eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Nie trać gruntu pod nogami

W ramach studiów związanych z rolnictwem, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oferuje zarówno innowacyjne kierunki, takie jak agroinżynieria, jak i tradycyjne kierunki w nowoczesnej odsłonie, takie jak rolnictwo i ogrodnictwo.

Na obszarach wiejskich mieszka 40 procent Polaków – według danych Głównego Urzędu Statystycznego tereny te zajmują 93 procent powierzchni kraju. Polska wieś to też 1,4 miliona gospodarstwa rolnych i ogromny biznes, związany z uprawami, maszynami rolniczymi, środkami ochrony roślin.

Nowoczesne rolnictwo wymaga wiedzy i umiejętności, które łączą w sobie wiele dyscyplin. To z jednej strony wiedza dotycząca podstaw uprawy roślin, ich fizjologii, biochemii, ale też kompetencje menedżerskie – współczesne gospodarstwo rolne jest tak naprawdę firmą, której prowadzenie wymaga fachowej wiedzy.

Agroinżynieria

Studia na kierunku agroinżynieria łączą wiedzę przyrodniczą z najnowszymi technologiami stosowanymi w rolnictwie, przygotowują zarówno do prowadzenia i zarządzania gospodarstwem rolnym, jak i pracy z firmami produkującymi maszyny rolnicze. Studia te uczą też wykorzystania najnowszego oprogramowania komputerowego do projektowania tych maszyn, czy rolnictwa 4.0 opartego na systemie pozycjonowania GPS, które pozwala na gromadzenie danych z różnorodnych systemów, ich analizę oraz tworzenie map aplikacyjnych wykorzystywanych w zabiegach agrotechnicznych.

pole
 Agroinżynieria łączy wiedzę przyrodniczą z najnowszymi technologiami stosowanymi w rolnictwie
fot. Shutterstock

W toku studiów studenci kierunku agroinżynieria mają możliwość wielokrotnego uczestniczenia w wyjazdach szkoleniowych, stażach, targach branżowych, pokazach polowych, co znacząco zwiększa poziom wiedzy i umiejętności praktycznych. To sprawia, że absolwent kierunku agroinżynieria staje się atrakcyjny na rynku pracy – a możliwości jest niemało. Absolwenci mogą zatrudnić się zarówno na stanowiskach związanych z projektowaniem, wytwarzaniem, utrzymaniem maszyn i pojazdów rolniczych, jak i w zarządach i kierownictwie przedsiębiorstw i instytucji związanych z rolnictwem. 

Rolnictwo

Rolnictwo bywa kojarzone jeszcze czasem z prostą uprawą pól, aczkolwiek dziś to nowoczesna dziedzina, w której normą jest korzystanie z zaawansowanych maszyn, stosowanie zrównoważonych metod hodowli i uprawy, a zawód rolnika jest coraz bardziej utożsamiany z prowadzeniem firmy, jaką jest gospodarstwo. 

Absolwenci tego kierunku są również przygotowani do pracy w administracji rządowej i samorządowej, doradztwie rolniczym i przedsiębiorstwach pracujących na rzecz rolnictwa. Po studiach rolniczych można zostać także naukowcem – tak jak utalentowana Justyna Załuska, absolwentka II stopnia rolnictwa, która właśnie dostała się do Szkoły Doktorskiej UPWr i w październiku zacznie karierę naukową. 

– Będę zajmować się tematem, który jest niejako połączeniem dwóch kierunków, które ukończyłam – biologię stosowaną roślin, a potem rolnictwo na drugim stopniu. Będę kontynuować badanie możliwości łagodzenia suszy u ważnych gospodarczo roślin rolniczych, czyli kukurydzy i pszenicy. Chcę dokładniej zbadać wpływ kwasu salicylowego, w postaci primingu nasion i oprysku, na to jak rośliny będą sobie radzić z suszą – opowiada absolwentka.

