eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Od improwizacji do inicjatywy studenckiej

Dzień przed koncertem noworocznym w korytarzach budynku CDN rozbrzmiała muzyka. Mikołaj Gertchen, student budownictwa, zagrał na pianinie przygotowywanym na nadchodzące wydarzenie. Tę chwilę uwiecznili jego koledzy, nagranie trafiło do sieci i zainspirowało Mikołaja do stworzenia inicjatywy, którą przedstawił w ramach ostatniej edycji budżetu partycypacyjnego.

Mikołaj pochodzi z Kamiennej Góry, gdzie zaczął przygodę z muzyką w lokalnym ognisku muzycznym, ucząc się gry na keyboardzie. Jego fascynacja muzyką trwa nieprzerwanie od trzeciej klasy podstawówki. 

Mimo że muzyka jest dla niego głównie hobby, to jego umiejętności i zamiłowanie do różnorodnych gatunków, od klasyki po nowoczesne utwory, są imponujące. – Najdłuższym utworem, jakiego nauczyłem się na pamięć, jest „Bohemian Rhapsody" zespołu Queen. To 12 stron nut – mówi Mikołaj, dodając, że uczy się wszystkich utworów, które wpadną mu w ucho, bo woli grać z pamięci niż z nut.

Nagranie, na którym Mikołaj gra na pianinie, obejrzało ponad 10 tysięcy osób. Za namową kolegów student budownictwa postanowił więc złożyć projekt do Budżetu Partycypacyjnego, by postawić pianino cyfrowe w dostępnym dla studentów miejscu. – Dlaczego cyfrowe? Bo nie trzeba go stroić – tłumaczy wybór Mikołaj Gertchen, podkreślając, że według niego instrument postawiony we wspólnej przestrzeni mógłby umilać czas między zajęciami.

Mikołaj Gertchen – od spontanicznego występu do pomysłu na pianino dla studentów
Mikołaj Gertchen – od spontanicznego występu do pomysłu na keyboard dla studentów
fot. Tomasz Lewandowski

Poza muzyką Mikołaj ma też inne zainteresowania. Jest zapalonym sportowcem – gra w siatkówkę i tenisa stołowego (w uczelnianej sekcji AZS) oraz pasjonatem górskich wędrówek, zwłaszcza po Tatrach. – Latem zdobyłem Mały Kozi Wierch, a w tym roku planuję przejść całą Orlą Perć – mówi Mikołaj, dla którego studia na kierunku budownictwo są ważne w rozwoju i zdobywaniu wiedzy, ale... nie jest jeszcze zdecydowany co do swojej ścieżki kariery po ich ukończeniu. Rozważa nawet dołączenie do straży pożarnej.

Historia Mikołaja ilustruje, jak pasje i zainteresowania mogą inspirować do kreatywnego myślenia i proponowania rozwiązań wzbogacających wspólnotę akademicką, nawet jeśli nie wszystkie pomysły zostają zrealizowane. Wyjście z inicjatywą i chęć wprowadzania pozytywnych zmian są cenne same w sobie.

Powrót
15.02.2024
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg