Marcowe posiedzenie senatu

Wśród najważniejszych spraw poruszonych na senacie znalazły się: liczba prorektorów kadencji 2016-2020, system zapewnienia jakości kształcenia i sprawozdania z działalności jednostek.

Na wstępie uzupełniono skład komisji skrutacyjnej, zatwierdzono porządek dzienny obrad i protokół z poprzedniego posiedzenia senatu.

Podjęto uchwałę w sprawie liczby prorektorów na okres kadencji 2016-2020. Podobnie jak w latach ubiegłych od września 2016 r. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu będzie miał czterech prorektorów.

Prof. Józef Sowiński omówił funkcjonowanie wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia w roku akademickim 2014/2015. W dyskusji poruszono m.in. sprawę ankietyzacji studentów, biurokratyzacji kształcenia oraz zrównania ocen za pracę dydaktyczną i naukową.

Prof. Jerzy Monkiewicz przekazał informację o działalności Uniwersytetu Otwartego – w 2015 roku aktywny udział w zajęciach uniwersytetu brało 180 osób w różnym wieku. Największą popularnością cieszyły się język angielski, informatyka i zajęcia sportowe.

Prorektor do spraw rozwoju uczelni, prof. Andrzej Drabiński, omówił z kolei działalność uczelnianego archiwum oraz stan informatyzacji uczelni. Piotr Sawicki, dyrektor Centrum Sieci Komputerowej, zapowiedział modernizację uczelnianej poczty i powszechnie dostępną bezprzewodową sieć internetową.

O realizacji międzynarodowych programów edukacyjnych i działalności uczelni w zakresie współpracy z zagranica opowiedział Krzysztof Kafarski, dyrektor Działu Współpracy z Zagranicą. W 2015 roku pracownicy, doktoranci i studenci UPWr obyli 681 wyjazdów do 55 krajów, do Wrocławia przyjechało natomiast 451 gości z zagranicy. Najwięcej studentów-obcokrajowców pochodziło z Ukrainy, następnie z Norwegii i Chin. W 2015 roku realizowano również 4 programy partnerstwa strategicznego.

Prorektor do spraw nauki i innowacji, prof. Tadeusz Trziszka, omówił wykorzystanie i zakup aparatury naukowej i dydaktycznej. Znacząco zwiększony zakup w ubiegłym roku wynikał z potrzeby wyposażenia nowego budynku Geo-Info-Hydro.

Działalność Stowarzyszenia Absolwentów UPWr, które działa na uczelni już od 15 lat, przedstawił prof. Jerzy Bieniek.

Senatorowie wyrazili zgodę na zatrudnienie w Katedrze Technologii Owoców, Warzyw i Zbóż na stanowisku profesora nadzwyczajnego dr hab. Anny Czubaszek oraz prof. Marka Lorenca na stanowisku profesora zwyczajnego w Instytucie Architektury Krajobrazu.

W części senatu poświęconej sprawom różnym i interpelacjom rektor prof. Roman Kołacz poinformował o powstaniu Wrocławskiej Inicjatywy Samorządów Studenckich, której szefem został Adam Poznar, oraz zaprosił na wystawę malarstwa prof. Kahaleda Basmadji’ego.

29.03.2016
wydarzenia