eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020

3 października 2019 r. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu uroczyście zainaugurował kolejny rok akademicki.

3 października 2019 r. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zainaugurował kolejny rok akademicki. Podczas tradycyjnej uroczystości immatrykulowani zostali studenci I roku i pierwsi doktoranci Szkoły Doktorskiej UPWr, nadano tytuł doktora honoris causa i nagrodzono najlepszych absolwentów. W uroczystości – obok zaproszonych gości – wzięła udział pierwsza w historii Rada Uczelni.

inauguracja_upwr-1.jpg
Rektor Tadeusz Trziszka podczas inauguracji mówił między innymi o misji
uniwersytetów we współczesnym świecie
fot. Tomasz Lewandowski

– Minęło 30 lat od podpisania w Bolonii Karty Uniwersytetów, która wskazuje uniwersytet jest autonomiczną instytucję, która pełni istotną funkcję w rozwoju społeczeństwa i w postępie cywilizacyjnym. Misją uniwersytetu jest tworzenie wiedzy, jej doskonalenie, a następnie przekazywanie w procesie edukacyjnym oraz promowanie kultury i tradycji, ze szczególnym poszanowaniem człowieka i jego godności w absolutnym przeciwstawianiu się nienawiści, która tak często u nas gości. Musimy zdawać sobie sprawę, że świat zmienia się bardzo szybko i żyjemy w czasach ekstremalnych (klimat, energia, populacja itp.). Skutkiem tego są kryzysy gospodarcze, finansowe, polityczne, społeczne. Kiedy świat się zmienia, my zmieniamy się wraz z nim – mówił w przemówieniu inauguracyjnym rektor Tadeusz Trziszka, nawiązując do zmian, jakie już zaszły i nadal zachodzą na UPWr w wyniku realizacji Ustawy 2.0.

inauguracja_upwr-2.jpg
Immatrykulacja – ważna chwila w życiu studenta
fot. Tomasz Lewandowski

Podczas inauguracji immatrykulowani zostali studenci pierwszego roku studiów oraz – po raz pierwszy – doktoranci. Prof. Aneta Wojdyło, dyrektor Szkoły Doktorskiej UPWr, zwróciła się właśnie do nich: – Przez najbliższe lata dowiecie się, jak to jest być w gronie najlepszych naukowców. Wasi promotorzy to mistrzowie, którzy będą was prowadzić po ścieżkach nauki. Zostaliście wybrani spośród wielu kandydatów i jak sami dobrze wiecie, proces rekrutacji nie był łatwy. Szkoła doktorska jest zupełnie nową jakością w polskiej nauce. Dzięki niej nic was nie ogranicza – możecie korzystać z zasobów całej uczelni, naukowców i ich rozległych kontaktów krajowych i zagranicznych, laboratoriów, sprzętu badawczego, z całej infrastruktury jaką dysponuje dziś UPWr. Dzięki szkole doktorskiej pojęcie interdyscyplinarności staje się faktem.

inauguracja_upwr-3.jpg
Prof. Aneta Wojdyło studentom szkoły doktorskiej przypomniała,
że znaleźli się w gronie najlepszych
fot. Tomasz Lewandowski

27 doktorów habilitowanych odebrało promocje z rąk rektora i dziekanów, najlepsi absolwenci uczelni otrzymali wyróżnienia i nagrody za Najlepszy Dyplom Roku. Statuetkę „Sapere Auso”, przyznawaną zasłużonym absolwentom UPWr, otrzymała Halina Szymańska, która ukończyła wrocławską weterynarię. Pracowała jako dyrektor Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łobzie. Pełniła urząd burmistrza Łobza, a następnie starosty powiatu łobeskiego. W latach 2006-2008 kierowała Zachodniopomorskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie. Od 1998 r. związana jest z samorządami, od 2016 roku była zastępcą prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie, a w 2017 roku została powołana na stanowisko szefa kancelarii Prezydenta RP.

inauguracja_upwr-4.jpg
Anna Lipowska wyróżniona statuetką „Sapere Aude” – z rektorem Tadeuszem Trziszką
i prorektor Anną Chełmońską-Soytą
fot. Tomasz Lewandowski

Z kolei statuetkę „Sapere Aude” dla najlepszego studenta odebrała z rąk rektora Anna Lipowska – była przewodnicząca Samorządu Studentów UPWr, absolwentka odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami. Członkini komisji programowej swojego kierunku, Senatu UPWr i Rady Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego. Współorganizowała konferencje naukowe, imprezy studenckie i akcje charytatywne, m.in.: UPnalia, Juwenalia Wrocławskie, Szlachetną Paczkę i DKMS. W 2018 roku zarządzała Studenckim Sztabem WOŚP złożonym ze studentów 10 wrocławskich uczelni, a w maju 2019 roku wygrała konkurs „Młode Talenty” w kategorii „Działalność społeczna”.

Podczas inauguracji wręczono także odznaki „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”. Otrzymali je Ewa Schröder, prezes zarządu Dolnośląskiej Oficyny Wydawniczej, i prof. Piotr Wrzecioniarz, prezes zarządu TÜVPOL, członek rady Loży BCC. Akademicki Zespół Pieśni i Tańca otrzymał z kolei medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

inauguracja_upwr-5.jpg
Henryk Brzezicki, kierownik „Jedlinioka”, medal przyznany przez ministra kultury,
odebrał z rąk wojewody Pawła Hreniaka
fot. Tomasz Lewandowski

Najważniejsza częścią inauguracji było nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Jörgowi Hartungowi. Światowej sławy specjalista z zakresu higieny i dobrostanu zwierząt jest zawodowo związany z Uniwersytetem Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze. Prof. Hartung jest współzałożycielem Europejskiego Forum ds. Dobrostanu Zwierząt, prezydentem Światowego Towarzystwa Higieny Zwierząt (ISAH), prowadzi aktywną działalność edukacyjną w zakresie dobrostanu zwierząt w krajach Trzeciego Świata. Podczas inauguracji wygłosił wykład o cyfryzacji, która może stanowić nową erę w produkcji zwierząt gospodarskich. Nazwisko prof. Hartunga zostało odsłonięte na tablicy upamiętniającej wszystkich doktorów honoris causa UPWr w gmachu głównym.

inauguracja_upwr-6.jpg
Nowy doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Jörg Hartung
odbiera gratulacje od rektora Tadeusza Trziszki
fot. Tomasz Lewandowski

Głos zabrał także nowy przewodniczący Samorządu Studentów UPWr, Bartosz Jakubiak, który zwrócił się do swoich młodszych kolegów dopiero rozpoczynających studia: – Zapewniam was, że jako samorząd studencki i starsi koledzy będziemy czuwać nad wami i pomożemy wam rozwiązać każdy problem. Choć osobiście polecam zamienić słowo „problem” na „wyzwanie”, wtedy łatwiej mu sprostać. Z doświadczenia mogę wam też powiedzieć, że czynny udział w życiu uczelni, angażowanie się w inicjatywy samorządu oraz przynależność do kół naukowych przyniesie wam wiele satysfakcji i umiejętności, które w momencie opuszczenia uczelni z upragnionym dyplomem w dłoni, otworzą przed wami wiele dróg i możliwości.

Przemówienie rektora Tadeusza Trziszki

Listy gratulacyjne

mj

Powrót
04.10.2019
Głos Uczelni
wydarzenia
Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg