Mamy swój udział w „KOKOSZCE”
Dom Opieki Wytchnieniowej „KOKOSZKA” przy ulicy Sołtysowickiej 58 we Wrocławiu oficjalnie otwarty. Swoją cegiełkę w tym przedsięwzięciu mają również uczestnicy aukcji organizowanych podczas Koncertu noworocznego na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Dochód z nich od wielu już lat wspiera Fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.
Kiedy na stronie UPWr w styczniu 2023 r. zapowiadany był 14. Koncert noworoczny, artykuł zapraszający na występ Kuby Sienkiewicza zapowiadał też otwarcie we wrześniu Domu Opieki Wytchnieniowej „KOKOSZKA”. Miejsce, gdzie rodziny dzieci terminalnie, nieuleczalnie i przewlekle chorych znajdą wytchnienie zostało otwarte 2 października.
Jak podkreśliła Beata Hernik-Janiszewska, prezeska Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, „KOKOSZKA” to miejsce, które dało rodzicom nadzieję na złapanie oddechu i fachową opiekę dla ich ciężko chorych dzieci. – Dzięki połączeniu sił wielu osób, polityków, samorządowców i instytucji udało się stworzyć to magiczne miejsce. To nasza duma! – mówiła prezeska Fundacji na otwarciu domu, który oferuje rodzinom możliwość pobytu od dwóch dni do kilku tygodni, bezpłatnie, z zapewnieniem ciągłej i wysoko wyspecjalizowanej opieki pielęgniarskiej, lekarskiej, psychologicznej oraz rehabilitacyjnej.
„KOKOSZKA” to – po rewitalizacji i rozbudowie budynku trwającej trzy lata – 1500 m2, osiem komfortowych pokoi 1- i 2- osobowych z łazienkami oraz kompleksowa infrastruktura medyczna. W obiekcie dostępne są pomieszczenia rehabilitacyjne, integracyjne, medyczne, administracyjne, magazyny sprzętu medycznego, pomieszczenia szkoleniowo-edukacyjne z salą konferencyjną, parking oraz ogród wypoczynkowy.
Całość inwestycji kosztowała ponad 16 mln zł – 7 mln Fundacja uzyskała z z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, 5 mln zł ze środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, ale budowę wsparły też zbiórki publiczne – między innymi dochody z aukcji organizowanych podczas Koncertów noworocznych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, 1,5% podatku dochodowego, a także od darczyńców i firm polskich oraz korporacji międzynarodowych. Projekt wsparli też dolnośląscy politycy, którzy w to działanie zaangażowali się wspólnie i ponadpartyjnie.
O wnętrza „KOKOSZKI” zadbali studenci i wykładowcy Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Każdy z ośmiu pokoi nawiązuje do innego zwierzęcia, nadając im unikalny charakter i atmosferę. Projektanci zadbali o kolorystykę, materiały oraz grafikę na ścianach, tworząc przyjazne i bajkowe otoczenie, które jest przystosowane dla dzieci z niepełnosprawnością.
Prof. Marta Płonka, prorektor ds. naukowych i współpracy z podmiotami zewnętrznymi wrocławskiej ASP nie kryła, że udział w tym projekcie był inspirujący, ważny i potrzebny, a jego realizacja była możliwa dzięki szeroko współpracy i zaangażowaniu wielu osób.