eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Liczy się współdziałanie

We Wrocławiu na zaproszenie prof. Tadeusza Trziszki, prorektora Uniwersytetu Przyrodniczego ds. nauki i innowacji, przebywali przedstawiciele konsorcjum europejskiego, które być może w najbliższych latach decydować będzie o kierunkach rozwoju gospodarki żywnościowej w Europie.

W rozmowach o szansach na stworzenie właśnie we Wrocławiu europejskiego centrum badań i wdrożeń związanych z tzw. żywnością przyszłości uczestniczyli wicemarszałek województwa, dr Ewa Mańkowska i dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim – Zbigniew Dynak.

wicemarszałek województwa dr Ewa Mańkowska dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Zbigniew Dynak KIC Food4Future prof Tadeusz Trziszka FoodNexus Wrocławskie Centrum Badań EIT dziekani wydziałów UPWr sala senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
fot. Tomasz Lewandowski

W tym roku w Unii Europejskiej uruchomione zostaną ogromne środki na poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań związanych z wyżywieniem. Europejski Instytut Innowacji i Technologii, za pośrednictwem którego te pieniądze trafiają do ośrodków badawczych i przedsiębiorstw, ogłosił konkurs na stworzenie tzw. wspólnoty wiedzy i innowacji „żywność dla przyszłości” – KIC Food4Future. KIC to stowarzyszenia lub spółki, w których uczestniczą uczelnie i instytuty badawcze oraz przedsiębiorstwa, w tym wiodące w poszczególnych branżach koncerny. Mają one koordynować i prowadzić innowacyjne badania, poszukiwać nowych zaawansowanych rozwiązań i wdrażać w praktyce ich efekty. O organizację KIC w konkursach zabiegają europejskie konsorcja tworzone przez największe ośrodki naukowe i przedsiębiorstwa.

wicemarszałek województwa dr Ewa Mańkowska dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Zbigniew Dynak KIC Food4Future prof Tadeusz Trziszka FoodNexus Wrocławskie Centrum Badań EIT dziekani wydziałów UPWr sala senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
fot. Tomasz Lewandowski

Przygotowania do udziału w takim konkursie trwają wiele lat, dość powiedzieć, że konsorcjum FoodNexus, którego przedstawicieli gościliśmy we Wrocławiu, powstało w 2010 roku (początkowo działało pod nazwą FoodBest). Kilkudziesięciu konsorcjantów, w tym uczelnie wyższe i koncerny branży żywieniowej, reprezentuje Skandynawię, Beneluks, Francję, Hiszpanię, Włochy. W tej grupie z Polski są dwa podmioty: Mlekpol oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Zaproszenie wrocławskiej uczelni do konsorcjum to nie tylko efekt zabiegów i kontaktów na forach europejskich profesora Trziszki. To także naturalna konsekwencja specjalizacji Uniwersytetu Przyrodniczego. Jeśli celem tego wielkiego europejskiego przedsięwzięcia jest znalezienie tzw. nowej żywności, w tym żywności mającej właściwości lecznicze, to struktura Uniwersytetu Przyrodniczego i zakresy badawcze każdego z pięciu wydziałów, pozwalają włączyć się w główny nurt poszukiwań.

Nie bez znaczenia jest polityka państwa i samorządów – a żywność i jej produkcja jest jedną z tzw. inteligentnych specjalizacji Dolnego Śląska. Marszałek Ewa Mańkowska i dyrektor Zbigniew Dynak reprezentujący podczas spotkania na UPWr władze regionu nie tylko deklarowali gotowość wspierania idei włączenia regionu w europejski projekt, ale aktywnie uczestniczyli w rozmowie o gospodarce żywnościowej.

wicemarszałek województwa dr Ewa Mańkowska dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Zbigniew Dynak KIC Food4Future prof Tadeusz Trziszka FoodNexus Wrocławskie Centrum Badań EIT rektor prof Roman Kołacz gabinet
fot. Tomasz Lewandowski

UPWr jest członkiem najważniejszej grupy konsorcjum FoodNexus tzw. Nordic i to właśnie jej przedstawiciele w przededniu ogłoszenia konkursu na organizację KIC Food4Future wizytowali uczelnię, odwiedzali Wrocławski Park Technologiczny (WPT) i Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

Spotkanie na UPWr z udziałem dziekanów poszczególnych wydziałów i profesorami zainteresowanymi międzynarodowymi badaniami, z przedstawicielami władz województwa, rozmowy z rektorami UPWr i menedżerami w centrach technologicznych i badawczych sprawiły, że skandynawscy goście wyjechali z Wrocławia z dobrymi wrażeniami. Jeśli konsorcjum wygra konkurs i będzie tworzyć wspólnotę wiedzy i innowacji „żywność dla przyszłości” – KIC Food4Future, jedno z pięciu tzw. centrów kolokacji mogłoby powstać właśnie tu, na Dolnym Śląsku.

wicemarszałek województwa dr Ewa Mańkowska dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Zbigniew Dynak KIC Food4Future prof Tadeusz Trziszka FoodNexus Wrocławskie Centrum Badań EIT dziekan Wydziału Nauk o Żywności prof Józefa Chrzanowska prof Jan Oszmiański
fot. Tomasz Lewandowski

Niezależnie od wyników tegorocznego konkursu na utworzenie KIC, umiejętność współpracy administracji publicznej, naukowców i przedsiębiorców ujawniona już na tym etapie działań, zdecydowanie wzmacnia naszą pozycję w Europie.

jc

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg