Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności na pierwszym piętrze.

Gdzie zjeść?

Na Uniwersytecie Przyrodniczym znajdują się dwie stołówki studenckie: Vanilla w gmachu głównym (ul. Norwida 25), czynna w godzinach 8:00-15:00 (oferta śniadaniowa w godzinach 8:00-11:00) i stołówka w Centrum Dydaktyczno-Naukowym (pl. Grunwaldzki 24a), czynna w godz. 9:00-16:00 (od poniedziałku do soboty) i 9:00-14:00 (w niedziele). Stołówki działają w formie bufetu z jedzeniem na wagę, dzięki czemu każdy może samodzielnie skomponować swój posiłek. Dania są opisane, pogrupowane według dodatków skrobiowych, dań mięsnych, ryb, dań wegetariańskich i surówek, dzięki czemu łatwiej o kompozycję dostosowaną do własnych preferencji żywieniowych. 

W okolicach gmachu głównego znajdują się także Cynamon Bistro –  dwupoziomowy lokal z bufetem na wagę, restauracja z kuchnią azjatycką Panda Ramen i kawiarnia Starbucks, gdzie można napić się kawy, zjeść coś słodkiego, a także popracować czy pouczyć się.

Kursy i praca

Studiujesz i chcesz dodatkowo pracować? A może chcesz skorzystać z kursów organizowanych dla studentów? W Biurze Karier znajdziesz mnóstwo ofert praktyk, pracy czy kursów.

Co gdzie załatwić?

Na stronie UPWr znajduje się też zakładka „Co gdzie załatwić”. Tu znajdują się odpowiedzi na większość pytań, które mogą pojawić się Wam w trakcie studiów. Warto sobie zapisać tę stronę.

Różowa skrzyneczka

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu znajduje się ich sześć. Na kampusie przy pl. Grunwaldzkim w damskich toaletach na I piętrze Centrum Naukowo-Dydaktycznego, na parterze na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i na poziomie -1 na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Na kampusie Biskupin skrzyneczki można znaleźć w damskich toaletach na parterze budynków Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt, Centrum Bioinżynierii oraz Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. O różowe skrzyneczki zadbał Samorząd Studencki, a jego członek ds. socjalnych i wolontariatu Krzysztof Kupczak mówi, że starania rozpoczęto w poprzedniej kadencji samorządu, a zakończyła je ich ekipa.

– Skrzyneczki są nie tylko dla studentek i doktorantek, ale też dla osób pracujących na uczelni. Dla każdej kobiety i dziewczyny, która znajdzie się w potrzebie, ale też każda może wesprzeć inne kobiety, pozostawiając w skrzyneczkach dodatkowe środki higieny – podkreśla Krzysztof i dodaje, że samorząd będzie wraz z rozpoczęciem roku akademickiego sprawdzał co miesiąc, czy skrzyneczki wymagają uzupełnienia zawartości. W dotychczasowe zbiórki zaangażowały się samorządy wydziałowe, które zebrały sporo środków higieny osobistej. – Reakcje po ich zamontowaniu przed wakacjami były bardzo pozytywne, odezwały się też do nas osoby wspierające grupy LGBTQ+ i zadeklarowały wsparcie i rozpropagowanie zarówno skrzyneczek, jak i innych inicjatyw – dodaje Krzysztof Kupczak.

Bądźcie na bieżąco

Wszystkie ważne informacje najszybciej pojawiają się na naszych mediach społecznościowych, więc oprócz zaglądania na naszą główną stronę upwr.edu.pl, śledźcie nas na Facebooku, Instagramie, Twitterze LinkedInie. Możecie też dołączyć do facebookowej grupy UPWr News, na której wszyscy dzielimy się ważnymi informacjami i ogłoszeniami. 

Koniecznie zobaczcie też nasz mural, przy którym możecie zrobić sobie zdjęcia na Instagrama. Jeśli otagujecie je tagami #upwr i  #mamyzielonepojecie, to będziecie mieli szansę na shoutout od uczelni ;)

Słownik studenta:

ECTSy – to punkty, w których określana jest wartość każdego przedmiotu. Aby zaliczyć kolejny etap studiów, każdy student – zgodnie ze swoim programem studiów – jest zobowiązany do zdobycia ustalonej liczby punktów ECTS. 

Rektor – osoba zarządzająca uczelnią. Najczęściej jest to jeden z profesorów uczelni.

Dziekan kierownik wydziału uczelni stojący na czele wydziału. 

Starosta roku reprezentant studentów wobec władz uczelnianych (jego obowiązki to, między innymi, konsultowanie decyzji z grupą i podejmowanie działań w imieniu jej członków).

Opiekun roku – osoba wskazana przez prodziekana ds. studenckich, która reprezentuje interesy studentów wobec władz wydziału i nauczycieli akademickich oraz służy studentom radą i pomocą zarówno w sprawach indywidualnych, jak i dotyczących funkcjonowania wydziału. 

Sesja – przypada pod koniec każdego semestru. Jest to czas przeznaczony na zaliczenie poszczególnych przedmiotów. Wyróżnia się sesję zimową (koniec pierwszego semestru roku akademickiego) oraz sesję letnią (koniec drugiego semestru roku akademickiego).

Wejściówka – odpowiednik kartkówki. Sprawdza stan wiedzy studentów z ostatnich kilku zajęć. 

Laborki – skrót od Laboratorium – zajęcia, które umożliwiają studentom uczestniczenie bądź samodzielne przeprowadzanie różnego rodzaju badań i eksperymentów.

Godziny rektorskie – ustalone przez rektora w szczególnych okolicznościach dni albo godziny wolne od zajęć dydaktycznych

Kolokwium – odpowiednik sprawdzianów. Jest podstawą m.in. do wystawienia zaliczenia z danego przedmiotu lub dopuszczenia do egzaminu.

Ryjec – pokój do nauki w akademiku. 

Juwenalia – coroczna impreza studencka odbywająca się w maju. We Wrocławiu zwykle odbywa się pochód Juwenaliowy, na którym studenci przebierają się w różne kostiumy, a wieczorami odbywają się koncerty.

Teraz jesteście już w pełni przygotowani do stawienia czoła pierwszym dniom na uczelni. Inauguracja roku akademickiego, odbędzie się 3 października i będzie transmitowana online. Będziecie mogli zobaczyć kto jest kim i jak wygląda rektor (ta wiedza może się przydać, żeby nie palnąć nic przypadkiem na korytarzu, mijając się z Jego Magnificencją).

Powrót
22.09.2023
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg