Kabiny akustyczne w bibliotece UPWr

Z dwóch czteroosobowych kabin akustycznych mogą od kilku tygodni korzystać czytelnicy Biblioteki Głównej. Każda z kabin wyposażona jest w wygodne sofy, stolik, gniazda USB. To po m.in. Bee&Chill Patio, kolejna inicjatywa wychodząca naprzeciw oczekiwaniom studentów.

Kabiny zostały zamontowane w niewielkim budynku Biblioteki Głównej (między Wypożyczalnią a Czytelnią Czasopism Bieżących). Każda wyposażona jest w dwie wygodne sofy, stolik, dwa gniazda napięciowe i USB oraz regulowane oświetlenie i wentylację. Przednie i tylne ściany wykonane są z akustycznego szkła, a podłogi wyłożone akustyczną wykładziną. Eleganckim wykończeniem są specjalne panele pochłaniające dźwięki. Kabiny doskonale wkomponowały się w przestrzeń stuletniego budynku. Koszt inwestycji to blisko 120 tys. złotych.

biblioteka_2.jpg
Kabiny akustyczne pozwalają na odseparowanie się od bodźców zewnętrznych
fot. Biblioteka UPWr

– Czytelnicy biblioteki potrzebują miejsca do cichej nauki indywidualnej, co nam sygnalizowali. Czytelnia Ogólna oraz Przestrzeń Cichej Nauki to za mało, stąd pomysł na kabiny akustyczne, które stanowią w zależności od potrzeb, przestrzeń do pracy lub odpoczynku. Mogą być bowiem zarówno miejscem spotkań i rozmów, jak i przestrzenią pozwalającą na pełne skupienie, odseparowanie się od bodźców zewnętrznych – tłumaczy Barbara Lewandowska, dyrektorka Biblioteki Głównej.

biblioteka_1.jpg
Kabiny doskonale wkomponowały się w przestrzeń budynku
fot. Biblioteka UPWr

Z kabin mogą korzystać wszystkie osoby odwiedzające bibliotekę. Do końca semestru letniego na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”, natomiast od października prowadzone będą rezerwacje.

– Staramy się nadążać za obowiązującymi trendami w nauce oraz dydaktyce i wprowadzać nowoczesne rozwiązania mimo ograniczeń spowodowanych przez stary budynek, w którym mieści się nasza biblioteka – podkreśla Barbara Lewandowska. W zarządzanej przez nią placówce od kilku lat tworzone są przestrzenie, które pozwalają na swobodną komunikację (Czytelnia Pracy Grupowej) oraz odpoczynek.

biblioteka_3.jpg
Wnętrze kabiny akustycznej jest wygodne i eleganckie
fot. Biblioteka UPWr

W 2022 roku, w ramach Budżetu Partycypacyjnego UPWr zrealizowano tu zaprojektowaną przez Karolinę Kelner, studentkę architektury krajobrazu, przestrzeń do odpoczynku z zapleczem socjalnym. Bee&Chill Patio to miejsce, w którym można odetchnąć świeżym powietrzem, zrelaksować się i porozmawiać z przyjaciółmi. Domki dla owadów, rabaty pełne roślin w Patio sprawiają, że jest to idealne miejsce do spędzania czasu wiosną i latem, choćby wylegując się w cieniu na wygodnych leżakach i czytając książkę.

studenci