Justyna Załuska
Justyna Załuska od października rozpocznie karierę naukową w Szkole Doktorskiej UPWr
fot. Tomasz Lewandowski

Justyna była bardzo zaangażowaną studentką – w trakcie studiów działała w Samorządzie Studenckim, w którym była członkiem ds. jakości kształcenia i działała m.in. na rzecz rozwoju ankietyzacji, współpracowała z Biurem Rekrutacji, a oprócz tego była członkiem Rektorskiej Komisji ds. Zapewniania Jakości Kształcenia. 

W dalszych planach zawodowych ma połączenie nauki z dydaktyką. – Chciałabym skorzystać z tutoringu dla doktorantów, a w przyszłości sama zostać tutorem dla kolejnych pokoleń – mówi doktorantka, która ma też nadzieję na rozwój współpracy z Rothamsted Research – silnym ośrodkiem naukowo-rolniczym w Wielkiej Brytanii. Tam prawdopodobnie wybierze się na dłuższe praktyki, a może i zrealizuje część swojego doktoratu.

Ogrodnictwo

Otaczanie się terenami zielonymi pozytywnie wpływa na samopoczucie i redukuje stres. Naukowcy z American Society for Horticultural Science przeprowadzili badanie, które wykazało, że nawet krótka wizyta w miejskim ogrodzie może znacznie wpłynąć na obniżenie poziomu stresu wśród osób żyjących i pracujących w wysoko zurbanizowanych przestrzeniach.

Ogrodnictwo jest więc interesującym kierunkiem, na którym studenci poznają mechanizmy, jakie rządzą roślinami, zasady nawożenia, objawy chorób i sposoby walki ze szkodnikami. 

Ucząc się biologii, chemii i nauk pokrewnych, studenci zdobywają wiedzę niezbędną do rozumienia procesów zachodzących w roślinach ogrodniczych. A dzięki ogólnej wiedzy na temat zjawisk i procesów zachodzących w atmosferze oraz glebie i na temat funkcjonowania organizmów żywych na różnych poziomach złożoności, doskonale wiedzą jak wykorzystać te organizmy w ogrodnictwie. Z kolei wiedza ekonomiczna z zakresu ogrodnictwa i ekonomiczno-prawnych podstaw biznesu pozwala na prowadzenie w przyszłości własnego gospodarstwa. 

ogrodniczy
Otaczanie się zielenią pozytywnie wpływa na samopoczucie i redukuje stres
fot. Shutterstock

Na studiach poruszane są także tematy wpływu produktów ogrodniczych i zawartych w nich substancji na jakość życia, tematy z zakresu nowoczesnych technologii produkcji ogrodniczej, utrzymania terenów zieleni, organizacji pracy w przedsiębiorstwie ogrodniczym, a nawet kierowania zespołami. 

Po ukończeniu ogrodnictwa można m.in. prowadzić gospodarstwo ogrodnicze oraz świadczyć usługi w przetwórstwie owocowo-warzywnym, w bankach roślin, urzędach, wojewódzkich agencjach działających na rzecz rolnictwa, firmach zajmujących się kształtowaniem terenów zieleni, w instytutach naukowo-badawczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz instytucjach związanych z kształtowaniem i konserwacją terenów zieleni.

1 sierpnia rusza III nabór – więcej informacji na stronie rekrutacji.

Zobacz również:

Zmiana klimatu to jeden z najpoważniejszych problemów z jakim borykają się naukowcy w ostatnich dekadach. Widmo kataklizmów wybrzmiewa jeszcze głośniej w tym roku, w 25. rocznicę powodzi tysiąclecia we Wrocławiu. Studia na kierunkach takich jak inżynieria środowiska, ochrona środowiska, odnawialne źródła energii czy gospodarka odpadami pozwalają nie tylko zdobyć ciekawy zawód, ale też zmierzyć się z problemami, z jakimi zmagamy się w dobie kryzysu klimatycznego.

Jak mówi przysłowie, przez żołądek do serca. A u nas – do mózgu, bo studia na kierunkach dotyczących żywności rozwijają głównie ten organ. W menu UPWr oferuje technologię żywności i żywienie człowieka, technologię i organizację gastronomii, żywienie człowieka i dietetykę i zarządzanie jakością i analizę żywności. Bon appetit!

Powrót
27.07.2022
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png