Międzynarodowa działalność studentek UPWr

Studentki weterynarii z UPWr zostały wybrane do IVSA Officials. Zuzanna Czekaj do zarządu IVSA Global (Executive Committee), a Małgorzata Nosiadek została powołana na Secretary of DAD.

IVSA to Międzynarodowe Zrzeszenie Studentów Weterynarii założone w 1951r. w Danii przez studentów weterynarii jako apolityczna organizacja non-profit, zrzeszająca studentów tego kierunku z całego świata. To właśnie w Danii studentki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zostały wybrane na stanowiska podczas niedawnych wyborów.

Committee Coordinator

Zuzanna Czekaj, o której sukcesach już pisaliśmy niejednokrotnie, pełni od niedawna funkcję koordynatora komitetów (Committee Coordinator) w IVSA Global. Rok temu stała na czele jednego z komitetów – w tym koordynuje pracę dziewięciu komitetów i networków oraz ludzi, którzy w nich pracują.

– Moja praca polega głównie na spotkaniach, rozmowach i szeroko pojętej współpracy.  Staram się być dostępna cały czas dla ludzi, z którymi pracuję – opowiada Zuzanna i mówi, że to już ostatni etap jej pracy dla IVSY. – Wyżej jest tylko stanowisko prezydenta. Ale zabrakło mi studiów, by się o nie postarać – śmieje się Zuzanna, która jest na ostatnim semestrze studiów, a żeby działać w IVSIe trzeba mieć aktywny status studenta.

Studentka przyznaje, że powoli zaczyna kiełkować u niej myśl, o współpracy  z międzynarodowymi organizacjami dla lekarzy weterynarii. – Byłam niedawno w Brukseli na jednym ze spotkań Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii (FVE – Federation of Veterinarians of Europe). Mogłam zobaczyć, jak wygląda ich biuro, praca i nie ukrywam, że trochę mnie to zainteresowało – mówi o swojej przyszłości Zuzanna, która w najbliższym czasie planuje jednak doktorat na UPWr.

Zuzia Czekaj
Rok temu zuzanna stała na czele jednego z komitetów – w tym koordynuje pracę dziewięciu komitetów i networków oraz ludzi, którzy w nich pracują
fot. Tomasz Lewandowski

Zanim jednak skończy studia magisterskie, Zuzanna dba o to, by wszystkie jej stanowiska w organizacjach, które do tej pory piastowała, były godnie zastąpione. –  W większości miejsc, w których działam, to ostatnie pół roku jest okresem przejściowym, w którym przekazuję swoje obowiązki i pokazuję jak wygląda moja praca. Uważam, że najgorsze co można zrobić to odejść i nic nie pokazać, nic nie przekazać. Dlatego chcę, żeby byli przygotowani – podsumowuje Zuzanna.

Secretary of DAD

Małgorzata Nosiadek, studentka czwartego roku, w IVSA działa w zasadzie od początku studiów. – Pierwszy artykuł do ivsowego magazynu "Sowie Wieści", prowadzonego wtedy przez Imę Sghir, napisałam w grudniu na pierwszym roku. Od tamtej pory angażuję się w różne projekty – mówi Małgorzata, podkreślając, że przez pandemię COVID-19 wszystko działo się wtedy online.

Na drugim roku współprowadziła projekt "Miesiące dobrostanu" i uczestniczyła w różnych wymianach, a w czerwcu, za trzecim podejściem, została wybrana do Zarządu IVSA Wrocław, w którym spędziła cały trzeci rok. – Wiele zawdzięczam pozostałym członkiniom zarządu. To dzięki nim dowiedziałam się więcej o międzynarodowej działalności IVSA – mówi studentka, dodając, że w maju tamtego roku udało jej się wyjechać z delegacją na 1st European Symposium w Turynie, a w lipcu na 72nd IVSA Congress w Kopenhadze.

Małgorzata Nosiadek
Małgorzata Nosiadek na nowym stanowisku będzie pomagać w wypełnianiu obowiązków powiązanych z działaniem Development Fund, który jest skierowany na pomoc studentom weterynarii z mniej uprzywilejowanych krajów i miejsc dotkniętych katastrofami naturalnymi czy konfliktami politycznymi
fot. archiwum prywatne

– To właśnie na Kongresie postanowiłam kandydować na pozycję Secretary, dzięki czemu przez najbliższy rok będę sprawować funkcję Secretary of DAD (Development Aid Director) jako jedna z IVSA Officials. Na tym stanowisku będę pracować w trzyosobowym zespole, razem z członkami IVSA z Indii oraz Rumunii. Będę organizowała m.in. spotkania i kontaktowała się z przedstawicielami Member Organisations z różnych krajów, w szczególności tych, które należą do spisu IVSA Beneficiaries. W skrócie – będę pomagać w wypełnianiu obowiązków powiązanych z działaniem Development Fund, który jest skierowany na pomoc studentom weterynarii z mniej uprzywilejowanych krajów i miejsc dotkniętych wszelkiego rodzaju katastrofami naturalnymi czy konfliktami politycznymi – opowiada o swoich obowiązkach Małgorzata i podkreśla, że ma nadzieję, że to doświadczenie umożliwi jej nawiązanie kontaktów międzynarodowych i rozwój osobisty.

Pomimo wyjazdu na wymianę naukową w ramach programu Erasmus+, Małgorzata nie zwalnia tempa – zgłosiła się również na wolontariuszkę ESN, czyli Erasmus Student Network, w Tartu. Jako członkini ESN chce pomagać w organizacji wydarzeń skierowanych do innych studentów przebywających na wymianie.

is

sukcesy