eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Perspektywy 2024. UPWr ponownie najlepszą uczelnią przyrodniczą w Polsce

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu po raz czwarty z rzędu znalazł się na pierwszym miejscu w Polsce wśród uczelni przyrodniczo-rolniczych według rankingu Perspektyw. W zestawieniu ogólnym uczelnia plasuje się na 26. miejscu i jest to awans o cztery pozycje w stosunku do roku poprzedniego.

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” już po raz 25. przygotowała ranking najlepszych uczelni w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu po raz kolejny został uznany przez kapitułę najlepszą uczelnią przyrodniczo-rolniczą w kraju. Utrzymujące się wysokie miejsce świadczy nie o chwilowym trendzie, ale o silnej pozycji UPWr wśród uczelni o profilu przyrodniczo-rolniczym.

Wysoka efektywność naukowa

Ranking Uczelni Akademickich opiera się na kilku grupach kryteriów. Jednym z nich i jednocześnie mającym największy udział procentowy w metodologii zestawienia, jest efektywność naukowa, która obejmuje skuteczność pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na badania i rozwój, a także funduszy z programów Unii Europejskiej oraz publikacje, kwalifikacje kadry, uprawnienia habilitacyjne i doktorskie, cytowania i tak zwany TOP 10, czyli wskaźnik określający, w jakim stopniu publikacje uczelni są obecne w 10% najczęściej cytowanych czasopism na świecie.

Grupy kryteriów i ich udział procentowy w metodologii rankingu Perspektyw
źródło: https://2024.ranking.perspektywy.pl/article/metodologia-rankingu-uczelni-akademickich-2024

W kryterium związanym z efektywnością naukową, UPWr zajął 15. miejsce w Polsce i 1. wśród uczelni przyrodniczych. Jest to skok aż o 9 pozycji w stosunku do roku ubiegłego. Szczególnie korzystnie uczelnia wypadła we wskaźniku związanym z pozyskiwaniem środków na badania i rozwój.

Mocną stroną UPWr jest także innowacyjność. Już drugi rok z rzędu Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest w czołówce polskich uczelni z największa liczbą przydzielonych patentów. Zarówno pod względem zgłoszeń patentowych, jak i liczby otrzymanych praw wyłącznych przodują uczelnie techniczne, a w pierwszej dziesiątce tylko Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Uniwersytet Śląski nie należą do tej kategorii. Fakt ten znajduje swoje odzwierciedlenie w rezultatach tegorocznego zestawienia Perspektyw.

fot. Shutterstock

O ile UPWr zajmuje w kryterium odnoszącym się właśnie do innowacyjności dopiero 32. miejsce wśród wszystkich polskich uczelni, o tyle jest to 1. pozycja wśród uczelni przyrodniczych. Co więcej, we wskaźniku mierzącym ilość patentów i praw ochronnych w Polsce, uczelnia zajmuje 7. miejsce.

Kierunki studiów UPWr na podium

W Rankingu Kierunków Studiów znalazły się ponownie na podium weterynaria i kierunki o żywieniu i żywności – na miejscu 2. – a także geodezja i kartografia – na miejscu 3. (zaraz za Akademią Górniczo-Hutniczą i Politechniką Warszawską). Ogrodnictwo, podobnie jak w ubiegłym roku zajmuje 4. miejsce w kraju, kierunki rolnicze i leśne oraz architektura krajobrazu – miejsce 5., a zootechnika miejsce 6. Znaczny wzrost odnotowała ochrona środowiska, bowiem z miejsca 11. w zeszłorocznej edycji rankingu, znalazła się na miejscu 7. w tym roku.

Pełny ranking można znaleźć na stronie Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

Powrót
26.06.2024
Głos Uczelni
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg