eu_green_logo_szare.png

Aktualności

International Dinner na UPWr

Nic tak nie łączy ludzi, jak dobre jedzenie. Dlatego Erasmus Student Network, AIESEC i Samorząd Studentów UPWr zorganizowali międzynarodowy obiad – były przysmaki kuchni z całego świata przygotowane przez naszych zagranicznych studentów i międzynarodowe karaoke.

– Jedzenie łączy ludzi, myślę, że w tym jesteśmy wszyscy zgodni. Dlatego poprosiłyśmy studentów naszej uczelni, którzy przyjechali tu z innych krajów – niezależnie od tego z jakich i na jakie studia – żeby podzielili się z nami swoimi rodzinnymi smakami i daniami. Oczywiście Polacy nie zostali dłużni i musiały pojawić się też pierogi – mówi Safoura Reza, organizatorka międzynarodowego obiadu z ramienia Samorządu Studentów UPWr, która sama na studia na weterynarii przyjechała z Francji.

international_dinner-1
fot. Tomasz Lewandowski

Na wspólnym stole znalazły się zatem dania francuskie, hiszpańskie, rumuńskie, włoskie, niemieckie, afgańskie, szwajcarskie, chińskie… I pewnie długo by jeszcze wymieniać. – Zależy nam przede wszystkim na integracji, dlatego zaprosiliśmy wszystkich, mógł przyjść każdy, kto tylko miał ochotę i gotowanie wcale nie było obowiązkowe. Tym bardziej cieszy, że dań było aż tyle – dodaje Safoura, a Joanna Śmiech, od kilku lat działająca w Erasmus Student Network, uzupełnia:

international_dinner-2
fot. Tomasz Lewandowski

– Obie z Safourą wiemy, że jak się przyjeżdża do innego kraju, w którym nie zna się nikogo, to czasami trudno o nowe znajomości. Dla studentów Erasmusa co roku organizujemy wycieczki, imprezy, spotkania, żeby im ten start jakoś ułatwić, ale chcemy też pokazać, że zagraniczni studenci to nie jest garstka osób, jest ich na UPWr całkiem sporo i to nie tylko Erasmusów. Z mojego doświadczenia wynika, że wszyscy się chętnie integrują – trzeba im tylko dać okazję – opowiada studentka i przyznaje, że wielokrotnie okazuje się, że ktoś przyjechał na studia na UPWr, bo znajomy, który był tu wcześniej, bardzo sobie chwalił pobyt we Wrocławiu. Więc wieść o tym, że fajnie jest u nas studiować – bo można się sporo nauczyć, poznać fajnych ludzi, miasto jest fantastyczne, a jednocześnie nie ma dużych problemów na przykład z papierologią – niesie się pocztą pantoflową. I to powinien być dla nas największy komplement. – Polscy studenci są bardzo otwarci na znajomych z innych krajów, co widać nie tylko po tym, jak chętnie odpowiedzieli na nasza zaproszenie tym razem, ale i na co dzień, szczególnie podczas imprez w akademikach – śmieje się Asia.

international_dinner-3
fot. Tomasz Lewandowski

Klub ESN formę integracji przez jedzenie przetestowało już w zeszłym roku, choć w nieco innej formule. Wtedy w kuchni Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności studenci programu Erasmus przygotowywali polskie potrawy – m.in. pierogi, sałatkę warzywną i śledzie.

A dla tych, którzy na International Dinner przyjść nie mogli, ale żałują, publikujemy dwa proste przepisy na specjały przygotowane przez studentów.

Francuski quiche z tuńczykiem

Składniki:

  • 1 opakowanie ciasta francuskiego

  • 1 puszka tuńczyka

  • 2 jajka

  • 1 pomidor

  • 1/2 opakowania śmietany

  • 3 łyżki mleka

  • 3 łyżki musztardy

  • ser gruyère

Rozłóż ciasto francuskie na formie, nakłuj dno ciasta, a następnie posmaruj  musztardą. Wyłóż tuńczyka i rozprowadź go na dnie ciasta. Pokrój pomidory w plastry i ułóż je na tuńczyku. Roztrzep jajka, dodaj śmietanę i mleko. Dopraw solą, pieprzem i wylej na ciasto.

Włóż do piekarnika nagrzanego do 200° C i piecz przez około 20 minut. Następnie posyp startym serem i piecz przez kolejne 10 minut.

Afgańskie bolani (4-5 szt.)

Składniki na farsz:

  • 3 ugotowane i utłuczone ziemniaki

  • Pół posiekanej w kostkę cebuli

  • Pół pomidora bez skóry

Składniki na ciasto:

  • 300 g mąki

  • 150 ml wody

  • 1 łyżeczka soli

Składniki na farsz wymieszać. Ugniatać mąkę z letnią wodą i solą do uzyskania gładkiego ciasta. Zostawić pod przykryciem na 30 minut w temperaturze pokojowej. Podzielić na 4, 5 kawałków, każdy rozwałkować tak, aby miał 5 mm grubości i okrągły kształt. Na połowę każdego z placków wyłożyć farsz, przykryć drugą połową, mocno zaciskając krawędzie, aby się nie otworzyły. Smażyć na patelni z rozgrzanym olejem, ok. 2-3 minut z każdej strony (lub do zrumienienia).

Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg